Winiety Mołdawia 2020 – poradnik

winiety w MołdawiiMołdawia posiada system obowiązkowych opłat za korzystanie z dróg. Opłaty te wnoszone są w postaci winiet. Winiety w Mołdawii obowiązkowe są na wszystkich drogach. Z artykułu dowiesz się ile kosztują, jakie są ich kategorie oraz terminy ważności i gdzie można je kupić.

Wybierając się do Mołdawii, koniecznie zajrzyj też do naszego artykułu Samochodem do Mołdawii – co warto wiedzieć, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze wiadomości dla kierowców, limity celne itp. Zapewne zainteresują Cię również inne nasze artykuły z kategorii Mołdawia takie jak ceny w Mołdawii oraz wpisy dotyczące zwiedzania.

Czy winiety w Mołdawii są obowiązkowe?

Winiety w Mołdawii potrzebne są, aby poruszać się samochodem i innymi pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Nie da się więc przejechać przez Mołdawię samochodem bez ich kupienia. Winiety sprawdzane są bowiem na każdym przejściu granicznym. Zdecydowanie winiety w Mołdawii są obowiązkowe.

Mołdawia – jakie są rodzaje winiet?

W Mołdawii występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Koszt takiej winiety uzależniony jest od czasu, jaki zamierzamy spędzić w Mołdawii. Jeśli zamierzamy ciągnąć przyczepę musimy wykupić winietę również na nią.

W Mołdawii wyróżniamy cztery rodzaje winiet ze względu na czas:

  • 7-dniową, ważną od dnia zakupu przez 7 kolejnych dni (jeśli zakupimy winietę we wtorek 3 lutego będzie ona ważna do poniedziałku 9 lutego do godziny 23:59).
  • 15-dniową, ważną od dnia zakupu przez 15 kolejnych dni (jeśli zakupimy winietę we wtorek 3 lutego będzie ona ważna do wtorku 17 lutego do godziny 23:59)
  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 30 dni
  • 60-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 90 dni
  • 180-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 180 dni

W przypadku wszystkich winiet w Mołdawii ich dzień zakupu liczony jest jako dzień pierwszy.

Ile kosztują winiety w Mołdawii?

  • winieta 7-dniowa kosztuje 4 euro (ok. 80 lei)
  • winieta 15-dniowa kosztuje 8 euro (ok. 160 lei)
  • winieta 30-dniowa kosztuje 16 euro (ok. 320 lei)
  • winieta 90-dniowa kosztuje 30 euro (ok. 600 lei)
  • winieta 180-dniowa kosztuje 45 euro (ok. 900 lei)

Ceny winiet w Mołdawii, podobnie jak w przypadku Bułgarii, określane są w euro, a nie w walucie lokalnej. Za winiety w Mołdawii musimy zapłacić jednak w lejach mołdawskich, a ich ilość uzależniona jest od aktualnego kursu w stosunku do Euro. W ten sposób rząd Mołdawii zabezpieczył się przed wahaniami kursu swojej waluty. Ceny winiet rosną dość proporcjonalnie, w zależności od czasu, jaki zamierzamy spędzić w tym kraju.

Gdzie kupić winietę w Mołdawii?

Na przejściu granicznym

Logo Moldova Agroindbank, którego placówki odpowiedzialne są za sprzedaż winiet na przejściach granicznych.

Winiety w Mołdawii sprzedawane są na każdym przejściu granicznym. Nawet najmniejsze przejścia graniczne posiadają swoje punkty sprzedaży winiet. Sprzedaż winiet na przejściach prowadzona jest przez Moldova Agroindbank. Zakup winiety możliwy jest zarówno gotówką, jak i kartą (za taką płatność pobierana jest prowizja w wysokości 1,9%).

Nie musicie obawiać się jeśli nie będziecie mieli przy sobie akurat lejów mołdawskich. W każdej placówce bankowej sprzedającej winiety można wymienić waluty. Kurs jest trochę mniej korzystny niż w przypadku karty Revolut lub wymiany pieniędzy w kantorach w miastach. Kupując winietę otrzymamy dokument potwierdzający jej nabycie. Koniecznie musimy go zachować ponieważ to właśnie on będzie sprawdzany podczas kontroli.

winieta mołdawia

Przez Internet

Od niedawna możliwy jest zakup mołdawskiej winiety przez Internet. Zakupu można dokonać na oficjalnej stronie Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej. Strona dostępna jest w języku rosyjskim, rumuńskim oraz angielskim.

Aby dokonać zakupu winiety należy podać rodzaj pojazdu (samochód, przyczepa lub samochód z przyczepą), datę jej rozpoczęcia, numer paszportu oraz imię i nazwisko kierowcy, numer rejestracyjny, kraj rejestracji oraz e-mail. Płatność może zostać dokonana za pomocą karty kredytowej lub jednego z kilku mało popularnych u nas systemów płatności (PayNet, RunPay, BPay).

zakup winiety elektronicznej w Mołdawii

Osobiście, jeszcze nie kupowaliśmy mołdawskiej winiety przez Internet. Nie wiemy jakie potwierdzenie dostajemy i w jaki sposób należy okazać je podczas kontroli. Jeśli ktoś z Was wybierze tę formę zakupu winiety prosimy o informacje w komentarzu lub przez e-mail.

Komentarze

Komentarzy