Winiety i obowiązkowe ubezpieczenie samochodu Kosowo 2020 – poradnik

winiety i ubezpieczenie w kosowieKosowo to częściowo uznawany kraj, który stosunkowo rzadko odwiedzany jest przez turystów. Wśród odwiedzających dominują głównie ci, którzy wybrali się tu na krótką wycieczkę przy okazji wizyty w Albanii. Wycieczki do Kosowa odbywają się zazwyczaj drogą lądową – komunikacją miejską lub samochodem, własnym lub wypożyczonym. Wszyscy decydujący się na tę drugą opcję muszą pamiętać o opłatach drogowych obowiązujących w Kosowie. Autostrady i inne drogi teoretycznie są bezpłatne, jednak aby przekroczyć granicę i poruszać się po nich wymagane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które de facto jest po prostu opłatą drogową. Z artykułu dowiesz się jak wykupić wymagane ubezpieczenie komunikacyjne w Kosowie, ile kosztuje oraz gdzie można je kupić.

Uwaga: Wybierając się do Kosowa samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami powinniśmy zadbać o upoważnienie do wyjazdu pożyczonym samochodem, pamiętajcie również, że nie obowiązuje tu zielona karta.

Obowiązkowe ubezpieczenie w Kosowie – gdzie mogę je kupić?

Na granicy

druk potwierdzający ubezpieczenie w kosowie

Druk, który otrzymamy kupując ubezpieczenie na granicy należy zachować do kontroli. Będzie od nas wymagany zarówno na granicy, jak również podczas kontroli policyjnej. Na druku znajdują się informacje o nas oraz o samochodzie (numer rejestracyjny, numer vin, marka, itp.).

Kupując ubezpieczenie w tradycyjny sposób, otrzymamy druk potwierdzający jego zakup. Na druku będą znajdować się nasze dane oraz dane samochodu, takie jak marka, numer rejestracyjny czy numer VIN. Druk należy zachować do kontroli (np. kontroli policji lub kontroli na przejściu granicznym).

Wymagane ubezpieczenie kupimy na każdym z drogowych przejść granicznych Kosowa. Należy przy tym pamiętać, że transport samochodowy pomiędzy Kosowem a Serbią jest utrudniony i dość problematyczny (Serbia uznaje Kosowo jako swoją integralną część). Turyści, którzy wjadą do Serbii od strony Kosowa, mogą mieć problemy przy opuszczaniu kraju, ponieważ serbska straż graniczna uznaje wjazd na terytorium Serbii od tej strony za nielegalne przekroczenie granicy. Kosowo posiada dwa samochodowe przejścia graniczne z Czarnogórą, dwa z Macedonią oraz trzy z Albanią.

Ubezpieczenie kupujemy w budce, która powinna znajdować się przed budkami strażników na przejściu granicznym po stronie kosowskiej. Budka ta powinna być oznaczona zielonym logo BKS (Byroja Kosovare e Sigurimit). Zakup ubezpieczenia jest obowiązkowy i na pewno będzie sprawdzane przez strażników granicznych.

Przez internet

Ubezpieczenie można kupić również online na stronie BKS. Mimo iż strona dostępna jest w języku angielskim, to zakup ubezpieczenia możliwy jest jedynie w języku albańskim. Kupując online, do transakcji doliczana jest opłata 1 euro, a płatność możliwa jest przy użyciu karty płatniczej.

My ubezpieczenie kupowaliśmy w formie tradycyjnej, nie korzystaliśmy z zakupu online, nie wiemy więc w jaki sposób jest ono sprawdzane i czy wiążą się z tym jakieś problemy. Jeśli zdecydujecie się na zakup ubezpieczenia w Kosowie online, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzu, przez e-mail lub w wiadomości na Facebooku.

zakup ubezpieczenia w kosowie online

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Kosowie – jakie są jego rodzaje?

Rodzaj ubezpieczenia zależny jest od tego, jakim pojazdem się poruszamy oraz na jak długo jest nam potrzebne. Najkrótsze ubezpieczenie ważne jest przez 15 dni, najdłuższe rok. Ubezpieczenie musimy wykupić również na przyczepę, jeśli z taką podróżujemy.

W Kosowie wyróżniamy cztery rodzaje ubezpieczenia ze względu na czas obowiązywania:

  • 15-dniowe, ważne od dnia zakupu przez 15 kolejnych dni (jeśli zakupimy ubezpieczenie we wtorek 3 lutego o godzinie 11:45 będzie ważne do środy 18 lutego do godziny 11:45),
  • miesięczne, ważne od dnia zakupu, do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (ubezpieczenie zakupione 3 kwietnia będzie ważne do 3 maja),
  • 2 miesięczne, ważne od dnia zakupu, do dnia o takim samym numerze za dwa miesiące (ubezpieczenie zakupione 3 kwietnia będzie ważne do 3 czerwca),
  • 6 miesięczne, ważne od dnia zakupu, do dnia o takim samym numerze za sześć miesięcy (ubezpieczenie zakupione 3 kwietnia będzie ważne do 3 października),
  • roczne, ważne od dnia zakupu, do tego samego dnia miesiąca za rok (ubezpieczenie zakupione 3 kwietnia 2020 będzie ważne do 3 kwietnia 2021 roku).

Oprócz daty ważności ubezpieczenia, różnią się również w zależności od tego, na jaki pojazd są kupowane. Występuje kilkanaście kategorii, wśród których znajdziemy nawet ubezpieczenia na traktory czy cysterny. Turystów będą interesować szczególnie:

  • samochody osobowe,
  • motocykle,
  • minibusy do 15 miejsc,
  • autobusy.

Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie w Kosowie?

Kosowo jest jednym z najtańszych krajów Europy (zapraszamy do zapoznania się z artykułem Ceny w Kosowie). Ceny ubezpieczeń drogowych, pełniących de facto rolę opłat drogowych, są jednak wysokie. Ceny uzależnione są oczywiście od długości ubezpieczenia oraz kategorii pojazdu. Na cenę wpływa również to, gdzie przekroczymy granicę, ponieważ ubezpieczenia sprzedawane dla wjeżdżających od strony serbskiej są nieco droższe. Ceny w 2020 roku nie uległ zmianie i pozostały na tym samym poziomie jak w latach ubiegłych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia:

Rodzaj pojazdu15 dni1 miesiąc2 miesiące6 miesięcyRok
Samochód osobowy15 euro20 euro35 euro130 euro205 euro
Motocykl10 euro20 euro31 euro64 euro100 euro
Minibus do 15 miejsc40 euro70 euro200 euro350 euro680 euro
Autobus100 euro180 euro400 euro700 euro1250 euro

Ceny ubezpieczeń/opłat drogowych/winiet w Kosowie są wyrażone w euro. Jest to waluta, którą Kosowo jednostronnie przyjęło i obowiązuje ona w całym kraju.

Podsumowanie

Wybierając się samochodem do Kosowa należy pamiętać o obowiązkowym wykupieniu ubezpieczenia. Sam proces zakupu jest dość intuicyjny i poradzimy sobie z nim bez znajomości języka albańskiego (angielski nie jest raczej zbyt popularny). Obowiązkowe ubezpieczenia są de facto formą opłaty drogowej i ich wysokość jest dość duża. Jadąc do Kosowa należy pamiętać, że nie obowiązują tam polskie ubezpieczenia OC ani zielona karta.

Komentarze

Komentarzy