Wełecz – sosna krocząca

wełecz

Najbardziej znanym drzewem w województwie świętokrzyskim bez wątpienia jest Dąb Bartek. Dużo mniej znanym, a według nas niezwykle interesującym i ciekawym obiektem jest sosna krocząca, nazywana czasem sosną na szczudłach, w Wełeczu, do której odkrycia zapraszamy Was dziś w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie.

sosna na szczudłach wełecz

Wełecz – sosna krocząca

adres: Wełecz, współrzędne GPS N50.472720, E20.661400 (parking), sosna znajduje się 40 metrów dalej
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: 15 minut

Dojazd do sosny jest bardzo prosty. Jeśli jedziemy drogą wojewódzką 767 od strony Buska-Zdroju, wystarczy w miejscowości Wełecz zjechać w prawo, około 150 metrów po minięciu stacji paliw Lotos, która znajduje się po lewej stronie. Jeśli zaś, jedziemy od strony Pińczowa to zjazd będzie znajdował się po naszej prawej stronie około 180 metrów od znaku informującego nas o wjeździe do Wełecza.

Następnie należy przejechać prosto około 300 metrów i znajdziemy się już w miejscu, gdzie zostawić można samochód.

O sośnie słów kilka

Zadziwiająca sosna zaliczana jest do gatunku sosny zwyczajnej czy też pospolitej. Każdy, kto ją zobaczy przyzna jednak, że zwyczajna to ona nie jest. Sosna będąca od 2002 roku pomnikiem przyrody przypomina swoim wyglądem pająka. Sprawia też wrażenie jakby rzeczywiście miała nogi i za chwilę mogła odejść z miejsca, w którym się znajduje. Pień sosny rozpoczyna się około trzech metrów nad ziemią, całość utrzymuje się na kilkunastu korzeniach, pod którymi może zmieścić się kilka osób.

Skąd wziął się tak osobliwy wygląd owej sosny? Prawdopodobnie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prozaiczna. Sosna na początku swojego żywota wcale nie różniła się dużo od innych drzew swojego gatunku. Rosła sobie na piasku. Ten z czasem zaczął być wydobywany przez okolicznych mieszkańców, którzy wykorzystywali go w budownictwie. Sosna z czasem „rosła”, a jej pień znajdował się coraz wyżej od poziomu ziemi.

Jedno z pobliskich drzew też chyba było dawcą piasku dla okolicznych mieszkańców.

Podsumowanie

To niezwykle ciekawe drzewo można odwiedzić mając nawet niewiele czasu. Łatwy dojazd i możliwość podjechania niemal pod sam obiekt sprawia, że nawet mając niewiele czasu a będąc w okolicy warto tu zajrzeć. Bez wątpienia sosna z Wełecza jest wyjątkowa i na niemal każdym, kto zobaczy ją pierwszy raz robi ogromne wrażenie.

Komentarze

Komentarzy