Tunel Miłości w Klewaniu

tunel miłości klewańTunel Miłości w Klewaniu to trzykilometrowy fragment torów kolejowych, łączących Klewań z pobliskim Okrzewem. Fragment torów zyskał międzynarodową sławę i został okrzyknięty Tunelem Miłości, ponieważ otaczające go drzewa rosną w łuku, tworząc naturalny tunel. Miejsce to szczególnie chętnie wybierane było jako miejsce na spacery miejscowych zakochanych par, którym zawdzięcza swoją obecną nazwę. Szczególnie ładnie wygląda wiosną i latem, kiedy wszystko jest zielone oraz jesienią, kiedy liście porastających go drzew, przybierają kolorowe barwy.

Tunel Miłości – dojazd i zwiedzanie

adres: las niedaleko miasta Klewań (Клевань), Obwód rówieński, Ukraina
współrzędne: GPS 50.750354, 26.043422 (parking)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: 20 minut – 1 godzina

Dojazd do Tunelu Miłości w Klewaniu nie jest trudny. W mieście znajdują się oznaczenia, konieczne może być jednak użycie GPS. Tunel znajduje się około 3 kilometry od drogi H22 łączącej Łuck i Równe. Droga ta nie należy do najlepszych, ale jak na standardy ukraińskie nie jest również najgorsza. Każdy samochód osobowy, który jest w stanie wjechać na Ukrainę, z łatwością poradzi sobie z dotarciem do tunelu. Tuż przy wejściu do niego znajduje się bezpłatny parking mogący pomieścić około dziesięciu samochodów. Przy wejściu do tunelu sprzedawane są również pamiątki, a trochę dalej mieści się hotel oraz restauracja.

Sama przechadzka tunelem zajmuje około pół godziny w jedną stronę (3 kilometry) i odbywa się prosto wzdłuż torów. Miejsce to zdecydowanie ma swój urok i ciekawie wygląda zarówno na zdjęciach, jak i w rzeczywistości.

Historia Tunelu Miłości

Tory będące częścią Tunelu Miłości, wykorzystywane były przez zakład obróbki drewna w Okrzewie. Zbudowane zostały w gęstym lesie, a sam tunel nie jest cudem natury, a powstał właśnie na skutek ruchu pociągów, które łamały gałęzie drzew tworząc dokładny, łukowaty kształt.

Tunel jest szczególnie popularny wśród azjatyckich turystów, których odsetek jest tu zdecydowanie większy, niż w innych ukraińskich atrakcjach. Japoński reżyser Akiyoshi Imazeki nakręcił tu część scen do swojego pełnometrażowego filmu Klevani: Ai no Tunnel mającego premierę w 2014 roku. Film będący pograniczem romansu, dramatu i fantasy, opowiada historię miłości pomiędzy uczennicą oraz nauczycielem z liceum. Popularność Tunelu Miłości wśród Azjatów sprawiła, że w chińskim mieście Hefei w 2015 roku utworzono jego kopię.

W związku z tunelem powstało wiele mitów, legend i tradycji. Jednią z nich jest to, że odwiedzający go nowożeńcy oraz zakochani zostawiają na porastających go drzewach wstążeczki ze swoimi imionami.

Komentarze

Komentarzy