Samochodem do Grecji

samochodem do GrecjiGrecja to kraj od lat cieszący się niezmierną popularnością wśród turystów z całej Europy. Polacy chętnie wybierają kraj Iliady i Odysei na miejsce swoich wakacji – nic dziwnego, Grecja oferuje bowiem niemal gwarancję dobrej pogody, rozległe plaże i piękną morską wodę. Ponadto to właśnie tu narodziła się kultura antyczna, której pozostałości można oglądać po dziś dzień w takich miejscach jak Akropol, Olimpia czy Delfy. Grecja, ze względu na sporą odległość od Polski, często wybierana jest jako cel wycieczek samolotowych. Część osób, w tym również my (relację z naszej podróży samochodem na Bałkany możecie przeczytać tutaj) decyduje się jednak na podróż autem. To właśnie z myślą o tych, którzy zamierzają wybrać się samochodem do Grecji przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym omówimy najważniejsze greckie przepisy, wymagane wyposażenie samochodu oraz przedstawimy informacje o płatnościach za autostrady.

Jeśli wybierasz się do Grecji z pewnością zainteresują Cię również takie artykuły jak Ceny w Grecji czy informacje o bezpłatnym zwiedzaniu największych greckich zabytków dla uczniów i studentów.

Dokumenty wymagane w Grecji

Grecja należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i układu z Schengen. Podróżując do Grecji potrzebny będzie więc jedynie dowód osobisty. Dowód osobisty jest wystarczający do przekroczenia granic wszystkich krajów znajdujących się po drodze z Polski do Grecji z wyjątkiem Kosowa, gdzie wymagany jest paszport. Do jazdy samochodem po Grecji wystarczy w zupełności polskie prawo jazdy, nie ma konieczności wyrabiania prawa jazdy międzynarodowego. W Grecji nie jest wymagana zielona karta, wystarczy polskie OC.

 Wymagane w Grecji dokumenty to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
 • ubezpieczenie OC samochodu,
 • upoważnienie, jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od Ambasady RP w Atenach wynika ponadto, że jeśli wybieramy się do Grecji pożyczonym samochodem, konieczna będzie pisemna zgoda właściciela samochodu poświadczona notarialnie oraz przetłumaczona na język grecki i poświadczona przez ambasadę Grecji w Warszawie. Jeśli natomiast pożyczony samochód nie jest własnością najbliższego członka naszej rodziny, będziemy też potrzebować zaświadczenie z urzędu celnego. Przepis ten wydaje nam się nieco oderwany od rzeczywistości postanowiliśmy więc zasięgnąć informacji w Ambasadzie Grecji w Warszawie i z uzyskanych tam informacji wynika, że wystarczające będzie jedynie upoważnienie notarialne w języku angielskim lub greckim. Wzór takiego upoważnienia znajdziecie w tym artykule.

Przepisy drogowe w Grecji

Znaki oraz przepisy drogowe w Grecji zbliżone są do tych w Polsce. Do głównych różnic należy to, że w Grecji dopuszczalny jest wyższy poziom alkoholu u kierowców, którzy posiadają prawo jazdy ponad 2 lata. Nie ma też obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień. Znaki drogowe (np. z nazwami miast) przy większych drogach pisane są zazwyczaj zarówno alfabetem greckim, jak i łacińskim. W przypadku, kiedy poruszamy się bocznymi drogami, mogą występować jedynie znaki w alfabecie greckim, dlatego dobrze przed wyjazdem sprawdzić jak wygląda grecki zapis nazw miejsc, do których się wybieramy.

Grecy jeżdżą na ogół bezpiecznie, chociaż często zdarza im się łamać drobne przepisy np. dotyczące parkowania (szczególnie w większych miastach). Z naszych obserwacji wynika, że w północno-zachodniej części Grecji kierowcy przyjmują bardziej turecki styl jazdy i jeżdżą bardziej brawurowo. Podczas wizyty w Salonikach, mieliśmy wrażenie jakbyśmy byli w jednym z miast położonych na południowym-wschodzie Turcji. Samochody zaparkowane na rondzie czy równolegle w drugiej linii (tak, że zaparkowane w pierwszej linii samochody były zablokowane) nie były rzadkością.

Patrole policji drogowej spotykaliśmy bardzo rzadko, szczególnie w porównaniu z innymi krajami bałkańskimi. Informacje o fotoradarach były dość częste, jednak sądząc po prędkości innych samochodów często zamontowane są tam tylko atrapy lub puste puszki. Niemniej jednak poruszając się po kraju warto przestrzegać zarówno przepisów dotyczących prędkości, jak i innych.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Grecji, o których warto pamiętać:

 • ograniczenia prędkości w Grecji: 130 km/h (autostrada), 110 km/h (droga szybkiego ruchu), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym),
 • dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,50 promila u posiadających prawo jazdy 2 lata lub dłużej i 0,20 promila we krwi u pozostałych,
 • jazda z włączonymi światła mijania  jest obowiązkowa w nocy lub kiedy panują złe warunki atmosferyczne,
 • zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno z tyłu, jak i z przodu jest obowiązkowe,
 • minimalna wysokość bieżnika w oponach wynosi 1,6 mm,
 • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Grecji:

 • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
 • posiadanie apteczki jest obowiązkowe,
 • posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe,
 • posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe,
 • posiadanie dodatkowego kompletu żarówek nie jest obowiązkowe,
 • posiadanie koła zapasowego nie jest obowiązkowe.

Wymagane w Grecji wyposażenie samochodu różni się trochę od tego u nas w kraju – do obowiązkowych jego elementów należy między innymi nie wymagana w Polsce apteczka. Grecja, tak jak Polska ratyfikowała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, zgodnie z którą przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu dotyczą samochodów zarejestrowanych w danym kraju. Teoretycznie więc jeśli wyjeżdżamy do Grecji samochodem zarejestrowanym w Polsce musimy posiadać jedynie wyposażenie wymagane w Polsce. Teoretycznie, dlatego że w wielu krajach, które podpisały konwencję policja próbuje dawać mandaty za brak wyposażenia. Osobiście radzimy więc doposażyć samochód w apteczkę, jeśli takiej nie posiadacie. Więcej o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, w myśl przepisów o konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym przeczytacie tutaj.

Jeśli natomiast po Grecji zamierzacie poruszać się samochodem zarejestrowanym w Grecji (np. z wypożyczalni) to bezwzględnie obowiązuje was posiadanie całego wyposażenia samochodu wymaganego w Grecji.

Winiety i opłaty drogowe w Grecji

Mosty i tunele

W Grecji pobierana jest opłata za przejazd tylko jednym mostem i jednym tunelem. Podwodny tunel Aktio – Preveza kosztuje 3 euro (samochody do 2 metrów wysokości, powyżej 2 metrów opłata wzrasta do 5 euro). Opłata za most Rio-Andirio wynosi 13,30 euro (samochód osobowy lub campingowy do 2 metrów) lub 20 euro (samochód osobowy lub campingowy powyżej 2 metrów). Rio-Andirio to most łączący północną część półwyspu Peloponez z Półwyspem Bałkańskim. Licząca 2883 metrów konstrukcja jest naprawdę imponująca. Nic dziwnego, koszt budowy mostu wyniósł niebagatelną kwotę 630 milionów Euro

most Rio-Andirio opłata za most Rio-Andirio

Autostrady

Autostrady w Grecji płatne są odcinkowo. Istnieją zasadniczo dwa sposoby uiszczania opłaty za nie – przez system e-pass, z którego nie mieliśmy okazji skorzystać oraz uiszczając opłatę na bramkach. Do bramek zazwyczaj nie ma kolejek większych niż maksymalnie 2-3 samochody. Mimo, że występują często, nie spowolnią więc one znacząco naszej podróży.

Opłata za przejazd autostradą uiszczana jest gotówką. Ze względu na brak możliwości płatności kartą warto pamiętać o tym, aby wjeżdżając na autostradę mieć euro w postaci gotówki. Zazwyczaj na bramkach opłatę pobierają ludzie, czasem jednak zdarzają się automaty.

Wysokość opłaty jest zależna od kategorii pojazdu jakim się poruszamy oraz od operatora autostrady, których w Grecji występuje kilku (NeaOdos, AttikiOdos, OlympiaOdos, Moreas). Zazwyczaj pierwszą kategorię stanowią motocykle, drugą natomiast samochody osobowe do 3,5 tony o wysokości do 2,2m.

Stan dróg w Grecji

Grecja posiada dobrze rozbudowany system dróg, na który składają się nie tylko autostrady, ale też drogi szybkiego ruchu i drogi niższych kategorii, które są zazwyczaj w dobrym stanie. Jadąc w góry należy jednak pamiętać, że możemy się tam spotkać z wąskimi i krętymi drogami oraz brakiem zabezpieczeń przed przepaściami.

autostrady w grecji

Legenda: kolor zielony – autostrady oddane do użytku, kolor czerwony i żółty – autostrady w budowie, kolor szary – autostrady w planach.

Samych autostrad w Grecji jest stosunkowo dużo (ponad 2000 kilometrów) i tworzą one dobrą siatkę połączeń pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi punktami w kraju.

Proskynitária – przydrożne greckie kapliczki

Nie jest prawdą powielany przez wielu mit, że przydrożne kapliczki, które są nieodłącznym elementem greckiego krajobrazu budowane są w miejscu śmiertelnych wypadków. Proskynitária, bo taką nazwę noszą owe kapliczki, budowane są w różnych intencjach, często w miejscach gdzie wydarzyło się coś ważnego. Oczywiście czasami są to miejsca tragicznych wypadków czy miejsca, gdzie ktoś uniknął śmierci. Mogą być też stawiane w innych dowolnych intencjach.

W kapliczkach znajduje się zazwyczaj wizerunek świętego, lampa oliwna i zapałki.

Podsumowanie

Podróż samochodem do Grecji mimo sporej odległości może być całkiem przyjemna. Jadąc do kraju Igrzysk Olimpijskich autem mamy dużą dowolność w wyborze miejsc, które chcemy odwiedzić. Nie jesteśmy też ograniczeni komunikacją zbiorową. Sama jazda po Grecji nie powinna stwarzać polskim kierowcom większych problemów. Przed wyjazdem warto zapoznać się na wszelki wypadek z grecką pisownią miast, które zamierzamy odwiedzić. Jeśli jedziemy pożyczonym samochodem należy przygotować również stosowne upoważnienie. Podczas jazdy, tak jak wszędzie, należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów i stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych kierowców.

Komentarze

Komentarzy