Podziemia Opatowskie

podziemia opatowskie
Chyba w każdym województwie znajdzie się przynajmniej jedna miejscowość, klasztor lub zamek, wokół którego krążą legendy o rozległych podziemnych tunelach, tajemnych przejściach mających łączyć go z innymi ważnymi lokalizacjami czy wielopoziomowymi tajnymi kupieckimi piwnicami. Większość tych opowieści łączy jedno, o tunelach i tajemniczych przejściach słyszał niemal każdy – nikt nie potwierdził natomiast ich istnienia i nie znalazł nie tylko wejść, ale i samych tuneli. Podobne opowieści krążyły za pewne również aż do lat 60. XX wieku po Opatowie, niewielkiej miejscowości w województwie Świętokrzyskim. W roku 1960 miało tu miejsce ciekawe zdarzenie – pod autobusem zapadła się ulica odsłaniając część korytarzy, które w późniejszym czasie zaczęto nazywać Podziemiami Opatowskimi. W poniższym artykule będziecie mogli przeczytać więcej o historii opatowskich tuneli oraz dowiecie się kilku praktycznych wskazówek dotyczących ich zwiedzania.

Tunele pod Opatowem

Podziemia Opatowskie dawniej

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie to trzykondygnacyjny kompleks liczących prawie pół kilometra piwnic i składów miejskich datowanych na XIII-XV wiek. W sięgających 15 metrów w głąb ziemi tunelach zastosowano pionowe i poziome kanały wentylacyjne. Wykonane w skałach lessowych tunele, i piwnice służyły kupcom do przechowywania towarów.

wyroby gliniane

Opatów stanowił dawniej ważny punkt szlaków handlowych. Przechodziły przez niego między innymi szlaki handlowe z Frankfurtu, Brna, Koszyc, Wilna i Gdańska. Dzięki korzystnym przepisom celnym składowane były tu między innymi przyprawy i korzenie, herbata, kawa, tytoń, orzechy, wina, piwa czy miody. Piwnice doskonale sprawdzały się również jako składy płótna, futer, skór, ceramiki czy wyrobów metali szlachetnych. W trakcie zagrożeń stanowiły też świetne schronienie dla ludzi.

Legenda o Białej Damie z Opatowa

Legenda głosi, że to właśnie zagrożenie ze strony najeżdżających miasto tatarów było powodem wydrążenia tuneli. Kiedy podczas jednego z najazdów Tatarzy nikogo w nim nie znaleźli domyślili się, że ludzie muszą być gdzieś pochowani. Zastawili oni pułapkę, a gdy po kilku dniach mieszkańcy Opatowa wyszli na powierzchnię zostali przez najeźdźców wzięci do niewoli, a miasto obrabowano i spalono. Podczas łapanki przeprowadzonej przez tatarów w podziemiach doszło do zawalenia się jednego z korytarzy.

dla dzieci

Wybierając się do Podziemi Opatowskich z dziećmi sprawimy im na pewno wiele radości. Dla najmłodszych została przygotowana specjalna sala, gdzie mogą zrobić sobie zdjęcia jako rycerz lub księżniczka czy dać zakuć się w dyby.

W korytarzu tym uwięziona została kobieta, która po skończeniu się zapasów umarła z głodu. Według legendy duch kobiety po dziś dzień nie chce opuścić Podziemi Opatowskich i w niektóre noce błąka się po licznych korytarzach pod postacią Białej Damy.

Odkrycie piwnic

Podziemia Opatowskie zostały odkryte w dość spektakularny sposób. Po II Wojnie Światowej w Opatowie pojawił się problem obniżania budynków. Kulminacja nastąpiła jednak w roku 1960 kiedy to autobus PKS zapadł się na ulicy odsłaniając nieznane dotąd mieszkańcom tunele. Eksploracja znaleziska miała miejsce w latach 60. XX wieku i przeprowadzona została przez członków Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej. Na początku lat 70. przeprowadzona została akcja zabezpieczająca odkrycie przez naukowców z Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie. Ogromny wkład w ratowanie miasta miał profesor Zbigniew Strzelecki i opracowana przez niego polska metoda naukowa „Z-S” oraz górnicy z PRG w Bytomiu zabezpieczający tunele.

Górnicza

Komora Górnicza poświęcona górnikom z Bytomia oraz profesorowi Strzeleckiemu.

W hołdzie profesorowi Strzeleckiemu, podziemna trasa została nazwana jego imieniem. Wkład górników z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu został upamiętniony nazwaniem jednej z komór Górniczą oraz znajdującą się w niej tablicą.

Zwiedzanie

plan podziemi

Plan Opatowskich Podziemi.

Obecnie zwiedzanie tuneli trwa około godziny i dostępne jest jedynie z przewodnikiem (przy grupie minimum 6 osób). W podziemiach wydzielono i nazwano 12 sal, w których urządzono tematyczne wystawy związane z ziemią opatowską i okolicami. Znajdziemy tu między innymi komory poświęcone oddziałowi AK Jędrusie, Wincentemu Kadłubkowi, Żydom zamieszkującym Opatów czy kopalniom krzemienia pasiastego z regionu.

komora strzelecka

Komora Strzelecka to niezwykle ciekawe miejsce. W okresie II Wojny Światowej ukrywający się tu żołnierze przeprowadzali testy broni ręcznej i maszynowej.

Dużym atutem Podziemi Opatowskich jest to, że nie zagląda tu rzesza turystów dzięki czemu zazwyczaj podziemia można zwiedzać w ciszy i spokoju.

Dużym atutem Podziemi Opatowskich jest to, że nie zagląda tu rzesza turystów dzięki czemu zazwyczaj podziemia można zwiedzać w ciszy i spokoju.

DSC_3406

Podziemia zostały udostępnione dla turystów już w roku 1984, nadal jednak ich część nie jest jeszcze odkopana. Szacuje się, że po skończeniu wszystkich prac długość tuneli sięgnie około 800 metrów. Wejście i wyjście z tuneli odbywa się w tym samym miejscu, w kamienicy przy Placu Obrońców Pokoju 18 w Opatowie. Podziemną trasą zajmuje się oddział PTTK w Opatowie, w miejscu tym będziemy mogli dowiedzieć się również więcej na temat innych ciekawych lokalizacji w okolicy, można zakupić tu również pamiątki takie jak kartki pocztowy czy magnesy.

odznaki PTTK Opatów

W kasie oprócz biletów można nabyć również odznaki PTTK potwierdzające wizytę zarówno w podziemiach jak i w mieście.

Ceny biletów:

  • Normalny 14 zł
  • Ulgowy 10 zł
  • grupy szkolne zorganizowane 10 zł
  • członkowie PTTK 8 zł

 Godziny otwarcia tuneli:

 1 kwietnia – 30 września1 października – 31 października1 grudnia – 31 marca
Od poniedziałku do soboty9:00 , 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:00, 17:009:00 , 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:0010:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00,
Niedziele i święta11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:0011:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:0011:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00

Całość tuneli jest bardzo dobrze zabezpieczona i oświetlona, nie ma konieczności posiadania ze sobą latarki, warto jednak szczególnie w okresie letnim wziąć ze sobą cieplejsze ubranie. W tunelach panuje bowiem stała temperatura wahająca się od kilku do 12 stopni Celsjusza.

wejście do podziemi

Będąc w Opatowie bez trudu znajdziemy wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest ono bardzo dobrze oznakowane i nie sposób go przeoczyć.

Komentarze

Komentarzy