Wideorejestrator samochodowy Navitel R800 – recenzja

recenzja navitel r800Wideorejstratory samochodowe to niewielkie urządzenia, których głównym celem jest nagrywanie otoczenia auta podczas jazdy. Większość z Was zapewne widziała śmieszne nagrania z Rosji, gdzie taki sprzęt znajduje się w większości samochodów. Wbrew pozorom urządzenia nie służą do rejestrowania materiału na Youtube, ale tworzeniu nagrań, które w razie kolizji czy innego przykrego zdarzenia mogą później posłużyć jako dowód np. w sądzie. Posiadanie wideorejstratora może ochronić też przed ludźmi, którzy specjalnie dokonują kolizji w celu wyłudzenia ubezpieczenia. Dziś zajmiemy się recenzją wideorejestratora Navitel R800.

Navitel R800 – dane techniczne

Navitel DVR R800 nagrywa w 30 klatkach na sekundę w jakości FullHD. Wyposażony został w niedotykowy wyświetlacz wielkości 4 cali oraz obiektyw o matrycy 12 Mpx i kącie widzenia 170°. Na urządzeniu znajduje się 5 przycisków funkcyjnych pozwalających na poruszanie się po jego ustawieniach. Navitel R800 posiada wbudowany mikrofon oraz g-sensor (technologia antywstrząsowa), ma też tryb parkingowy, który ma za zadanie włączać nagrywanie po wykryciu ruchu samochodu. Kamera została wyposażona w slot obsługujący karty pamięci micro sd do 256 gb. Całość zamknięta została w metalowej obudowie.

navitel r800

Unboxing i wyposażenie pudełka

Od producenta w pudełku otrzymujemy wszystko, czego będziemy potrzebować do korzystania z urządzenia oprócz karty micro sd. Brak karty w zestawie to dobre rozwiązanie, ponieważ wyposażenie w nią urządzenia wiązałoby się ze wzrostem ceny, co niekoniecznie cieszyłoby osoby, których interesuje zakup samego urządzenia.

W pudełku znajduje się:

 • wideorejestrator Navitel DVR R800,
 • ładowarka samochodowa (do zapalniczki) z kablem o długości 3 metrów,
 • kabel pozwalający połączyć urządzenie z komputerem (USB),
 • uchwyt z przyssawką pozwalający na montaż urządzenia,
 • ściereczka,
 • karta gwarancyjna (24 miesięczna gwarancja producenta),
 • instrukcja obsługi w języku polskim.

Pierwsze wrażenia

Navitel R800 na pierwszy rzut oka nie przypomina wideorejestratora samochodowego, a kompaktowy aparat. Wszystko za sprawą okazałego obiektywu oraz dość dużych rozmiarów. Sprzęt wygląda na bardzo solidny, a dodatkowego charakteru dodaje mu metalowa obudowa i tworzywo imitujące skórę znajdujące się na froncie.

Aby Navitel R800 zaczął nagrywać, wystarczy podłączyć go do źródła zasilania. Standardowo ustawiony jest na najwyższą jakość. Rozdzielczość ekranu, nagrywanie dźwięków, datę, tryb parkingowy czy język można ustawić za pomocą pięciu przycisków funkcyjnych znajdujących się na boku obudowy. Poruszanie się po ustawieniach jest bardzo intuicyjne i nie powinno sprawić problemów nawet osobom, które nie zapoznają się wcześniej z instrukcją (z którą jednak zapoznać się polecamy).

Urządzenie dzięki szerokokątnemu obiektywowi nagrywa naprawdę bardzo dużo nie tylko tego, co dzieje się na samej drodze, ale również tego, co dzieje się na poboczu. Przy tak szerokim kącie ciężko uniknąć efektu rybiego oka, który jest bardzo widoczny. Nie przeszkadza to jednak w spełnianiu przez sprzęt swojego głównego zadania – rejestrowania wideo, które może posłużyć jako dowód w spornych sprawach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi recenzjami. Testowaliśmy dotychczas między innymi ładowarkę samochodową do laptopa Romoss Ranger 95 oraz sprzęt outdoorowy taki jak buty trekkingowe Keen Wanderer.

Jakość nagrań

Jakość nagrań i możliwość rozczytania tablic rejestracyjnych to chyba najważniejszy element, który podlega ocenie w przypadku wideorejstratora. W pochmurny i umiarkowanie słoneczny dzień nie ma z tym problemów. W nocy jakość nagrań nieco spada. Tablice rejestracyjne odbijają często światło z naszych reflektorów co wpływa na ich widoczność, a raczej jej brak w niektórych przypadkach.

Jakość nagrać i widoczność tablic rejestracyjnych można zobaczyć w filmie, który zamieszczony został wyżej. Poniżej zamieszczamy też zdjęcia (w maju, o ile dopisze pogoda uzupełnimy je o zdjęcia w dzień z ostrym słońcem).

navitel jakość nagrań

Zdjęcie wykonane przy wyłączonych światłach (samochodu) na oświetlonym parkingu.

Zdjęcie wykonane przy włączonych światłach (samochodu) na oświetlonym parkingu.

Zdjęcie wykonane w nocy kiedy na tablicę samochodu z naprzeciwka pada światło z reflektorów naszego samochodu. Tablica samochodu na sąsiednim pasie widoczna prawidłowo.

Zdjęcie wykonane w dzień z lekkim zachmurzeniem.

Cena

Navitel DVR R800 kosztuje około 350 zł. Nie jest to najtańsze uprzędzenie, ale według nas jest adekwatna do jakości, jaką otrzymujemy. Oczywiście najlepiej, aby nagrania z urządzenia nigdy nie były nam potrzebne, jednak jeśli już dojdzie do jakiegoś przykrego zdarzenia, to urządzenie to może pomóc oszczędzić nam zarówno pieniądze jak i nerwy, w przypadku konieczności prowadzenia długiego procesu sądowego z powoływaniem biegłych i świadków zdarzenia.


Ocena końcowa

Plusy:

 • solidne wykonanie,
 • bardzo dobra jakość nagrań w dzień,
 • bardzo czuły mikrofon dobrej jakości,
 • tryb nagrywania w pętli oraz tryb parkingowy,
 • obsługa kart do 256 gb,
 • kabel do ładowarki długości 3m,
 • szeroki kąt widzenia.

Minusy:

 • jakość nagrać w nocy, przy słabym oświetleniu niekiedy może nie być zadowalająca,
 • efekt rybiego oka.

Navitel R800 to urządzenie o ładnym wyglądzie i solidnym wykonaniu. W pełni spełnia pokładane w nim przez nas oczekiwania. Są oczywiście aspekty takie jak poprawa nagrywania w nocy czy zmniejszenie efektu rybiego oka, które można by wyeliminować. Mimo wszystko, według nas jest to bardzo dobry sprzęt w tej klasie cenowej.

Komentarze

Komentarzy