Most Karola stanowi symbol Pragi, nie sposób pomylić go z żadnym innym miejscem. Zdobiony trzydziestoma barokowymi statuami jest niezwykle klimatycznym zakątkiem, zwłaszcza o poranku lub późną nocą, gdy nie przechadzają się nim tłumy ludzi. Znalazł się on także na naszej liście 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze.
Przed wizytą u naszych południowych sąsiadów warto zapoznać się z naszymi artykułami na temat Czech, które znajdziesz tutaj.
Most Karola w Pradze – historia
Pierwszy, drewniany most został zniszczony przez powódź w 1157 roku. Na jego miejscu, za drugiego króla Czech Władysława II, postawiono pierwszy kamienny most, który nosił nazwę „Judyta” po drugiej żonie króla. Niestety również uległ zniszczeniu przez powódź w 1342 roku. Budowa kolejnego mostu rozpoczęła się za panowania cesarza Karola IV, w 1357 roku, początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Budowa trzeciego mostu była niezwykle kosztowna, w kościołach organizowano zbiórki pieniężne na jego budowę, a po jego ukończeniu pobierano opłatę za przejazd.
Most Karola był bardzo ważnym połączeniem pomiędzy Zamkiem Praskim (Zamkiem na Hradczanach) i Starym Miastem a sąsiednimi obszarami. Było to jedyne miejsce, gdzie można było przekroczyć rzekę Wełtawę. Dzięki temu połączeniu Praga stanowiła bardzo ważny szlak handlowym pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą. Obecnie Most Karola jest połączeniem między dzielnicami Staré Město i Malá Strana.
Architektura Mostu
Gotycki Most ma ponad 600 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, jego balustrady zdobi 30 statui, w większości barokowych. Większość rzeźb została stworzona między 1683 a 1714 rokiem, przedstawiają rozmaitych świętych i patronów. Należy pamiętać, że oryginalne rzeźby zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Pradze, a te znajdujące się obecnie na moście są replikami.
Znajduje się tam również tabliczka poświęcona św. Janowi Nepomucenowi, który według przekazów został wrzucony do Wełtawy z rozkazu króla Wacława IV (według jednej z wersji powodem było odmówienie ujawnienia tajemnicy spowiedzi żony króla Zofii Bawarskiej, którą ten podejrzewał o niewierność).
Wschodnią część Mostu Karola wieńczy Staromiejska Wieża Mostowa z rzeźbami przedstawiającymi cesarza Karola IV, Wacława IV (jego syna), św. Wita, św. Wojciecha oraz św. Zygmunta. Na zachodnim końcu mostu znajdują się dwie wieże – Małostrańska Wieża Mostowa i Wieża Judyty. Pierwsza pochodzi z XII, a druga z XV wieku. Z Mostu Karola można zejść na niewielką wysepkę – Kampę.