Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze

katedra swietego wita waclawa i wojciecha w pradzeKatedra św. Wita, Wacława i Wojciecha powstawała przez niemal 600 lat, nazywana klejnotem architektonicznym Europy, jest miejscem, które z pewnością powinno się odwiedzić będąc w stolicy Czech. Jest symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego, jest także miejscem koronacyjnym i grzebalnym czeskich królów. Znajdują się tu insygnia koronacyjne, w tym najważniejsze – korona świętego Wacława, a także barokowe berło, jabłko królewskie, miecz koronacyjny i liczne relikwie oraz cenne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa (autorem jednego z witraży jest m.in. Alfons Mucha).

Strzelista i monumentalna, która z zewnątrz miała przypominać „boże miasto”- Katedra św. Wita została przez nas umieszczona na liście 10 miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Pradze.

front Katedry Świętego Wita w Pradze

adres: Pražský hrad, III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1 – Hradčany
godziny otwarcia:
Okres od 1 listopada do 31 marca: od poniedziałku do soboty – 9:00-16:00; niedziela 12:00-16:00;
Okres od 1 kwietnia do 31 października: od poniedziałku do soboty – 9:00-17:00; niedziela 12:00-17:00.
bilety: dostępne w pakietach zwiedzania zamku Praskiego, trasa A (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita, Wystawa z kart historii Zamku Praskiego, Wieża Prochowa, Pałac Rosenbergów) bilet normalny 350 czk (ok 58 zł), ulgowy 250 czk (ok. 42 zł) lub Trasa B (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita) bilet normalny 250 czk (ok. 42 zł), ulgowy 125 czk (ok. 21 zł)

Katedra świętego Wita w Pradze – historia

Katedra powstawała w kilku fazach, obecna jest trzecim kościołem w tym miejscu. Pierwszym była przedromańska rotunda wzniesiona w 925 roku, następnym romańska bazylika, w której w 1085 roku odbyła się pierwsza koronacja królewska w Czechach – Wratysława II, a także ślub Wacława II z Ryksą Elżbietą i jej koronacja na królową Czech i Polski.

wnętrze Katedry Świętego Wita w Pradze

Budowa obecnej katedry rozpoczęła się w 1344 a zakończyła się dopiero w 1929 roku. Powstała na wzgórzu zamkowym Hradczany. Co ciekawe, w tym miejscu znajdował się kiedyś gród słowiański ze świątynią poświęconą Świętowitowi.

Z początku Katedra była poświęcona świętemu Witowi, ze względu na to, że książę Wacław I dostał jego relikwie od króla Niemiec Henryka I. Zmieniło się to dopiero w 1997 roku, jednak często używa się nazwy Katedra świętego Wita.

Katedra św. Wita Praga

Katedra św. Wita – architektura

Katedra św. Wita jest jednym z cenniejszych zabytków dojrzałego gotyku i neogotyku w Środkowej Europie. Charakterystycznym elementem Katedry jest Złota Brama – mozaika znajdująca się nad wejściem, na fasadzie od strony wschodniej, przedstawiająca scenę Sądu Ostatecznego. Kompozycja ta przedstawia z lewej strony zbawionych, z prawej potępionych. W centralnej części znajduje się Jezus unoszony przez anioły, koło Marii i św. Jana Ewangelisty. Znajdują się tam również patroni Królestwa Czeskiego (św. Prokop, Zygmunt, Wit, Wacław, Ludmiła oraz Wojciech) oraz cesarz Karol IV z żoną – Elżbietą Pomorzanką.

Katedra Świętego Wita, Wacława i Wojciecha Praga

We wnętrzu Katedry zachwycają figury świętych, gargulce, smoki, lwy, orły ornamenty roślinne, tarcze herbowe, przepiękne witraże oraz masywne kolumny wspierające wysokie sklepienie. Najważniejszym elementem Katedry jest wspaniała Kaplica św. Wacława, w której złożone są czeskie insygnia koronacyjne. Na nas największe wrażenie zrobiło jednak monumentalne barokowe Mauzoleum z grobowcem św. Jana Nepomucena.

nagrobek św. Jana Nepomucena w Katedrze św. Wita

Barokowe mauzoleum ze złotym grobowcem św. Jana Nepomucena

Ozdoby w Katedrze św. Wita w Pradzeherby we wnętrzu Katedry św. Wita w Pradze

Skarbami Katedry są gotyckie nagrobki królów czeskich, cenne relikwiarze (w tym złoty krzyż z relikwiami Chrystusowymi), klejnoty, kielichy, grzebień biskupi z kości słoniowej, medaliony i inne niezwykle cenne przedmioty.

Katedra stanowi część kompleksu zamkowego Hradczany. Istnieje możliwość wejścia na jedną z wież Katedry, skąd rozpościera się piękny widok na Złote Miasto. Bilety wstępu nie należą do najtańszych, jednak wnętrze jest na tyle urzekające, że polecamy tam zajrzeć.

rozeta w Katedrze św. Wita w Pradze

Piękny witraż o kształcie rozety przedstawia sceny stworzenia świata

mauzoleum św. Jana Nepomucena Pragawitraż w Katedrze św. Wita w Pradzefigury świętych w Katedrze św. Wita w Pradze

Komentarze

Komentarzy