Katedra świętego Piotra i Pawła w Pradze

Katedra świętego Piotra i Pawła w PradzeKatedra świętego Piotra i Pawła to neogotycki kościół zlokalizowany na Wyszehradzie w Pradze. Założona została przez króla Wratysława II w drugiej połowie XI wieku. Na przełomie XIX i XX wieku została przebudowana przez Josepha Mocker’a, odpowiedzialnego między innymi za dokończenie Katedry Świętego Wita (o której możecie przeczytać więcej tutaj).

Katedra wraz z całym Wyszehradem została przez nas wpisana na listę 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze. Jeśli wybieracie się do naszych południowych sąsiadów zerknijcie też do innych artykułów na temat Czech.

adres: V Pevnosti 159/5b, 120 00 Praga 2 (teren Wyszehradu)
godziny otwarcia:
Okres od listopada do marca: od poniedziałku do soboty 10:00-17:00, niedziela 10:30-17:00;
Okres od kwietnia do października: od poniedziałku do środy i od piątku do soboty 10:00-18:00, czwartek 10:00-17:30, niedziela 10:30-18:00
wstęp: płatny – 50 CZK (około 8 zł) bilet normalny, 30 CZK (około 5 zł) bilet ulgowy

kościół św. Piotra i Pawła w Pradze

Prawdopodobnie, w Katedrze św. Piotra i Pawła, pochowany został król Wratysław II wraz ze swoimi potomkami, jednak grobów do dziś nie odnaleziono. Możliwe, że znajdują się one pod cmentarzem leżącym obok Katedry, gdzie zostało pochowanych wielu znanych Czechów, jednak prowadzenie badań archeologicznych jest tam niemożliwe ze względu na charakter tego miejsca.

wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła w Pradze

Architektura Katedry świętego Piotra i Pawła

Przed wejściem do Katedry św. Piotra i Pawła znajduje się pięknie zdobiony gotycki portal. Secesyjny wystrój wnętrza katedry pochodzi z początku XX wieku, ale znajdziemy tu elementy sztuki romańskiej (sarkofag), gotyku i baroku (kaplice). W skarbcu znajdują się eksponaty z kolekcji Muzeum Narodowego, takie jak klejnoty, fragmenty tkanin, a także inne drogocenne przedmioty. Nas szczególnie zachwyciły piękne freski ze złotymi ornamentami na kolumnach katedry.

Na wieży kościoła znajduje się 15 dzwonków, które grają czeskie pieśni religijne podczas świąt (o 11:55 i o 19:55).

gotycki portal katedry św. Piotra i Pawłakościół św. Piotra i Pawła sklepienie

freski w katedrze świętego Piotra i Pawła w Pradze

Diabelska legenda w Katedrze świętego Piotra i Pawła

Nad wejściem do zakrystii Katedry św. Piotra i Pawła, na malowidłach ściennych znajduje się diabelska legenda dotycząca Wyszehradu. Według niej diabeł założył się z księdzem z kościoła o to, że przyniesie z Rzymu kamienny słup zanim ksiądz zakończy mszę. Diabelskie plany pokrzyżowane jednak zostały przez św. Piotra, który trzy razy zrzucał słup do wody. Spóźniony diabeł z wściekłości rzucił słupem w kościół przebijając w ten sposób sklepienie.

Katedra św. Piotra i Pawła z zewnątrz

Części słupa leżały w katedrze aż do 1787 roku. Za panowania Józefa II kamienie wyniesiono na trawnik, gdzie leżą do dziś. Według badań kamienie te pochodzą z trzech różnych skał, na środkowym zaś wyryty jest napis w niezrozumiałym języku.

witraż w katedrze św. Piotra i Pawła w Pradze

Wnętrze Katedry na Wyszehradzie w Pradze

Komentarze

Komentarzy