Igman – opuszczony kompleks skoczni olimpijskich

kompleks igman1984 rok to ważna data dla sportu Bośni i Hercegowiny, to właśnie wtedy w stolicy kraju, Sarajewie (które wtedy było częścią Jugosławii) odbyły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W Igrzyskach wzięły udział ekipy z 49 państw, co było dotychczasowym rekordem (w poprzednich ZIO w 1980 roku Stanach Zjednoczonych brało udział tylko 37 zespołów). Z powodu organizacji igrzysk, powstało wiele obiektów sportowych, które nieużywane z czasem zaczynały niszczeć. Tak było również w przypadku kompleksu pięciu skoczni narciarskich zbudowanych w 1982 roku na wzgórzu Igman, nieopodal Sarajewa. To tu odbyły się często wspominany przez Włodzimierza Szaranowicza słynny konkurs, w którym klęskę poniósł Primoz Ulaga. Dziś jest to niesamowity urbex, który warto odwiedzić będąc w pobliżu. Miejsce to jest też jednym z naszych najlepszych bałkańskich noclegów na dziko.

Igman – dojazd do skoczni i informacje praktyczne

Współrzędne: 43.768294N, 18.248422E
Wstęp: bezpłatny, miejsce częściowo opuszczone

Dojazd do kompleksu możliwy jest górską drogą R442a. My podczas naszej wyprawy na Bałkany (relację z tego dnia możecie przeczytać tutaj) zostawiliśmy samochód na niewielkim parkingu znajdującym się kilkadziesiąt metrów od zeskoków skoczni, a następnie udaliśmy się na eksplorację opuszczonych obiektów.

skocznie narciarskie igman

Wejście do budynku, który stanowił zaplecze dla skoczków było zamknięte. Udało nam się do niego wejść jednak przez jedno z otwartych okien znajdujących się na wysokości około 1 metra.

Z góry widzieliśmy, że na zeskoku są jacyś ludzie. Nie napawało nas to zbyt dużym optymizmem, ponieważ planowaliśmy na dole rozbić namioty. Jak się później okazało obiekt, mimo iż częściowo opuszczony (skocznie do niczego się nie nadają) to jest cały czas pilnowany przez stróża, który jednak okazał się bardzo miły i pozwolił nam rozbić namioty tuż obok podium olimpijskiego.

parking znajdujący się w połowie wysokości pomiędzy szczytem skoczni, a zeskokiem
parking przy zeskoku
obiekt

Igman – historia

Skocznie posiadały punkty konstrukcyjne zlokalizowane na 10, 25 40, 90 i 112 metrze. Do dziś przetrwały jedynie K90 i K112, pozostałe trzy zostały zniszczone w wyniku wojny domowej w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995.

igman szatnie

Budynek dla sędziów i zawodników.

Podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywano zawody na skoczniach K90 oraz K112. Na mniejszej skoczni, 7 miejsce w konkursie zajął Piotr Fijas, a zwycięzcą był jeden z najlepszych skoczków w historii – niemiec Jens Weißflog, który wyprzedził inną legendę Fina Matti Nykänena. Na skoczni dużej, nasz najlepszy reprezentant zajął 17 miejsce, tym razem na najwyższym stopniu podium stanął Nykanen wyprzedzając Weißfloga.

skocznia sarajewo

Skocznia K90.

Graffiti na zablokowanym zeskoku mniejszej ze skoczni.

skocznie narciarskie igman

Komentarze

Komentarzy