Gorąca rzeka na Islandii. Dolina Reykjadalur w Hveragerdi
gorąca rzeka Islandia

Niecałą godzinę drogi od Rejkiaviku, tuż przy słynnej drodze krajowej numer 1 w miejscowości Hveragerði znajduje się najbardziej znana gorąca rzeka na Islandii. Geotermalne źródło znajdujące się w dolinie Reykjadalur jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i miejscowych.

Hveragerði to licząca niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców miejscowość, która jest geotermalnym centrum kraju. To właśnie na skutek aktywności, znajdującego się na obszarze 100 kilometrów kwadratowych, wulkanu Hengill pozyskiwana jest znaczna część ciepłej wody dla stolicy. Geotermalne źródła napędzają też dwie pobliskie elektrownie geotermalne. Dzięki wykorzystaniu naturalnego ciepła, znajdujące się w okolicach Hveragerði szklarnie dostarczają do sklepów większość owoców i warzyw uprawianych na wyspie. Nazwa miejscowości pochodzi od słów hver, które oznacza źródło termalne oraz oraz gerði – stał się. Nazwę miejscowości możemy przetłumaczyć więc jako stał się gorącym źródłem.

Reykjadalur, w której znajduje się słynna gorąca rzeka, mieści się około kilometra od centrum miejscowości. Jej nazwę możemy przetłumaczyć jako Parująca lub Dymiąca Dolina, co związane jest z unoszącą się tu w wielu miejscach gorącą parą. Z poniższego artykułu dowiesz się jak dojść do gorącej rzeki, ile zajmuje trasa, gdzie zaparkować samochód oraz kiedy najlepiej odwiedzić to miejsce.

Jeśli wybierasz się na Islandię w okresie zimowym koniecznie zajrzyj też do naszego artykułu Zorza Polarna na Islandii krok po kroku.

Gorąca rzeka – dojazd i informacje praktyczne

adres: dolina Reykjadalur, Hveragedri, Islandia
współrzędne GPS: 64.022590, -21.211710 (parking i początek szlaku), 64.048733, -21.223062 (gorąca rzeka, kąpielisko)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę (nie rekomendujemy wizyty po zmroku)
wstęp: bezpłatny

parking
Gorąca Rzeka, kąpielisko

Gorąca rzeka znajduje się niedaleko drogi krajowej numer 1 oraz miejscowości Hveragerdi. Zarówno kąpiel w gorącej rzece, jak i wejście na szlak są darmowe i dostępne całą dobę. Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu, znajdującym się bezpośrednio przy wejściu na szlak. Niewielki parking pomieści około 50 samochodów. W zimie, kiedy turystów jest tu zdecydowanie mniej, w większości stoi pusty, w lecie kiedy to miejsce przeżywa prawdziwe oblężenie często już rano jest zapełniony. Samochody zaparkowane są też po obu stronach ulicy prowadzącej do parkingu na długości nawet pół kilometra.

znak na dolinę ryeikjadalur
Znak, który możemy zobaczyć zaraz po wyjściu z parkingu. Do centrum Hveragerdi jest stąd około 3 kilometrów, podobny dystans dzieli parking od kąpielisk znajdujących się w gorącej rzece.

Jeśli chcemy wybrać się nad gorącą rzekę, musimy przyszykować się na lekki, około 3,5 kilometrowy (w jedną stronę) trekking po zboczach doliny Reykjadalur. W lecie przejście tego dystansu jest łatwe i zajmuje około 40 minut. Łączna liczba przewyższeń na trasie to około 170 metrów. W zimie, gdy w górach zalega gruba warstwa śniegu, dojście jest nieco trudniejsze, a cała podróż może przeciągnąć się nawet do 1,5 godzin marszu w jedną stronę. Niezależnie od pory roku, należy pamiętać o zabraniu na szlak wygodnych butów trekkingowych oraz obserwowaniu pogody i nie wybieraniu się w góry w przypadku złych warunków.

Dolina Reykjadalur szczególnie zimą jest bardzo malownicza, a przejście nią z pewnością dostarczy nam wielu wizualnych doznań! Już na samym początku zauważymy wydobywające się z ziemi kłęby pary i nazwa Parująca Dolina będzie dla nas oczywista.

gorące źródło wypływające ze skały i znajdujący się obok niego mech

Latem, za sprawą dużej liczby turystów szlak jest bardzo widoczny i w dobrych warunkach pogodowych nie sposób zgubić drogi. Część szlaku można pokonać również konno. W zimie, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej, szlak wyznaczają ślady tych, którzy podążali nim przed nami. W odsłoniętych fragmentach są one czasem zasypywane przez wiatr. Momentami wiedzie on nad niewielką przepaścią, dlatego należy pamiętać, aby nie wchodzić na niego po ciemku oraz zejść z niego przed zmrokiem.

dojście do gorącej rzeki
To, jak bardzo widoczny w zimie będzie szlak, zależy od liczby osób, które nim przejdą oraz od wiatru, który może zatrzeć ich ślady.
szlak zamknięty z powodu śnieg
W zimie dojście do rzeki najkrótszą drogą często jest niemożliwe, wymagane jest więc obejście zamkniętego odcinka i nadłożenie około 300 metrów drogi.
Wojciech Grabowski RoadTripBus
zbocze trasy w dolinie ryeikjadalur

Kąpiel w gorącej rzece

Kąpiel w gorącej rzece jest wspaniałą nagrodą po krótkim trekkingu. Jest to ciekawe przeżycie, szczególnie podczas zimowych mrozów. Miejsce przeznaczone do kąpieli poznamy po niewielkich drewnianych wiatach, które służą za przebieralnie.

przebieralnia przy gorącej rzece

Jeśli martwicie się o to, czy gorąca rzeka będzie odpowiednio gorąca lub nie będzie zbyt zimna, możemy Was uspokoić. Rzeka w górnym fragmencie jest bardzo gorąca i ma około 40 stopni. Jeśli to dla Was zbyt wysoka temperatura, możecie zażyć kąpieli w miejscu, gdzie zobaczycie pierwsze przebieralnie, tu temperatura będzie nieco niższa.

kąpieliska na gorącej rzece

W tym miejscu warto zaznaczyć, że oprócz prowizorycznych przebieralni, pomostów oraz schodków ułatwiających zejście do rzeki, nie ma tu innej infrastruktury. Swoje ubrania oraz sprzęt będziecie musieli położyć po prostu gdzieś w okolicach miejsca, w którym wchodzicie do rzeki.

gorąca rzeka na Islandii

Wybierając się nad gorącą rzekę nie zapomnijcie stroi kąpielowych i ręczników – szczególnie zimą, kiedy wyjście z rzeki nie jest wcale taką łatwą sprawą! Rzeka ma dość kamieniste dno, niektórzy używają w niej butów do pływania. Ze względu, że w rzece głównie się leży, są one jednak raczej zbędne.

Rada: Wychodząc w zimie z gorącej rzeki najlepiej zacząć ubierać się od góry. Wytrzeć się oraz założyć górną część ubrań można stojąc jeszcze w gorącej rzece, dzięki czemu nie będzie się marznąć od śniegu i wiatru.

Kasia Wojtek Grabowscy
Obawialiśmy się, że wyjście z gorącej rzeki na zimno i powrót na parking może być trudne. Jak widać po minach, nasze obawy były daremne. Jeśli po wyjściu z rzeki szybko się ubierzemy i ruszymy na szlak (i nie zamoczymy włosów), nie powinniśmy za bardzo odczuwać zimna.
trasa do gorącej rzeki przez dolinę ryeikjadalur
Powrót z gorącej rzeki na parking jest łatwiejszy, bo przez większość trasy się schodzi. Trzeba przy tym szczególnie uważać w bardziej stromych i śliskich fragmentach szlaku.
ryeikjadalur
śnieg w górach

Podsumowanie

Gorąca rzeka w dolinie Reykjadalur niedaleko miejscowości Hveragerði, to zdecydowanie miejsce warte uwagi. Podczas naszych podróży mieliśmy okazję zażywać kąpieli w pięknych okolicznościach przyrody, nigdy jednak nie robiliśmy tego zimą. Całość uzupełniły nam piękne widoki podczas dojścia do celu naszej wędrówki.

Komentarze

Komentarzy