5 pomysłów na pamiątki z podróży

5 pomysłów na pamiątki z podróżyJakie pamiątki przywieźć z podróży? To na pozór proste pytanie sprawia trudności wielu osobom, bo czy znacie kogoś kto zawsze w 100% był zadowolony z zakupionych pamiątek? Czy nie zastanawialiście się niejednokrotnie w sklepie co kupić bliskim w prezencie i kompletnie nie mieliście pomysłu? Ile razy zdarzyło wam się już po zakupie uświadomić, że to, co nabyliście to jednak nie to i nie oddaje ani trochę klimatu miejsca oraz waszych wspomnień z nim związanych? Jakie pamiątki proponujemy więc przywozić z podróży? O tym w dzisiejszym artykule!

1. Zdjęcia lub/i filmy

Według nas najcenniejsze są wspomnienia, a co potrafi te wspomnienia przywołać i ożywić lepiej niż zdjęcia czy filmy z odwiedzonych miejsc? Takie materiały mają wiele zalet, po pierwsze niemal nic nie kosztują (w wersji cyfrowej), są łatwe w magazynowaniu oraz nie zajmują miejsca w bagażu 😉 Najważniejsze i najładniejsze zdjęcia po wywołaniu i oprawieniu mogą trafić na ścianę lub zostać podarowane np. rodzicom, którzy zawsze ucieszą się ze zdjęć swoich dzieci.

2. Miejscowy alkohol

wino

Wino, które otrzymaliśmy w prezencie w Carcassone.

Wina, wódki, koniaki, whiskey czy inne rodzaje lokalnego alkoholu mogą być zarówno świetnym prezentem jak i pamiątką z podróży. Sami mamy już kilka sztuk zagranicznych alkoholi przywiezionych z podróży (np. węgierską Palinkę, którą nabyliśmy drogą barteru za naszą rodzimą Żubrówkę, czy butelkę wina z Langwedocji, pochodzącą z winnicy teścia jednego z naszych gospodarzy podczas pierwszego RoadTripu). Należy pamiętać również o tym, że zagraniczne alkohole są w miejscach produkcji zdecydowanie tańsze niż w sklepach u nas w kraju, a przyzwoitej jakości produkty można nabyć czasem już za kilka euro.

3. Inne lokalne wyroby

Lokalne wyroby to zawsze dobry pomysł na prezent i pamiątkę. Warto więc przed podróżą sprawdzić z czego słynie i w czym specjalizuje się region, który mamy zamiar odwiedzić. Może produkowana jest tam aromatyczna kawa, ceniona na całym świecie herbata, świetne sery, cygara czy słodycze. Należy wspomnieć tu o kolejnym pozytywnym aspekcie kupowania takich produktów, a mianowicie wspieraniu gospodarki kraju czy regionu, który odwiedzamy. Aspekt ten jest szczególnie ważny w przypadku naszej wizyty w krajach uchodzących za biedne. Lokalne wyroby to więc świetny pomysł na pamiątkę lub prezent z wakacji!

4. Przedmioty użytkowe

podkładki

Nasze podkładki ze Lwowa

Pamiątki z wakacji służące do postawienia na półce mają to do siebie, że wraz ze zwiększaniem się ich ilości z czasem zaczynają wadzić i tylko zbierają kurz na półkach. Sytuacja z przedmiotami użytkowymi ma się całkowicie inaczej, stanowią one ciekawą pamiątkę, a przy okazji tworzą dodatkową wartość ze względu na swoje użytkowe cechy. Z tego rodzaju pamiątek mamy między innymi podkładki do szklanek ze Lwowa czy haftowaną serwetkę z Porto, która spoczywa dumnie na naszej pralce.

5. Magnesy na lodówkę

Magnesy

Nasza kolekcja magnesów

Wybraliśmy magnesy, ponieważ sami je zbieramy, ale w tym miejscu mogłyby znaleźć się również naparstki, czy inne przedmioty które można kolekcjonować. Magnesy są zazwyczaj bardzo różnorodne, wykonane różnymi technikami i można wśród nich trafić na prawdziwe perełki. Ze względu na gabaryty są łatwe w transporcie, więc przywiezienie nawet kilku z długiej podróży nie powinno stanowić problemu. Dużym atutem magnesów jest również ich stosunkowo niewielka cena oraz ogromna dostępność.

Podsumowanie

Ostatecznie najważniejsze według nas jest to, aby pamiątka czy prezent z podróży sprawiała radość wam czy obdarowanej osobie. To, co jednemu będzie się podobać, innemu niekoniecznie i odwrotnie. Jeśli więc lubicie koszulki z napisem I <3 NY, Barcelona, Paris czy Sosnowiec to kupujcie takie koszulki i nie przejmujcie się tym, co piszą czy mówią o tym inni.

Czy macie jakieś propozycje pamiątek, które można przywieźć z podróży? Jakie są wasze ulubione pamiątki? Chętnie o tym przeczytamy, więc śmiało piszcie w komentarzach 😉 !

Komentarze

Komentarzy