Twierdza w Kamieńcu Podolskim to zamek, który obrósł legendą. Niegdyś nazywany bramą do Polski i przedmurzem chrześcijaństwa stanowił jeden z najważniejszych zamków w historii naszego kraju, przez niemal trzysta lat chronił południowo-wschodnie kresy Rzeczypospolitej przed naporem sił ruskich i osmańskich. Dziś zamek w Kamieńcu Podolskim uznawany jest za jeden z siedmiu cudów Ukrainy i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na południowym-zachodzie tego kraju.
Wybierając się do Kamieńca Podolskiego warto zajrzeć również do znajdującego się niecałe 30 kilometrów od niego Zamku w Chocimiu, jeśli zamierzasz podróżować samochodem, koniecznie zajrzyj do artykułu Samochodem na Ukrainę – co warto wiedzieć. Inne przydatne artykuły, które warto przeczytać przed wizytą na Ukrainie znajdziesz tutaj.
Zamek w Kamieńcu Podolskim – dojazd i informacje praktyczne
adres: вул. Замкова 1, м. Ка́м’яне́ць-Поді́льський, Хмельницька обл (ul. Zamkowa 1, Kamieniec Podolski, obwód chmielnicki, Ukraina)
współrzędne: 48.673422 N, 26.563895 E (parking, kasy biletowe tuż obok)
cena parkingu: 10 UAH (ok. 1,42 zł)
godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 19:00
ceny biletów:
ulgowy – 20 UAH (ok. 2,85 zł)
normalny – 40 UAH (ok. 5,70 zł)
czas zwiedzania: około 2-3 godzin
Dojazd do twierdzy jest stosunkowo dobrze oznaczony, wymaga on od nas przejazdu przez Kamienic Podolski, który sam w sobie jest ciekawym miastem wartym uwagi. Jadąc od strony miasta, przejedziemy przez most Novoplanivsky (Новопланівський міст). Tuż za nim znajdować będzie się starówka, na której warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Następnie, jadąc cały czas prosto, dojedziemy do Bramy Miejskiej, obok której pobierana jest opłata za wjazd dalej. Opłata wynosi jedynie 10 UAH (ok. 1,42 zł). Od tego miejsca do przejechania jest jeszcze około 600 metrów, a naszym oczom za chwilę ukaże się malowniczy zamek. Do zamku prowadzi Most Turecki, który w przeszłości był najważniejszym traktem miejskim. Most został znacząco przebudowany przez Turków chwilowo władających zamkiem w 1685 roku, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu tuż pod murami zamku, skąd do kasy biletowej i wejścia jest tylko kilkadziesiąt metrów.
Historia zamku
Zamek w Kamieńcu Podolskim wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku. Ze względu na znakomite położenie w pętli rzeki Smotrycz, miejsce to wykorzystywane było w celach obronnych już dużo wcześniej. W granicach Królestwa Polskiego zamek znajdował się na stałe od 1432 roku. W tym czasie był kilkukrotnie modernizowany i rozbudowywany. Najważniejsze rozbudowy miały miejsce w pierwszej połowie XV wieku, kiedy to wzniesiono kilka nowych baszt.
Twierdza w Kamieńcu odgrywała ogromne znaczenie ze względu na swoje strategiczne położenie, odpierając ponad 40 tureckich najazdów. Zamek, aż do 1672 roku nigdy nie został zdobyty szturmem – dla najeźdźców stanowił więc nie tylko barierę fizyczną, ale też psychologiczną. Sam sułtan Imperium Osmańskiego – Osman II, gdy pokazano mu plany zamku i opowiedziano historię, że zamek wzniósł podobno sam Bóg odparł: To niechże i sam Bóg go zdobywa, po czym zrezygnował z planowanego oblężenia.
Turkom udało się zdobyć zamek tylko raz, właśnie w 1672 roku, kiedy to nadal uchodził za niezwyciężony – był już jednak nieco przestarzały i słabo obsadzony. Załoga zamku w sile 1060 żołnierzy i 500 mieszczan od 14 do 26 sierpnia stawiała opór tureckim najeźdźcom. Tureckie siły z Wielkim Wezyrem liczyły około 100 tysięcy. Podczas oblężenia zginęło 500 Polaków i ponad 6 000 Turków (przy czym około 10 000 zostało rannych). Zamek został poddany i na ponad ćwierć wieku znalazł się pod osmańskim berłem. Twierdza powróciła pod panowanie Rzeczypospolitej na mocy pokoju w Karłowicach w 1699 roku.
Zwiedzanie twierdzy
Zwiedzanie proponujemy zacząć od obejścia zamku dookoła. Ukształtowanie terenu sprawi, że będziemy mogli obejrzeć go z różnych perspektyw – zarówno z dołu jak i z góry. Obok często odbywają się różne wydarzenia, pokazy walk rycerskich, zawody w puszczaniu latawców, festiwale czy zloty.
Sam dziedziniec nie jest bardzo duży, jest jednak stosunkowo dobrze zagospodarowany – podobnie jak większość pomieszczeń. Będąc na zamku możemy wejść zarówno do baszt, jak i znajdujących się pod nim podziemnych pomieszczeń. Zmęczeni i wygłodniali wędrowcy na dziedzińcu będą mogli zakupić przygotowywane na ogniu potrawy, pieczone ziemniaki ze smalcem, warzywa i różnego rodzaju mięsa.
W przeciwieństwie do wielu innych obiektów tego typu, na zamku oferowanych jest szereg usług wzbogacających wizytę. Za dodatkową opłatą można sobie zrobić np. zdjęcie z drapieżnymi ptakami. W jednej z komnat znajdziemy też warsztat, gdzie ręcznie wyrabiane są gliniane pamiątki, które można na miejscu zakupić. Dobre zagospodarowanie pomieszczeń sprawia, że nie zwiedza się tylko samych murów czy pustych komnat.
Nasze ogólne wrażenia z Zamku w Kamieńcu Podolskim są bardzo dobre. Zamek mieliśmy okazję odwiedzać już trzykrotnie. Najładniej jest tu chyba wiosną, kiedy wszystko jest zielone i to właśnie tę porę roku polecamy wam na wizytę. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie zajrzyjcie do tego miejsca!