Smartwool – test odzieży z wełny merynosowej

smartwool recenzja

Czym jest SMARTWOOL?

Smartwool to marka ubrań, której historia rozpoczyna się w 1994 roku i której pierwszym produktem były zimowe skarpety. Jej właściciele odkryli zalety wykorzystywania wełny merynosowej, która była bardziej miękka niż inne wełny, dobrze odprowadzała wilgoć, posiadająca właściwości termoregulacyjne (ocieplała, kiedy było zimno, ochładzała, gdy było ciepło), neutralizowała nieprzyjemne zapachy. Dzięki jej zastosowaniu w produkcji skarpet, stopy były suche i ciepłe dłużej, niż w przypadku założenia skarpet z syntetycznego materiału. Ze względu na to, że wełna merynosowa doskonale sprawdziła się w przypadku skarpet, postanowiono zacząć wykorzystywać ją we wszystkich produkowanych rzeczach.

bluza Smartwool

Dodatkowymi atutami wełny Merino jest to, że jest antyalergiczna, trudnopalna, delikatniejsza w dotyku w porównaniu do zwykłej wełny i bakteriostatyczna (hamuje rozwój bakterii).

Testowane produkty

Bluza W’s PhD HyFi Half Zip 

Bluza stanowi drugą warstwę odzieży i kontynuuje procesy rozpoczęte przez pierwszą warstwę, wspomaga termoregulację ciała, odprowadza wilgoć na zewnątrz oraz zapewnia ochronę przed wiatrem. Z tego względu bardzo dobrze nadaje się do uprawiania aktywności fizycznej i sportów zimowych. Wykonana jest z wełny Merino (64%) i nylonu (36%). Posiada przedni suwak o długości 23 cm, kołnierz z wysoką gardą i ochraniaczem podbródka, zasuwaną kieszeń na lewym rękawie, otwory na kciuki, wyprofilowaną część łokciową i dopasowany krój.

suwak

zasuwana kieszeń

otwór na kciuk

Bluza W's PhD HyFi Half Zip 

Getry W’s 250 baselayer bottom

Pozwalają utrzymać wysoki komfort cieplny podczas niskiej temperatury. Wykonane są w całości z wełny z merynosów, seria 250 to największa gęstość wełny stosowana przez markę Smartwool do produkcji odzieży. Podczas bardzo niskich temperatur można wykorzystywać je jako pierwszą warstwę odzieży. Są szybkoschnące. Posiadają szwy Flatlock, płaskie i delikatne, które chronią przed otarciami i podrażnieniami.

Jak się sprawdziły?

Bluzę oraz getry marki Smartwool wykorzystywałam w sezonie jesienno-zimowym. W letnie chłodniejsze dni używałam ich podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego (dłuższe marsze itp.). We wrześniu i październiku zestaw ten wykorzystywałam również do spania podczas chłodnych nocy (na naszej wyprawie spaliśmy w busie, który nie ma ogrzewania).

Zarówno bluza, jak i getry, zgodnie z deklaracjami producenta dobrze utrzymywały ciepło, a podczas wzmożonej aktywności fizycznej odprowadzały też wilgoć. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, nie występował problem brzydkiego zapachu.

bluza Smartwool

Jeśli chodzi o wygląd, bluza ma ładny krój i fajnie się prezentuje. Getry są dobrze dopasowane, przy bliższym spojrzeniu widoczna jest mechacąca się struktura wełny. Obydwie rzeczy są dość wygodne, jednak (zwłaszcza w przypadku pierwszych użyć) są trochę drapiące. Producent wskazuje, że produkty z wełny Merino są delikatne dla skóry, według mnie są delikatne w porównaniu do normalnej wełny.

Ocena końcowa

Plusy:

  • funkcja termoregulacji (zapewnienie ciepła gdy jest zimno, ochładzanie gdy jest ciepło),
  • dobre odprowadzanie wilgoci,
  • neutralizacja nieprzyjemnego zapachu,

Minusy:

  • trochę drapiąca wełna, zwłaszcza na początku użytkowania,
  • wysoka cena.

Produkty przekazane przez producenta testowaliśmy podczas naszej wyprawy W 100 dni dookoła Europy.

Komentarze

Komentarzy