Nemrut Dağı – informacje praktyczne i wskazówki zwiedzania

Nemrut Dağı

Nemrut Dagi (Nemrut Dağı), czyli góra Nemrut i jej okolica to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie dotychczas widzieliśmy. Będąc w południowo-wschodniej Turcji na pewno warto poświęcić jeden dzień na wizytę w miejscu, które jako jedno z dwunastu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góra swoją sławę zyskała dzięki odkryciu szczątków sanktuarium religijnego wzniesionego z polecenia króla Kommageny – Antiochosa I. Na górze został usypany mierzący 49 metrów wysokości oraz 152 metry średnicy tumulus (grobowiec), obok którego znajdowały się ogromne 8-9 metrowe figury przedstawiające siedzących bogów oraz samego króla, który był im na równi. Oprócz samej góry Nemrut w okolicy znajdują się trzy inne ciekawe lokalizacje, które warto odwiedzić. Są nimi grobowiec syna Antiochosa I – Mitrydatesa II (Karakuş Tümülüsü), most Septimusa Severusa (Cendere Köprüsü) oraz ruiny antycznego miasta Arsemeia (Arsameia Örenyeri), założonego w III w p.n.e. przez przodka Antiochosa I, Arsamesa – namiestnika Kommageny.

Dojazd

Nemrut Dagi dojazd

Proponowana przez nas trasa do góry Nemrut, którą sami pokonaliśmy zaczyna się po zjeździe z drogi D360 (prowadzącej od stolicy prowincji – miasta Adıyaman) około 7 kilometrów po minięciu miejscowości Kahta. Na drodze stoi znak, wskazujący odległość (1,2 km) od pierwszego punktu na trasie zwiedzania – Karakuş Tümülüsü. Od tego miejsca do finalnego punktu wycieczki czeka nas jeszcze około 40 km, które będziemy musieli pokonać po krętych drogach o dużym kącie nachylenia (często przekraczającym 10%). Jeśli nasz samochód niezbyt dobrze radzi sobie z podjazdami, lub jest bardzo obładowany możemy mieć problemy z podjechaniem pod górę. Sami byliśmy świadkami jak z niedającego rady podjechać pod górę busa przewożącego kilkunastoosobową grupę osób, kilkoro pasażerów musiało przesiąść się do innych samochodów.

Nemrut Dağı mapa

Do góry Nemrut można dotrzeć jeszcze co najmniej dwoma drogami, odbijając z D360 w późniejszym etapie. Wiązać będzie się to jednak z ominięciem, lub koniecznością zawracania do mostu Septimusa oraz grobowca Mitrydatesa. Nie pokonywaliśmy tych dróg, ale ich ostatnie odcinki, które dochodziły do pokonywanej przez nas trasy wyglądały na zbliżone do niej trudnością jeśli chodzi o wzniesienia i zakręty. Najtrudniejszy ostatni etap, czyli wjazd na samą górę Nemrut jest wspólny dla wszystkich trzech tras.

Przystanek 1: Karakuş Tumulus

Karakus Tumulus

Karakuş Tumulus widoczny od strony południowej raz z najlepiej zachowaną kolumną, na której przedstawiony został orzeł.

Pierwsze proponowane do odwiedzenia przez nas miejsce w drodze ku górze Nemrut to grobowiec króla Kommeageny – Mitrydatesa II oraz królewskiej rodziny. Usypany tutaj tumulus jest zdecydowanie mniejszy oraz mniej imponujący, od tego który jest głównym celem naszej podróży, a który został zbudowany z rozkazu ojca Mitrydatesa II – króla Antiochosa. Miejsce to stanowi dobry początek, aby poczuć panujący w okolicy klimat i stanowi świetną „przystawkę” przed samą górą Nemrut. Pochodzący z I wieku p.n.e. grobowiec otoczony jest kolumnami. Od wschodu odwiedzających wita kolumna ze znajdującym się na niej orłem.

Karakuş Tumulus

Dwie kolumny znajdujące się po wschodniej stronie Karakuş Tumulus. Dawniej widniały na nich byk oraz lew, dziś ostał się jedynie tułów lwa.

Jeśli zaczniemy obchodzić tumulus w stronę przeciwną do wskazówek zegara trafimy na dwie wschodnie kolumny, na których znajdowały się lew i byk (obecnie zachował się jedynie tułów  lwa. Stając pomiędzy kolumnami możemy wypatrzeć znajdujący się kilkadziesiąt kilometrów dalej szczyt Nemrut. Obchodząc dalej tumulus dojdziemy do ostatniej kolumny, na której znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca króla Mirydantesa II, a tuż obok niej głowa lwa.

płaskorzeźba Mirydantes II

Płaskorzeźba przedstawiająca króla Mirydantesa II.

Przystanek 2: most Septimusa Severusa (Cendere Köprüsü)

Cendere Köprüsü

Most Septimusa Severusa mierzy 120 metrów długości oraz 7 metrów szerokości.

Kolejnym punktem naszej trasy jest most łukowy Severan Bridge (znany również jako Chabinas Bridge lub  Cendere Köprüsü) zbudowany na początku III w. na cześć  Septimusa Servusa – rzymskiego cesarza panującego w latach 193-211 n. e. Licząca 120 metrów długości, oraz 7 metrów szerokości budowla została wzniesiona na cześć cesarza przez cztery miasta Kommagena, która została od czasu podboju w 72 r. n.e. przez Cesarstwo Rzymskie stała się jedną z jego prowincji.

most Septimusa Severusa

Most zdobiony jest przez trzy kolumny, chociaż początkowo było ich o jedną więcej. Jedna kolumna poświęcona została Septimusowi Severusowi, druga jego żonie, a pozostałe dwie synom – późniejszym cesarzom Caracalli i Geta. Po śmierci Septimusa Severusa w 211 roku bracia współrządzili rok, do momentu kiedy Caracalla zamordował Geta i zastosował wobec niego damnatio memoriae (z łacińskiego oznaczające „potępienie pamięci”, czyli procedurę polegającą na wymazaniu z ksiąg, pomników i innych miejsc wszystkich świadectw związanych z istnieniem potępionej osoby). W związku z zastosowaniem procedury z mostu usunięto kolumnę poświęconą cesarzowi Geta.

Przystanek 3: ruiny Arsameia Örenyeri

Antiochos

Płaskorzeźba przedstawiająca Heraklesa-Artagnesa ściskającego rękę króla Antiohosa I.

Po obejrzeniu rzymskiego mostu, udajemy się w miejsce nieco starsze – do ruin starożytnego miasta Arsameia, założonego w III w. p. n. e. przez strapę  (namiestnika) Kommageny Arsemesa I, która w owym czasie była częścią państwa Seleucydów powstałego w wyniku rozpadu imperium Aleksandra Macedońskiego. Arsemes był przodkiem króla Antiohosa I (był pradziadkiem, jego dziadka), a Arsemeia pełniła rolę letniej stolicy Kommageny. Obecnie możemy obejrzeć tu między innymi płaskorzeźby boga błyskawic Apollona-Mithrasa oraz Heraklesa-Artagnesa ściskającego rękę króla Antiohosa. Znajduje się tu też zespół świątynno-sepulkralny, w którym pochowany został ojciec Antiohosa – król Mitrydates.

Przystanek 4: Nemrut Dağı

Nemrut droga

Jedna ze ścieżek, które umożliwiają wejście na górę Nemrut.

Do ostatniego etapu naszej podróży wiedzie kilkanaście kilometrów krętych i stromych dróg. Kręte i strome drogi to oprócz wyzwania dla kierowcy i samochodu coś jeszcze – zachwycające widoki, które rozpościerają się w każdą stronę, a które wraz ze zbliżaniem się do celu stają się jeszcze piękniejsze.

Nemrut Turcja

Widok na figury znajdujące się na wschodnim tarasie.

Nemrut Dağı to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych epoki aleksandryjskiej, wpisane na listę UNESCO już w 1987 roku. Na szczycie góry około 62 roku p.n.e.  usypany został mający 152 metry średnicy oraz 49 metrów wysokości tumulus będący prawdopodobnie grobowcem Antiochosa I (komory grobowej nie udało się znaleźć). Wokół tumulusu znajdują się dwa tarasy, na których stoją ogromne 8-9 metrowe figury przedstawiające siedzących bogów  – rzekomych przodków króla oraz jego samego. Figury oprócz Anitochosa przedstawieni zostali Herkulesa, Zeusa-Ormuzda, Tyche i Apolla-Mitrę. 5 figur jest obecnych zarówno na wschodnim jak i zachodnim tarasie.

Nemrut UNESCO

Głowy figur mimo iż nie są ich częścią, nadal potrafią wywrzeć na odwiedzających ogromne wrażenie.

Obecnie wszystkie figury, zarówno na tarasie wschodnim jak i zachodnim pozbawione są głów, które zostały umieszczone u ich podnóży. W momencie ponownego odkrycia kompleksu w 1881 roku, większość figur była nienaruszona. Istnieje kilka teorii co do tego, w jaki sposób figury straciły głowy pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Jedna z hipotez mówi o silnym trzęsieniu ziemi, inna zaś o uszkodzeniu figur na skutek silnych roztopów (mogła zalegać tam nawet kilkumetrowa warstwa śniegu) lub przypadkowym bądź celowym zniszczeniem posągów przy użyciu dynamitu.

Antiochos I Nemrut

Głowa króla Antiochosa I znajdująca się na zachodnim tarasie.

Innym interesującym obiektem znajdującym się na górze jest płaskorzeźba przedstawiająca niezwykle ciekawe i rzadkie zjawisko –  koniunkcję Księżyca, Merkurego i Marsa, która miała miejsce 7 lipca 62 roku p.n.e. Tablica ta uznawana jest przez niektórych za jeden z najstarszych horoskopów, który dotrwał do naszych czasów, a sama data ma być rzekomą datą koronacji Antiochosa I na króla Kommageny, choć według większości zachowanych źródeł historycznych panował on już co najmniej od roku 69 p. n. e.

panoramanemrut

Nemrut Dağı to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc jakie mieliśmy okazję oglądać. Wycieczkę w to miejsce możemy polecić każdemu, a jeśli będziecie mieli okazje odwiedzić ten wspaniały obiekt radzimy wam nie wahać się ani chwili!

Komentarze

Komentarzy