Piłka nożna to sport odgrywający w Niemczech niezwykłą rolę od ponad 100 lat. Reprezentacja Niemiec jest jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji narodowych w historii tego sportu, a niemiecka liga uznawana jest ze jedną z najsilniejszych na świecie. W lidze tej od lat niezwykle ważną pozycję odgrywa Borussia Dortmund, która jest drugim najbardziej utytułowanym klubem. Borussia regularnie zapełnia swój 80-tysięczny stadion, na którym zasiadają kibice nie tylko z Dortmundu, ale i z całego świata. Dortmund to miasto, które zdecydowanie żyje futbolem, nic więc dziwnego, że powstało tu Muzeum Niemieckiego Futbolu (Deutsches Fußball Museum), do którego odwiedzin wspólnie z nami Was zapraszamy.
Muzeum Futbolu w Dortmundzie – informacje praktyczne
Adres: Platz der Deutschen Einheit 1, Dortmund, Niemcy
Współrzędne – wejście: 51.516404, 7.458659
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00, w poniedziałki nieczynne
Cena biletów: bilet normalny 17 euro, bilet ulgowy (studenci i uczniowie do 26 roku życia) 14 euro. Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny, bilety kupione w sklepie online są o 2 euro tańsze.
Czas zwiedzania: około 2 godzin
Muzeum Niemieckiego Futbolu w Dortmundzie mieści się zaledwie 100 metrów od głównej stacji kolejowej Dortmund Dbf. Od Signal Iduna Park, muzeum jest oddalone zaledwie o 3 kilometry, a dystans ten pokonać można bezpośrednim połączeniem kolejki miejskiej lub metra (przystanki oddalone są od stadionu o około 400 metrów, a koszt biletu normalnego to 2,7 euro).
Muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, od 10:00 do 18:00. W muzeum mieści się restauracja oraz sklep z pamiątkami piłkarskimi i sklep firmowy Adidas.
Muzeum Futbolu – zwiedzanie
Zwiedzanie rozpoczynamy od sali, w której znajduje się oryginalna piłka z Mistrzostw Świata w 1954 roku. Był to rok przełomowy dla niemieckiego futbolu, wtedy bowiem narodowa reprezentacja pierwszy raz sięgnęła po tytuł mistrzów świata. W sali oprócz piłki, na której znajdują się podpisy reprezentantów, znajdziemy również ich podobizny oraz związane z nimi pamiątki.
Przechodząc do kolejnej sali, w oczy może rzucić się makieta przedstawiająca pociąg przejeżdżający przez jedną ze stacji. To właśnie pociągiem, z mistrzostw w 1954 roku rozgrywanych w Szwajcarii, wracała zwycięska reprezentacja Niemiec Zachodnich. Na stacjach kolejowych gromadziły się wtedy tłumy, które chciały powitać i podziękować swoim reprezentantom, co zostało przedstawione w ciekawy sposób za pomocą makiety.
Kolejna sala poświęcona jest legendarnemu niemieckiemu komentatorowi sportowemu – Herbertowi Zimmermannowi, który zasłynął między innymi z komentowania finału mistrzostw świata w 1954 roku. W sali możemy obejrzeć fragmenty tego historycznego meczu. Warto przy tym wspomnieć, że w owych czasach mecze nie były oglądane w telewizji, która się dopiero rozwijała, a były słuchane w radiu. Zimmermann to bez wątpienia najsłynniejszy niemiecki komentator sportowy, którego sławę na gruncie polskim porównać można do Bohdana Tomaszewskiego czy Włodzimierza Szaranowicza.
Kolejna sala przedstawia eksponaty związane z historią współczesnego futbolu. Znajdziemy piłkę z 1902 roku, czy inne istotne w historii futbolu przedmioty. Nie zabrakło, wymyślonych w 1970 roku, czerwonej i żółtej kartki i innych oryginalnych eksponatów z dziejów tego sportu.

W 1902 roku piłka bardziej przypominała kształtem i wyglądem te wykorzystywane dziś w rugby czy futbolu amerykańskim.

A tu, jeśli się przyjrzymy, możemy zobaczyć polski akcent.
Heinrich Kwiatkowski to urodzony w Gelsenkirchen potomek polskich emigrantów. Bramkarz przez większość swojej kariery związany był z Borussią Dortmund (1952-1966). W reprezentacji Niemiec debiutował w przegranym 3-8 meczu grupowym mistrzostw świata w 1954 roku z Węgrami.
Dość płynnie można przejść do fragmentu, który poświęcony jest piłce nożnej kobiet. W tej części muzeum możemy podziwiać trofea wywalczone przez kobiecą reprezentację Niemiec oraz pamiątki historyczne, w postaci starych kobiecych strojów piłkarskich czy angielskich plakatów informujących o meczach kobiecej piłki nożnej. Wiedzieliście, że pierwszy taki mecz został rozegrany jeszcze w XIX wieku?
W muzeum nie mogło oczywiście zabraknąć gabloty upamiętniającej jednego z najwybitniejszych niemieckich piłkarzy – Franza Beckenbauera. Gablota w kształcie cyfry 5, z którą na koszulce występował legendarny Cesarz, zawiera wiele osobliwych i ciekawych pamiątek.
W Muzeum Futbolu im dalej, tym ciekawiej. W kolejnej części zobaczyć możemy między innymi makietę Stadio Olimpico z Rzymu, na którym reprezentacja Zachodnich Niemiec pokonała 1-0 Argentynę w finale Mistrzostw Świata 1990. Obok makiety znajdziemy oryginalny fragment murawy, na którym rozegrany został finał.
W tej części muzeum znajduje się sporo interaktywnych eksponatów, chyba najbardziej podobało nam się studio komentatorskie, w którym można było sprawdzić się w roli komentatora jednego z meczy.
Kolejna sala poświęcona jest najnowszej historii niemieckiej reprezentacji. Znajdziemy tu takie perełki jak oryginalny terminarz reprezentacji z Mistrzostw Świata z 2014 roku, czy piłki z najważniejszych meczy minionych dwóch dekad. Wśród pamiątek znajduje się bluza szalonego niemieckiego bramkarza – Olivera Kahna czy łuk i strzały, które otrzymał na swoje urodziny od brazylijskich Indian, napastnik Mirosław Klose. Nie zabrakło też piłek z najważniejszych dla niemieckiego futbolu meczy w XXI wieku.

Oryginalny terminarz reprezentacji Niemiec używany podczas zwycięskich mistrzostw świata w 2014 roku.

Niemcy pokonały w ćwierćfinale jednego z faworytów oraz gospodarza mistrzostw Brazylię. Porażka 1-7 w Brazylii zdruzgotała kibiców i przeszła do historii jako najgorszy mecz Brazylii. Brazylia tylko raz doznała tak dotkliwej porażki, w 1920 roku przegrywając z Urugwajem.

Oliver Kahn to legendarny niemiecki bramkarz, który w reprezentacji występował w latach 1995-2006. W okresie swojej świetności uważany był za najlepszego bramkarza na świecie. Świat zapamiętał go nie tylko ze wspaniałych interwencji, ale z dość ekscentrycznego stylu i licznych skandali, które mu towarzyszyły.

Manuel Neuer to kolejny niemiecki bramkarz uznawany za jednego z najlepszych na świecie. Podobnie jak Kahn występował przez wiele lat w Bayernie Monachium. W przeciwieństwie do jego starszego kolegi, nie budził jednak tyle kontrowersji.

Łuk i strzały, które z okazji urodzin otrzymał Mirosław Klose od brazylijskich Indian.
Urodzony w Polsce napastnik jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Niemiec (71 bramek), jest też drugi pod względem liczby występów (137).
Co ciekawe, również inny urodzony w Polsce zawodnik – Lukas Podolski jest jednym z najlepszych strzelców reprezentacji Niemiec (49 bramek – 3 miejsce). Podolski jest też trzeci pod kątem liczby rozegranych spotkań w reprezentacji (130).

Prawy but Mario Goetzego z meczu Mistrzostw Świata z Argentyną w 2014 roku. W wygranym 1-0 finale jedyną bramkę w 114 minucie strzelił właśnie Goetze.
W muzeum znajduje się tylko prawy but, lewy został sprzedany na aukcji charytatywnej na której osiągnął zawrotną kwotę 2 milionów euro.

Rzeźba upamiętniająca ośmiornicę o imieniu Paul, która zasłynęła z typowania meczy reprezentacji Niemiec. W 2008 roku przewidziała poprawnie zwycięzcę 4 z 6 meczy na Euro 2008. W 2010 roku podczas mistrzostw świata przewidziała poprawnie zwycięzców wszystkich meczy z udziałem reprezentacji Niemiec oraz meczu finałowego (łącznie 8 spotkań).
Na niższym poziomie muzeum pokazano w jaki sposób futbol wykorzystywany był w propagandzie. Są tu zarówno eksponaty z czasów III Rzeszy, jak również z okresu powojennego.
Duża sala poświęcona została niemieckim kibicom. Możemy w niej podziwiać zarówno standardowe gadżety, takie jak szaliki czy koszulki oraz te mniej standardowe – tostery, bielizna czy klubowe wersje gier monopoly. Sala ta świetnie pokazuje jak bardzo różnorodne jest niemieckie środowisko kibicowskie.
W ostatniej przed wyjściem sali, będziemy mogli oglądać najważniejsze zdobyte przez reprezentacje trofea. Najcenniejsze są oczywiście cztery puchary zdobyte za zwycięstwo mistrzostw świata. Puchar za mistrzostwo świata z 1954 roku to replika, nagroda którą wygrała wtedy reprezentacja Niemiec, w owym czasie przechodziła z rąk do rąk każdego kolejnego zwycięzcy. W 1970 roku nagroda została przekazana na własność reprezentacji Brazylii (za trzecie zwycięstwo w Mistrzostwach Świata). Od tego czasu wprowadzono nową nagrodę. Puchary z lat 1974, 1990 i 2014 to oryginalne repliki, które przekazywane są zwycięskiej reprezentacji tuż po ostatnim gwizdku finałowego meczu.
Przed wyjściem z muzeum, możemy wejść jeszcze do Mercedesa, który był używany przez złotą reprezentację z 2014 roku. Sam samochód jest bardzo elegancki i sprawia wrażenie bardzo komfortowego, nie jest jednak przesadnie luksusowy.
Na koniec możemy udać się do muzealnej kawiarni, oficjalnego sklepu Adidas lub kupić pamiątki przy kasach biletowych. Znajdziemy tu między innymi mini repliki Pucharu Niemiec – DFB Pokal, proporczyki , maskotki, breloczki oraz koszulki reprezentacji Niemiec.
Podsumowanie
Muzeum Niemieckiego Futbolu w Dortmundzie to punkt, który powinien odwiedzić każdy miłośnik piłki nożnej będący w Dortmundzie. Muzeum, mimo nazwy nie przypomina starych nudnych muzeów, jest bardzo dobrze przemyślane i interaktywne. Ogromna ilość ciekawych eksponatów przedstawiona jest w taki sposób, że nie przytłacza zwiedzających, ale pozwala im się odkrywać.
Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.