Drewniany kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie

Drewniany kościół w HaczowiePóźnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie to jeden z 30 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce i jeden z najważniejszych drewnianych obiektów w naszym kraju. Świątynia to zabytek na skalę światową, jest największym, najstarszym i najlepiej zachowanym drewnianym kościołem gotyckim na świecie. O wyjątkowości kościoła mogą świadczyć nie tylko jego rozmiary, ale również świetnie zachowana XIV wieczna polichromia. Zapraszamy do artykułu, w którym dzielimy się z Wami historią oraz informacjami praktycznymi dotyczącymi tego niezwykłego miejsca.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie – zwiedzanie i dojazd

adres: Haczów 603, Haczów, województwo Podkarpackie
współrzędne GPS: 49.670635, 21.889810 (parking), 49.669970, 21.890347 (alternatywny parking), 49.670372, 21.890043 (kościół)
cena parkingu: bezpłatny
wstęp: bezpłatny
godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 16:00
czas zwiedzania: około 30 minut

parking obok kosciola

Kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie położony jest 12 kilometrów od Krosna. Dojazd do kościoła jest bardzo łatwy, a sam obiekt mieści się niecałe 3,5 kilometra od drogi krajowej S19, będącej częścią trasy europejskiej E371 łączącej Rzeszów ze słowackim Preszowem. Dojazd ze stolicy województwa obecnie zajmuje około godziny. W przyszłości, dzięki ciągle rozbudowywanej sieci dróg oraz jej modernizacjom, dojazd ten będzie zajmował tylko 30 minut, S19 jest bowiem częścią powstającej etapami drogi europejskiej Via Carpatia, łączącej litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Zwiedzanie kościoła możliwe jest codziennie od 8:00 do 16:00, z wyłączeniem czasu, kiedy odbywają się tam msze (nie odbywają się one regularnie). Samochód pozostawić można na parkingu przy kościele lub znajdującym się po drugiej stronie, mniejszym alternatywnym parkingu. W kościele kupić można między innymi publikacje dotyczące obiektu oraz symboliczną cegiełkę, która przeznaczona jest na jego dalszą konserwację.

drewniany kościół w Haczowie

Architektura kościoła w Haczowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony prawdopodobnie po 1459 roku i był stopniowo rozbudowywany na przestrzeni wieków. Jest najstarszym drewnianym kościołem o konstrukcji zrębowej (inaczej wieńcowej, ściany składają się z ułożonych poziomo belek, łączonych w narożach, bez użycia gwoździ) w Polsce, a także największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie.

kościół wewnątrz

Zbudowany został z drzewa modrzewiowego i jodłowego. Wzniesiono go na kamiennym podmurowaniu, dach i ściany pokrywając gontem (deseczkami z drewna o przekroju klina). Nie bez powodu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, posiada bogate zdobienia malarskie i rzeźbiarskie. Zobaczymy w nim, między innymi, najprawdopodobniej najstarszą tego typu gotycką polichromię figuralną z 1494 roku. Polichromie te zostały odkryte w 1955 roku, kiedy parafianie przenosili ołtarze do nowego zbudowanego obok kościoła.

polichromia z XIV wieku

Oprócz charakterystycznych malowideł, znajdowały się tam inne cenne zabytki, takie jak barokowy ołtarz główny z końca XVII wieku (który obecnie znajduje się w nowym kościele), gotyckie rzeźby z XV wieku, z których najcenniejsza jest pieta, datowana na około 1400 rok (oryginał również znajduje się w nowym kościele, w starym kościele jest kopia), kamienna chrzcielnica i gotyckie portale.

figura Matki Boskiej pieta z Haczowa

Przez pokrycie dachu gontem oraz dzięki wewnętrznym polichromiom, swoim wyglądem kościół może przywodzić na myśl drewnianą architekturę norweską (przetrwało tam kilkadziesiąt kościołów klepkowych z X-XIII wieku).

Nasze wrażenia

Dotychczas odwiedziliśmy kilka drewnianych kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO (kościoły w Petäjävesi w Finlandii, Urnes stavkirke w Norwegii czy kościół w Hervartovie na Słowacji), żaden z nich nie wywarł na nas jednak takiego wrażenia jak kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie. Podczas naszej wizyty byliśmy w kościele sami. Mogliśmy spokojnie i w ciszy podziwiać wiekowe malowidła na drewnianych ścianach oraz piękne przedmioty, jak nieco ukryty, pokaźny różaniec z drewnianymi różami. Samo wejście do kościoła było ciekawym przeżyciem, ponieważ po otwarciu wrót wejściowych, na początku było bardzo ciemno. Dopiero po przejściu przez kolejne wrota pojawiło się światło. Powoli odkrywaliśmy fragmenty malowideł, czując, że jesteśmy w naprawdę wiekowym i mistycznym miejscu.

Podsumowanie

Kościół w Haczowie to obiekt bez wątpienia bardzo klimatyczny. Jest to jeden z najstarszych drewnianych obiektów w Polsce, co zdecydowanie można odczuć będąc w środku. Zdecydowanie możemy polecić Wam wizytę w nim, zwłaszcza jeśli lubicie średniowiecze, architekturę drewnianą czy po prostu niewielkie, klimatyczne świątynie.

Partnerem wpisu jest Województwo Podkarpackie.

 

Komentarze

Komentarzy