Komunikacja miejska w Warnie

komunikacja miejska w Warnie

Warna i Złote Piaski to jeden z najpopularniejszych kurortów nie tylko w samej Bułgarii, ale również w całym basenie Morza Czarnego. Każdego roku setki tysięcy turystów przybywa do Warny, aby wypocząć nad brzegiem ciepłego morza rozkoszując się smakiem jednego z tutejszych win. Część turystów przybywa tu samolotem, część własnymi samochodami. Z racji, że Złote Piaski oddalone są od centrum Warny o kilkanaście kilometrów większość turystów chcących podczas pobytu odwiedzić jedno z najważniejszych miast Bułgarii zmuszona jest do skorzystania z taksówek lub komunikacji miejskiej.

W Warnie mamy do dyspozycji dwie formy poruszania się komunikacją miejską – autobusy oraz trolejbusy. Można też skorzystać z taksówek, których jest dużo, jest to jednak zdecydowanie droższa forma transportu, a wielu taksówkarzy jest nieuczciwych i próbuje naciągać klientów, szczególnie kiedy mają do czynienia z turystami nieznającymi bułgarskiego. Korzystając z taksówek powinno się jeszcze przed rozpoczęciem kursu ustalić z taksówkarzem jego cenę.

Jak dostać się z lotniska do centrum Warny?

Warna to jedno z miast, w których dotarcie z lotniska do centrum komunikacją miejską jest bardzo proste i tanie. Do centrum z lotniska dostaniemy się autobusem linii numer 409, który kursuje codziennie od 5:45 do 23:00 z częstotliwością 2-4 autobusów na godzinę. Koszt przejazdu z lotniska do centrum Warny to tylko 1 LV (około 2,2 zł). Autobusem tym można dotrzeć z Lotniska, aż do samych Złotych Piasków.

Autobusy i Trolejbusy w Warnie

Podróż komunikacją miejską po Warnie jest bardzo prosta. Oczywiście jeśli będziemy chcieli dotrzeć do tych najbardziej standardowych miejsc. W mieście co prawda kursuje sporo różnych linii autobusowych, ale na przystankach brak jest rozkładów.

Jeśli przyjechaliśmy do Złotych Piasków lub Warny w celach turystycznych z pewnością będzie wystarczyć nam poruszanie się autobusem nr 409 (najdłuższa linia, od miejscowości Aksakovo przez centrum aż po Republikę w centrum Złotych Piasków) lub krótszymi liniami 109 (kursuje od Dworca Kolejowego, do Panoramy w Złotych Piaskach)  i 9 (od Dworca Kolejowego, do Klubu Rivera w Złotych Piaskach).

katedra w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie stanowi jeden z najważniejszych przystanków w Centrum. Dojechać można tu między innymi autobusem linii 409. fot. Mateusz Skoneczny

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Warnie są różne w zależności od linii i pokonywanego dystansu. Bilety kosztują 1, 2,1 lub 3 lewy. Bilety kupuje się po wejściu do autobusu u sprzedawcy chodzącego po autobusie. Przykładowo bilet na całą linię nr 409 kosztuje 3 lewy (ok. 6,5 zł), jednak np. za przejazd z przystanku Pisatel w Złotych Piaskach do centrum należało zapłacić 2,1 lewa, a za przejazd z lotniska do centrum tylko 1 lew (ok. 2,2 zł).

bilety komunikacji miejskiej warna

Planowanie podróży przez VarnaTraffic

Planując swoją podróż komunikacją miejską w Warnie warto skorzystać ze strony internetowej VarnaTraffic dostępnej w języku angielskim. Strona pomoże nam zaplanować podróż komunikacją miejską z punktu A do punktu B. Aplikacja pomoże nam wybrać odpowiedni numer linii, poinformuje nas o liczbie przystanków, planowanym czasie podróży, cenie biletu i niezbędnych przesiadkach.

Aby zaplanować podróż należy zaznaczyć na mapie dwa punkty klikając lewym przyciskiem myszy i wybierając przycisk Begin dla punktu początkowego trasy oraz End dla punktu końcowego. W polach A i B można również wpisać nazwy przystanków, np. Airport lub Catedral lub wpisać współrzędne geograficzne w stopniach setnych.

autobusy w Warnie

Zrzut ekranu z zaplanowaną przez VarnaTraffic podróżą z lotniska do Katedry (centrum). Czas takiej podróży to 20 minut, a koszt 1 LV (około 2,2 zł).

Istnieje również mobilna aplikacja Varna Traffic, jest ona jednak dostępna tylko w języku bułgarskim, co może znacznie utrudnić korzystanie z niej.

Podsumowanie

Poruszanie się komunikacją miejską po Warnie jest dużo tańsze w stosunku do innych form transportu. Środki komunikacji miejskiej są zazwyczaj mocno zatłoczone i jest w nich gorąco. Decydując się jednak na podróż taką formą komunikacji przy pomocy planowania trasy ze stroną VarnaTraffic z łatwością dotrzemy do interesujących nas miejsc. Jeśli zdecydujemy się jednak na skorzystanie z usług taksówkarza, należy bezwzględnie przed rozpoczęciem kursu ustalić kwotę jaką będziemy będziemy musieli za kurs zapłacić.

Komentarze

Komentarzy