Komunikacja miejska w Stambule

komunikacja miejska w stambule
Liczący ponad 14 milionów mieszkańców Stambuł to jedno z największych miast świata. W porównaniu z innymi europejskimi miastami jest to prawdziwy gigant (dawna stolica Turcji ma mniej więcej tylu mieszkańców co Warszawa, Berlin, Paryż, Rzym i Madryt razem wzięte). Jak po takim kolosie poruszać się transportem publicznym? Ile kosztują bilety na metro, jak dojechać z lotniska do centrum oraz jak działa komunikacja miejska w Stambule – między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jeśli wybierasz się do Turcji koniecznie zajrzyj również do artykułu Ceny w Turcji.

bramki transport publiczny stambuł

Co ciekawe w Stambule bramki jakie możemy znać np. z metra w Warszawie możemy spotkać także w przypadku np. kolejek czy linii tramwajowej T1.

Podróż komunikacją miejską po Stambule wbrew pozorom nie jest tak trudna, jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. Co prawda miasto jest naprawdę duże, ale poruszanie się po nim ułatwia zdecydowanie oparcie komunikacji miejskiej na sześciu nitkach metra i czterech liniach tramwajowych. Niezwykle pomocna jest też aplikacja i strona internetowa do planowania podróży, o której przeczytasz kilka akapitów niżej.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Stambule i Istanbulkart

automat na bilety Stambuł

Automaty sprzedające żetony będące biletami spotkać jest bardzo łatwo.

jeton stambul

Tak wygląda kosztujący 4 liry żeton na komunikację miejską.

Stambuł to dość specyficzne miasto jeśli chodzi o bilety komunikacji miejskiej. Nie chodzi tu jednak o ich cenę, a wygląd i formę. W Stambule jako bilety używane są żetony kosztujące 4 litry tureckie (ok. 5,33 zł). Jeden żeton uprawnia do jednego przejazdu bez przesiadek i ograniczenia czasowego.

 

W Stambule nie ma biletów okresowych oraz czasowych. Znacząco obniżyć koszt przejazdów komunikacją miejską możemy natomiast kupując Elektronikbilet lub  Istanbulkart.

Elektronikbilet

Elektronikbilet (Sınırlı Kullanımlı Bilet) to bilet na określoną liczbę przejazdów (1, 2, 3, 5 lub 10). Zakup takiego biletu możliwy jest w żółtych automatach Biletmatik. Cena przejazdu jest tym niższa, im więcej przejazdów się zakupi. Zakup takiego biletu jest korzystny, jeśli będziemy podróżować komunikacją miejską niewiele i bez przesiadek, w innym wypadku bardziej opłacalna jest Istanbulkart.

Dostępne Elektronik bilet z cenami:

  • BIRGeç 1 przejazd cena 4 liry (ok. 5,33 zł)
  • İKİGeç 2 przejazdy cena 7 lir (jeden przejazd 3,50 liry, ok. 4,67 zł)
  • ÜÇGeç 3 przejazdy cena 10 lir (jeden przejazd 3,33 liry, ok. 4,44 zł)
  • BEŞGeç 5 przejazdy cena 15 lir (jeden przejazd 3 liry, ok. 4 zł)
  • ONGeç 10 przejazdów cena 30 lir (jeden przejazd 3 liry, ok. 4 zł)

Elektronikbilet pozwala na poruszanie się autobusami, metrem, tramwajami czy kolejkami, nie obejmuje jednak większości promów.

Elektronikbilet Istanbul

Korzystając z Elektronikbilet (Sınırlı Kullanımlı Bilet) będziemy mogli poruszać się autobusami, metrem, tramwajami, kolejkami oraz kolejkami linowymi. Nie będziemy mogli jednak korzystać z większości promów, źródło: www.istanbulkart.iett.istanbul/

Istanbulkart

istanbulkartJest to karta przedpłacona (prepaid), która przed użyciem musi być doładowana środkami. Kwota, którą trzeba zapłacić za taką kartę to 10 lir tureckich (ok. 13,33 zł). Kartę kupić możemy w jednym z wielu punktów znajdujących się przy lotniskach, dworcach autobusowych czy stacjach metra. Kartę doładować możemy w automatach oraz niektórych punktach takich jak kioski czy sklepy w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

Posiadając Istanbulkart możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów, kolejek i kolejek linowych oraz niektórych promów.

Tymi środkami transportu możemy przemieszczać się posiadając Istanbulkart, źródło: www.istanbulkart.iett.istanbul/

Tymi środkami transportu możemy przemieszczać się posiadając Istanbulkart, źródło: www.istanbulkart.iett.istanbul/

Zakup Istanbulkart jest bardzo opłacalny, zwraca się maksymalnie po 6 przejazdach. Karta obniża koszty jednego przejazdu (do 2,3 LT). Karta zmniejsza też opłaty za przesiadki, każda kolejna podróż w przeciągu 2 godzin jest tańsza.

Koszty przejazdów przy użyciu Istanbulkart:

pierwszy przejazd2,3 LTok. 3,06 zł
1 przesiadka1,65 LTok. 2,2 zł
2 przesiadka1,25 LTok. 1,67 zł
3,4 i 5 przesiadka0,85 LTok. 1,14 zł

Jedna karta może być wykorzystywana przez kilka osób podróżujących w grupie. My, podczas naszej ostatniej wizyty w Stambule, korzystaliśmy z jednej Istanbulkart na 6 osób. Zakup karty zwrócił się już podczas drogi z lotniska do hotelu. Za podróż metrem i tramwajem zamiast 48 lir (6 osób x 2 przejazdy x 4 liry tureckie) zapłaciliśmy jedynie 23,70 lir (6 osób x 1 przejazd za 2,3 LT + 6 osób x 1 przesiadka za 1,65 LT).

Jak dostać się z lotniska Ataturka do centrum Stambułu?

 Istanbulkart automat

W takich automatach można między innymi doładować Istanbulkart.

Lotnisko Ataturka to jeden z dwóch portów lotniczych Stambułu. Znajdujący się w jego europejskiej części obsługuje większość samolotów przylatujących do Stambułu z Europy. Aby dostać się z lotniska Atatürka (IST) do historycznego centrum Stambułu dzielnicy Fatih, należy skorzystać z czerwonej linii metra M1 oraz granatowej linii tramwajowej T1.

Po wyjściu z lotniska powinniśmy wsiąść do metra tuż obok lotniska (stacja Atatürk Havalimanı). Jest to początkowa (lub końcowa, zależy z której strony spojrzeć) stacja metra, więc nie ma możliwości pomylić kierunku. Następnie po przejechaniu 6 przystanków powinniśmy wysiąść na stacji Zeytinburnu. Na stacji tej należy przesiąść się do granatowej linii tramwajowej T1 kierunek Kabataş. Linią tą po przejechaniu około 10 przystanków dotrzemy do historycznego centrum miasta. Po przejechaniu 13 przystanków możemy wysiąść obok Wielkiego Bazaru (przystanek Beyazıt – Kapalıçarşı), a po 15 przystankach obok Błękitnego Meczetu i Hagii Sofii (przystanek Sultanahmet).

Aplikacja Jak Dojadę w Stambule

Poruszanie się po Stambule komunikacją miejską z pewnością ułatwi aplikacja Trafi, która pomoże nam zaplanować podróż z punktu A do punktu B. Po wejściu na stronę należy w polu location check wybrać Istanbul, lokalizację następnie można w razie potrzeby zmienić w lewym górnym rogu, gdzie istnieje również możliwość zmiany języka. Aplikacja jest też dostępna na urządzenia mobilne z androidem lub IOS. Niestety nie ma możliwości wyboru języka polskiego. Obsługa strony jest jednak dość intuicyjna. Niżej, dla osób nie znających języka angielskiego lub innego z dostępnych na stronie, opisaliśmy sposób korzystania z niej.

Następnie możemy wyszukać z listy punkt początkowy i końcowy, które nas interesują lub wybrać je z mapy. Aby to zrobić na mapie należy kliknąć w wybrany punkt prawym przyciskiem myszy i wybrać to from dla punktu z którego startujemy oraz to go dla punktu końcowego oraz nacisnąć przycisk search. Jeśli chcemy poszukać połączenia o jakiejś konkretnej porze należy zmienić pozycję now na godzinę, obok wybrać datę. Domyślnie wybieramy godzinę odjazdu, jeśli interesuje nas jednak, aby przyjechać gdzieś na konkretną porę, pozycję depart zmienić możemy na arrive.

trafi aplikacja

Po wyborze trasy z lewej strony pokażą nam się proponowane połączenia, z szacowanym kosztem oraz czasem dojazdu. Pierwsze połączenie to to rekomendowane przez program. Na dole dostępne będą wskazówki ze szczegółami podróży. Jeśli będziemy chcieli zmienić godzinę, należy kliknąć w change time znajdujące się w prawej górnej części ekranu tuż nad rekomendowaną trasą.

jakdojade stambul

Przykład wyznaczenia trasy przez stronę Trafi w Stambule.

Metro w Stambule

W Stambule mamy do dyspozycji 5 linii metra o łącznej długości ponad 95 kilometrów. W planach do 2020 roku jest otworzenie kolejnych 4 linii metra oraz przedłużenie dwóch obecnie działających tak, że łączna ich długość wyniesie prawie 180 km. Metro w Stambule kursuje w godzinach od 6:00 do 23:30 z częstotliwością co kilka minut.

metro Stambuł

Plan metra w Stambule, źródło www.metro.istanbul

Podsumowanie

Komunikacja w Stambule nie jest tak straszna jak mogłoby się wydawać. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że dużo łatwiej połapać się w transporcie publicznym w Stambule, który oferuje metro, tramwaje, busy, kolejki i promy niż w Kielcach, gdzie dostępne są jedynie autobusy miejskie (czasem ma się wrażenie, że linii autobusowych jest więcej niż samych autobusów).

Tünel Stambuł

Tünel to kolejka podziemna mająca tylko dwie stacje znajdujące się od siebie w odległości 573 metrów. Mimo niewielkiej odległości pokonuje ona różnicę wysokości około 60 metrów. Kolejka została otworzona już w 1875 roku.

Planując swoją podróż do Stambułu warto zaopatrzyć się w aplikację Trafi oraz jeszcze przed wyjazdem z domu zastanowić się, która forma kupna biletów tokeny, Elektronik bilet czy Istanbulkart  będzie dla nas najkorzystniejsza.

Komentarze

Komentarzy