Internet mobilny i telefon w Mołdawii

internet i telefon w mołdawiiWybierając się do Mołdawii, należy pamiętać, że nie jest ona częścią Unii Europejskiej, obowiązuje więc w niej roaming telefoniczny. Mołdawia jest też w jednym koszyku z Ukrainą i innymi wschodnimi państwami, gdzie korzystanie z Internetu oraz połączeń telefonicznych przy użyciu polskiej karty jest bardzo drogie. Minuta połączenia u mojego operatora kosztuje 5 zł, a 1 MB Internetu to wydatek ponad 30 zł. Jest jednak sposób, aby cieszyć się tanim mobilnym internetem w Mołdawii oraz łatwo komunikować telefonicznie z osobami, które wybrały się na wycieczkę razem z nami. Tym sposobem jest oczywiście karta sim od lokalnego operatora, której zakup jest opłacalny, nawet jeśli w kraju zamierzamy spędzić tylko kilka dni. O tym gdzie kupić kartę, ile to kosztuje oraz jak doładować swoje konto i aktywować na nim pakiet internetu dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Krok pierwszy: wybór sieci komórkowej

telefon w Mołdawii karta sim

Kata sim jednego z dwóch operatorów komórkowych działających w Mołdawii.

W Mołdawii nie ma konieczności rejestracji pre-paidowych kart sim. Zakup karty sprowadza się więc do wyboru operatora, jego salonu oraz wyboru odpowiedniej oferty startowej.

W Mołdawii są dwie główne sieci telefonii komórkowej – Orange oraz MoldCell. Jeden i drugi operator ma zbliżoną ofertę. Niemal w każdym mieście, jeśli gdzieś znajduje się salon jednego, obok będzie również salon drugiego operatora.

My korzystamy z kart MoldCell. Zdecydowaliśmy się na wybór tego operatora dlatego, że na kilka napotkanych na ulicy osób, większość odpowiedziało nam, że używa właśnie MoldCell. Dalsza część artykułu będzie pisana właśnie na podstawie doświadczeń z MoldCell, dlatego to wybór tej sieci Wam polecamy.

Zakupu startera możemy dokonać na niektórych stacjach benzynowych oraz w salonach MoldCell, które znajdują się we wszystkich miastach. Uwaga: W salonach MoldCell nie można płacić kartą.

Krok drugi: wybór planu

MoldCell w swojej ofercie kart sim przedpłaconych, która nazywa się Super Cartelă, posiada trzy taryfy, różniące się ceną oraz ilością minut jakie otrzymujemy. Do każdej taryfy można później dodatkowo dokupić Internet, który jest taki sam. Wszystkie pakiety ważne są przez 30 dni, następnie należy doładować je odpowiednią kwotą.

mobilny internet w Mołdawii

Plany taryfowe kart prepaid dostępne w lipcu 2018:

  • 40 lei mołdawskich (ok. 9 zł) –  Super Cartelă 40 lei – 500 MB Internetu, 120 minut rozmów krajowych lub SMS (wymiennie 1 minuta = 1 sms) oraz rozmowy i smsy z jednym numerem bez limitów
  • 60 lei mołdawskich (ok. 13,5 zł) –  Super Cartelă 60 lei – 1 GB Internetu, 180 minut rozmów krajowych lub SMS (wymiennie 1 minuta = 1 sms) oraz rozmowy i smsy z jednym numerem bez limitów
  • 80 lei mołdawskich (ok. 18 zł) –  Super Cartelă 40 lei – 2 GB Internetu, 240 minut rozmów krajowych lub SMS (wymiennie 1 minuta = 1 sms) oraz rozmowy i smsy z dwoma numerami limitów

Jeśli zamierzacie sporo korzystać z Internetu, zdecydowanie najkorzystniejszy jest najdroższy z pakietów. Oprócz tego dostaniecie w nim 240 minut do wykorzystania w kraju, które mogą przydać się np. aby zadzwonić do hotelu, muzeum czy pozwolą na komunikację pomiędzy sobą jeśli wybraliście się do Mołdawii np ze znajomymi.

doładowanie konta moldcell mołdawia

Krok trzeci: doładowanie konta

Jeśli wykorzystamy Internet lub wygadamy bezpłatne minuty wcześniej, niż planowaliśmy, możemy doładować swoje konto, dzięki czemu będziemy mogli wykupić dodatkowy pakiet Internetu.

Doładowania sprzedawane są na stacjach benzynowych oraz w salonach MoldCell, w postaci kart o nominałach od 10 do 100 lejów. Każda karta ma kod zdrapkę, który pozwala na doładowanie konta.

Konto doładować można wpisując w telefonie kod *999*kodzezdrapki# i zielona słuchawka.

Krok czwarty: dodatkowy pakiet Internetu

Jeśli wykorzystaliśmy nasz pakiet mobilny, możemy wykupić dodatkowy pakiet. Pakiet ważny będzie 30 dni od dnia wykupienia lub do wyczerpania danych. Cena pakietu uzależniona jest od ilości gigabajtów, jakie otrzymujemy.

Dostępne pakiety dodatkowego Internetu:

  • 250 MB w cenie 20 lei mołdawskich (ok. 4,50 zł – 18 zł/GB)
  • 1 GB (do wykorzystania tylko na sieci społecznościowe) w cenie 15 lei mołdawskich (ok. 3,38 zł/GB)
  • 1 GB w cenie 50 lei mołdawskich (ok. 11,25 zł – 11,25 zł/GB)
  • 3 GB w cenie 90 lei mołdawskich (ok. 20,25 zł – 6,75 zł/GB)
  • 5 GB w cenie 100 lei mołdawskich (ok. 22,50 zł – 4,5 zł/GB)
  • 10 GB w cenie 140 lei mołdawskich (ok. 31,50 zł – 3,15 zł/GB)
  • 20 GB w cenie 200 lei mołdawskich (ok. 45 zł – 2,25 zł/GB)

Im wyższy pakiet, tym taniej ostatecznie wychodzi 1 GB danych. Jeśli więc zastanawiacie się nad tym, jaki pakiet wybrać, czasem lepiej zdecydować się na trochę droższy, niż później dokupować kolejny.

Pakiet aktywować można wpisując w telefonie *202# i naciskając okej, a następnie wybierając pakiet (nawigacja po rumuńsku).

Jak działa internet mobilny w Mołdawii?

Mobilny Internet w Mołdawii działa w standardzie LTE i jakością znacząco przewyższa ten znany z Ukrainy. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że mobilny internet w Mołdawii działa lepiej, niż w większości polskich województw. Zasięg telefonii komórkowej jest bardzo dobry, a szybkość przesyłania i wysyłania plików jest wysoka nawet poza miastami (osiągałem tu prędkość pobierania na poziomie 35 Mbps).

Internet mobilny w Mołdawii pozwalał nam na płynne korzystanie z kilku urządzeń jednocześnie (za pomocą routera samochodowego) oraz łatwe wgrywanie filmów na YouTube.

Komentarze

Komentarzy