Wilno to zdecydowanie miasto, któremu warto poświęcić przynajmniej kilka dni. Z myślą o tych, którzy do litewskiej stolicy wybierają się na weekend lub dłużej, przygotowaliśmy ten artykuł, w którym przedstawimy miejsca trochę bardziej odległe od centrum, niż te przedstawione przez nas w trasie zwiedzania Wilno w jeden dzień. Niezależnie od tego, czy w Wilnie zamierzacie spędzić dzień czy tydzień, warto wcześniej zerknąć do artykułu Wilno – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy wiele praktycznych informacji na temat miasta.
Nie będzie to typowa trasa zwiedzania, bo przedstawimy tylko punkty, a to w jakiej kolejności je odwiedzicie pozostawimy już wam. Podczas dłuższego pobytu najlepiej będzie po prostu rozszerzyć o nie trasę Wilno w jeden dzień i odwiedzać je przy okazji zwiedzania tamtej trasy lub przeznaczyć na ich zwiedzanie osobny dzień (kupując przy tym np. dobowy bilet komunikacji miejskiej, o której więcej przeczytać możecie w tym artykule).
UWAGA: Będąc na Litwie nie zapomnijcie spróbować tradycyjnych litewskich produktów, takich jak np. ser jabłkowy. Przed wizytą u naszych sąsiadów warto zapoznać się więc z artykułem Co kupić na Litwie? Najpopularniejsze litewskie produkty).
Wilno posiada dwa niezwykle ciekawe cmentarze, oba według nas warte są wizyty. Pierwszy z nich to cmentarz na Rossie, który dokładniej opisaliśmy tutaj. Cmentarz ten został założony pod koniec XIX wieku i jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Wilnie. Oprócz niezwykłego klimatu cmentarz ma też dużą wartość historyczną, na jego terenie znajduje się bowiem polski cmentarz wojskowy oraz grób matki Józefa Piłsudskiego wraz z sercem jej syna.
Część osób za ciekawszy uważa cmentarz Bernardyński znajdujący się na Zarzeczu. Cmentarz ten jest nieco młodszy od tego na Rossie i przez niektórych uważany jest za bardziej interesujący od swojego starszego brata. Bez wątpienia on również posiada niesamowity klimat. Zwiedzanie cmentarza można połączyć z wcześniejszą wizytą w Republice Zarzecza. Który z wileńskich cmentarzy jest ciekawszy? Polecamy odwiedzić oba i wyrobić sobie własne zdanie!
Kolejną wartą odwiedzenia pozycją jest Góra Trzech Krzyży, gdzie znajdują się trzy białe betonowe krzyże symbolizujące ofiary stalinizmu. Krzyże zostały wzniesione w 1989 roku, w miejsce zniszczonych wcześniej przez sowietów krzyży, które wzniesione były dla upamiętnienia zgładzonych jeszcze w czasach pogańskich franciszkanów. Na górę warto wybrać się szczególnie w pogodny dzień, aby urozmaicić sobie zwiedzanie miasta.
Niektórzy mówią, że Wilno to miasto, gdzie ciekawe są tylko kościoły i cmentarze. My z tym stwierdzeniem się nie zgadzamy, aczkolwiek jedna z najładniejszych świątyń, jakie dotychczas mieliśmy okazję oglądać znajduje się właśnie w Wilnie. Świątynią tą jest Kościół św. Piotra i Pawła na Antykolu. Urzekł nas bogatymi zdobieniami oraz tym, że niemal całe jego wnętrze jest białe. W kościele nie ma głównego ołtarza, który zatonął podczas transportu do Wilna. W zamian za to największy żyrandol przedstawia… statek! Będąc w Wilnie zdecydowanie polecamy odwiedzić to miejsce.
Ostatnim punktem, który polecamy wam odwiedzić jest Wieża Telewizyjna. Jest to zdecydowanie najwyższy punkt widokowy, z którego będziecie mogli obejrzeć całe miasto. Wieża ma 326 metrów wysokości, a jej średnica to 15 metrów u podstawy i 8 metrów na szczycie. W przeciwieństwie do przedstawionych wcześniej obiektów wejście na wieżę jest płatne. Bilet normalny kosztuje 6 euro, studencki 4 euro a ulgowy dla młodzieży szkolnej 2,6 euro. Bilety studenckie można nabyć tylko od poniedziałku do czwartku mimo, iż wieża otwarta jest cały tydzień (od niedzieli do czwartku od 11:00 do 21:00, w piątki i soboty o godzinę dłużej).