Nóż to bardzo ważny element ekwipunku. Podczas naszych wyjazdów zawsze stanowi on podstawowe wyposażenie, ponieważ przydaje się w wielu sytuacjach. Przydatny jest w codziennych zajęciach, przy przecinaniu sznurów, patroszeniu ryb czy struganiu patyka na ognisko. O ile w większości sytuacji poradzą sobie zwykłe noże, to fajnie jest mieć ze sobą nóż, który sprawdzi się też w sytuacjach kryzysowych. O lepszym nożu myśleliśmy już dłuższy czas, ostatecznie w nasze ręce trafił wyrób polskiej firmy Varms Knives model Hunter 1WF D2.
Varms Hunter – dane techniczne
Nóż survivalowy Varms Hunter, zaliczany przez producenta do kategorii buschcraft survival wykonany jest ze stali narzędziowej D2. Jest to stal wysokowęglowa, wysokostopowa, która zaliczana jest do stali pół-nierdzewnych. Zawiera dużą domieszkę wanadu i chromu, przez co jest odporna na ścieranie i ma dobre właściwości cięcia, jest jednak droga w obróbce i ma gorszą od stali sprężynowych odporność na pęknięcia i wykruszenia. Ten rodzaj stali używany jest zazwyczaj w nożach średniej i wyższej klasy oraz tych wytwarzanych na indywidualne zamówienie. Stal do noża została zahartowana w przedziale 59-60 HRC.
Całkowita długość noża to 24 cm, na co składa się 12,5 cm ostrze o grubości 4 mm (standardowo jest to 3 mm, my dysponowaliśmy jednak wersją specjalną) oraz wykonana z orzecha tureckiego rękojeść. Orzech turecki to szlachetne i popularne drewno, często wykorzystywane np. przez rusznikarzy przy wytwarzaniu kolb. W zestawie oprócz noża znajduje się również zapinana na zatrzask skórzana pochwa ze szlufką na krzesiwo o średnicy 8 mm.
Varms Hunter 1WF D2 w pigułce:
- Stal: D2 , 59-60 HRC,
- Długość całkowita noża: 24 cm,
- Długość ostrza: 12,5 cm,
- Grubość ostrza: 3 mm (lub 4 mm),
- Rękojeść: orzech turecki,
- Pochwa: na zatrzask, ze skóry naturalnej.
Varms Hunter – ogólne wrażenia
Nóż przyszedł do nas kurierem w dobrze opakowanej i zabezpieczonej paczce z zabezpieczonym ostrzem. Po rozpakowaniu prezentował się naprawdę okazale. Gruba stal i stosunkowo duża długość całkowita noża robiły wrażenie. Sprawdziliśmy nóż pod kątem różnych niedociągnięć produkcyjnych, tych jednak na szczęście nie znaleźliśmy, jakość wykonania noża na pierwszy rzut oka wyglądała bardzo dobrze.
Pochwa, która jest standardowo w komplecie z nożem początkowo wydawała się nieco zbyt ciasna (pewnie była przeznaczona do noża o standardowej grubości ostrza 3mm i stąd to wrażenie). Po kilku użyciach dopasowała się jednak bardzo dobrze, przez co nie było problemów z wkładaniem w nią noża.
Varms Hunter – zastosowanie
Nóż Varms Hunter został stworzony głównie z myślą o miłośnikach survivalu i przetrwania w dziczy. Z racji, że nie polowaliśmy w okresie robienia testu noża (wcześniej w sumie też nie polowaliśmy) nie mieliśmy okazji sprawdzić jak radzi sobie np. ze skórowaniem zwierząt. Wykorzystywaliśmy go raczej do przecinania czy rozcinania różnych rzeczy oraz przygotowywania drewna do rozpalania ogniska. Mimo iż nóż nie jest do tego przeznaczony, dobrze radzi sobie też z filetowaniem czy skrobaniem ryby.
Nóż sprawdził się zarówno w procesie pozyskiwania wiórów kory brzozy na rozpałkę, zestrugiwania cienkich trzasek drewna, jak i w procesie batonowania (rąbanie drewna bez użycia siekiery).
Podsumowanie i ocena końcowa
Plusy:
- staranne wykonanie z wysokiej jakości komponentów,
- grube ostrze,
- łatwo się ostrzy,
- ładny wygląd,
- pochwa w zestawie.
Minusy:
- stal nie jest w pełni nierdzewna (D2).
Nóż Varms Hunter 1WF D2 w całości spełnił pokładane w nim przeze mnie oczekiwania. Nóż jest funkcjonalny, ostrze tnie dobrze a do tego świetnie wygląda. Nóż dostępny jest na stronie producenta za 189 zł, co według mnie jest adekwatną ceną do jakości sprzętu, który dostajemy. Polska firma Varms zdecydowanie mnie do siebie przekonała i w przyszłości z pewnością będę chciał sprawdzić inne jej noże.