Nordkapp – Przylądek Północny

nordkappPrzylądek Północny, Nordkapp (nor.) lub North Cape (ang.) uznawany jest przez wielu za północny kraniec Europy. To bardzo popularny punkt wielu wypraw, podróży i wycieczek. Z całej Europy przybywa tu rocznie kilkaset tysięcy turystów przy wykorzystaniu przeróżnych środków transportu. Miejsce to jest celem pieszych wędrówek, wypraw rowerowych, motocyklowych i samochodowych. Nordkapp był również symbolicznym celem naszej podróży na Koło Podbiegunowe w lipcu 2016 roku.

Zanim wybierzecie się na Przylądek Północny, warto przeczytać poniższy artykuł, postaramy się w nim przedstawić wskazówki dotyczące dojazdu, ceny biletów na Nordkapp oraz sposób, w jaki można dostać się na niego bezpłatnie i inne przydatne w podróży informacje.

Wszystkich wybierających się do Norwegii samochodem z pewnością zainteresują też artykuły Samochodem do Norwegii oraz Co można przewieźć przez granicę z Norwegią? – przepisy celne.

Globus Nordkapp

Fotografia pod słynnym globusem, stojącym od 1978 roku na Przylądku Północnym, jest nieodłącznym elementem wizyty niemal każdego przybywającego tu turysty.

Popularność Przylądka Północnego

Nordkapp to jeden z najczęściej wybieranych jako cel podróży punktów w Europie. W 1664 roku pojawił się na nim włoski ksiądz i pisarz, podróżnik Francesco Negri. Dotarcie na przylądek zajęło mu dwa lata, a o momencie, kiedy do niego dotarł pisał tak: „Oto jestem na Przylądku Północnym, na skraju Finnmarku i ośmielę się powiedzieć, że jest to kraniec świata, ponieważ nie ma innych miejsc położonych dalej na północy, zamieszkałych przez człowieka. To stwierdzenie spełniło się teraz ku mojemu zadowoleniu, powrócę do Danii i, jeśli Bóg pozwoli, do kraju moich narodzin.” Swoją podróż opisał w opublikowanym w 1700 roku manuskrypcie Viaggio Settentrionale – Północna Podróż, od wydania którego Nordkapp stał się prawdziwą mekką podróżników. Jeszcze w XIX wieku został odwiedzony przez króla Szwecji i Norwegii Oskara II, co upamiętnia znajdujący się na przylądku obelisk.

Czy Nordkapp to najbardziej wysunięty na północ punkt Europy?

Nie. Przez wielu Nordkapp uznawany jest błędnie za najdalej wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Równie wiele osób uważa to za niezgodne z prawdą i błędnie podaje, że najdalszym punktem kontynentalnej Europy jest przylądek Knivskjellodden, znajdujący się około 4 kilometry na zachód od Nordkappu. Knivskjellodden rzeczywiście jest o 1457 metrów bardziej wysunięty na północ. Zarówno on, jak i Nordkapp położone są jednak na Wyspie Mageroya, nie można uznawać ich więc za część kontynentalną.

Znajdującym się najbardziej na północ fragmentem kontynentalnej Europy jest przylądek Nordkinn, na którym mieści się latarnia morska. Nordkinn położony jest około 70 kilometrów na południowy zachód od Nordkappu, nie ma do niego dojazdu, a najbliższa wioska rybacka oddalona jest o 30 kilometrów.

Nordkapp, a właściwie jego parking, jest jednak najdalej wysuniętym punktem Europy, gdzie można dojechać na kołach. Mimo iż znajduje się na wyspie, to wjazd na nią odbywa się podwodnym tunelem. Parking ten jest również końcowym punktem trasy międzynarodowej E69.

Mapa przedstawiające wszystkie trzy przylądki, położone na wyspie Nordkapp (niebieski), Knivskjellodden (różowy) oraz najdalej wysunięty na północ w Europie Nordkinn (czerwony).

Nordkinn

Dojazd na Nordkapp

Przylądek Północny jest najdalej wysuniętym na północ miejscem w Europie, do którego można dojechać samochodem, bez użycia promu czy łodzi. Aby to zrobić należy z miejscowości Olderfjord podążać na północ liczącą 128 kilometrów drogą E69.

Nordkapp znajduje się na wyspie Magerøya, która połączona jest ze stałym lądem mającym 6870 metrów długości podmorskim tunelem Nordkapptunnelen. Tunel, który schodzi aż 212 metrów poniżej poziomu morza, został zbudowany w latach 1993-1999 i do połowy 2012 roku przejazd nim był płatny. Tunel ten charakteryzuje się dość dużym nachyleniem, jadąc od strony kontynentalnej będziemy przez około 3,5 kilometra zjeżdżać drogą o 9% nachyleniu, następnie trzeba pokonać podobnej długości wzniesienie o średnim nachyleniu 10%. W tunelu nawet latem mogą pojawiać się mgły i oblodzenia. Czasem, gdy dochodzi do jego zbyt dużego wychłodzenia, zamykany jest specjalną bramą – Kuldeport. Zamknięcie bramy sygnalizowane jest czerwonym światłem przed wjazdem do tunelu.

E69

Droga E69 kilkanaście kilometrów od Nordkappu.

Po pokonaniu Nordkapptunnelen przed podróżnymi, chcącymi odwiedzić Przylądek Północny, na drodze stanie jeszcze krótki, 190 metrowy Sarnestunnelen oraz mierzący 4400 metrów długości Honningsvågtunnelen, którego nachylenie jest niewielkie, a warunki panujące wewnątrz są takie same lub lepsze, niż we wcześniej opisanym tunelu. Ciekawostką jest, że Sarnestunnelen to najdalej wysunięty na świecie na północ tunel.

Renifery Przylądek Północny

W okolicach Przylądka Północnego nie jest trudno natknąć się na niewielkie stada reniferów.

Po pokonaniu tuneli należy cały czas podążać drogą E69, która ciągnie się aż do samego parkingu na Przylądku Północnym. Chcący na nim zaparkować będą jednak musieli słono za to zapłacić (o tym niżej, w części o cenach wstępu na Nordkapp). Ostatnie kilometry drogi E69 mają wzniesienia nieprzekraczające 10%, oprócz samochodów łatwo spotkać tu również duże grupy rowerzystów oraz pieszych. Samochód można zostawić też na znajdującym się 6 kilometrów wcześniej parkingu, który jest bezpłatny (jego współrzędne geograficzne to 71°07’18.3″N 25°42’33.3″E), a resztę trasy pokonać pieszo. Z tego parkingu można również rozpocząć około 9 kilometrową wędrówkę na Przylądek Knivskjellodden, który jest bardziej wysunięty na północ od Przylądka Północnego. Znajduje się on jednak dużo niżej i widok z niego jest gorszy.

Nordkapp parking

Przedostatni parking na drodze E69. Z tego miejsca do Przylądka Północnego jest już tylko 6 km.

Ostatni odcinek drogi E69 zimą teoretycznie jest zamknięty, a przejazd nim odbywać się może jedynie w konwojach. O tym jak dojechać na Nordkapp zimą, możecie przeczytać na oficjalnej stronie przylądka.

Godziny otwarcia

Wybierając się na Przylądek Północny należy pamiętać, że możliwość wejścia na niego jest ograniczona, w zależności od pory roku. Nordkapp jest otwarty dla podróżnych najdłużej późną wiosną i wczesnym latem, kiedy można odwiedzać go w ciągu 14 godzin na dobę. Najkrócej, bo tylko 4 godziny, można podziwiać go od początku września do połowy maja.

  • 18 maj – 17 sierpnia godziny otwarcia 11:00 – 1:00 (w nocy)
  • 18 sierpnia – 31 sierpnia godziny otwarcia 11:00 – 22:00
  • 1 września – 17 maja godziny otwarcia 11:00 – 15:00
Zdjęcie zrobione na Nordkappie 11 lipca około godziny 22:30. Słońce było w tym momencie najniżej, później zaczęło się stopniowo podnosić.

Zdjęcie zrobione na Nordkappie 11 lipca około godziny 22:30. Słońce było w tym momencie najniżej, później zaczęło się stopniowo podnosić.

Planując swoją wizytę na Przylądku, warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne panujące danego dnia. Ciekawym przeżyciem jest również wizyta w godzinach nocnych. Latem, nawet o godzinie 24:00 będziemy mogli ujrzeć piękne, wzbijające się do góry słońce, które nigdy nie zachodzi o tej porze roku.

Ceny biletów na Nordkapp

Bilet pełny (zawiera parking, wejście na Przylądek, możliwość obejrzenia filmu i wszystkich wystaw, wielokrotny wstęp przez 24 godziny):

  • Dorośli 260 NOK (ok. 130 zł)
  • Studenci 160 NOK (ok. 80 zł)
  • Dzieci do 15 roku życia 90 NOK (ok. 45 zł)
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 610 NOK (ok 305 zł)

Bilet częściowy (zawiera parking i wejście na Przylądek, ważny 12 godzin):

  • Dorośli 170 NOK (ok. 85 zł)
  • Studenci 110 NOK (ok. 55 zł)
  • Dzieci do 15 roku życia 55 NOK (ok. 22,5 zł)
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 390 NOK (ok 195 zł)

Odwiedzający Nordkapp mają do wyboru dwa rodzaje biletów. Bilet pełny, ważny 24 godziny i uprawniający do wejścia do wszystkich obiektów znajdujących się na Przylądku oraz 12 godzinny bilet, którego posiadacze mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych wystaw. Oba bilety uprawniają do wjechania samochodem na najdalej na północ wysunięty parking świata. Bilety na Przylądek są drogie, więc warto skorzystać z możliwości bezpłatnego wejścia na Nordkapp, o czym można przeczytać poniżej.

Jak za darmo wejść na Nordkapp?

Norwegowie bardzo dbają o środowisko, co pokazuje między innymi ich stosunek do odwiedzających Nordkapp. Osoby odwiedzające przylądek pieszo, rowerem lub innym niespalinowym środkiem transportu, mogą na Nordkapp wejść bezpłatnie. Zostawiając samochód przed Przylądkiem można zaoszczędzić całkiem sporą kwotę, kosztem kilku kilometrów wędrówki.

Niekomercyjne grupy (np. kluby rowerowe) również mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wejścia.

Spanie na dziko na Przylądku Północnym

Nasz nocleg dziewiątego dnia był jak dotychczas najpiękniejszy!

Nasz nocleg dziewiątego dnia był jak dotychczas najpiękniejszy!

O ile na samym Przylądku Północnym ciężko byłoby znaleźć miejsce do rozbicia namiotu, o tyle na samej wyspie Mageroya jest kilka miejsc, gdzie można zostawić samochód i zrobić nocleg. My podczas naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe spaliśmy na parkingu przy punkcie widokowym, około 16 kilometrów od Nordkappu. Było to jedno z najpiękniejszych miejsc, w jakich dotychczas przyszło nam spać. Parking znajduje się bezpośrednio przy drodze E69 a jego współrzędne geograficzne to 71°03’25.4″N 25°45’49.5″E.

Parking i punkt widokowy na którym spaliśmy po odwiedzeniu Przylądka Północnego zaznaczony na mapie.

Parking i punkt widokowy na którym spaliśmy po odwiedzeniu Przylądka Północnego zaznaczony na mapie.

Komentarze

Komentarzy