Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie często wymieniany jest jako jeden z najlepszych w Europie. Każdego roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, co czyni go również jednym z najpopularniejszych. Kiermasz świąteczny w Bratysławie był pierwszym opisanym przez nas w 2017 roku jarmarkiem w serii artykułów o Jarmarkach Bożonarodzeniowych.
Bratysława – informacje o Jarmarku Bożonarodzeniowym w skrócie:
Kiedy: zazwyczaj koniec listopada – koniec grudnia
Gdzie: Rynek Główny (Hlavné námestie), Primaciálne námestie, Hviezdoslavovo námestie, Plac Zamkowy
Charakterystyczne produkty: lokše (ziemniaczane naleśniki), kiełbasy, medovina (miód pitny), chleb z masłem i cebulą (chleb s mastou a cibulou), strudle, oblátky (wafelki)
Uwaga: Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie w 2019 roku rozpoczyna się 22 listopada, a kończy 22 grudnia 2019 roku
Kiermasz w Bratysławie odwiedziliśmy 2 grudnia, działał więc już od ponad tygodnia. Główna część jarmarku, jak co roku, mieściła się na głównym placu miasta – Hlavné námestie. Jarmark działał tez już w pełni na drugim ważnym placu Hviezdoslavovo námestie, gdzie mieściła się szopka i kilkadziesiąt straganów. Bratysławski jarmark podobnie jak ten w Pradze czy we Lwowie odbywa się w kilku miejscach jednocześnie. Większość świątecznych wydarzeń organizowana jest na dwóch głównych placach Hlavne oraz Hviezdoslavovo.
Jarmark odwiedziliśmy zarówno rano jak i wieczorem. Większość straganów otwierana jest około godziny 10:00 i działa mniej więcej do 22:00. Stragany w różnych częściach miasta oferują zwiedzającym przeróżne potrawy, świąteczne ozdoby, biżuterię, ubrania i rękodzieło. Nie mogłoby również zabraknąć gorących napojów, które rozgrzewają zmarzniętych zwiedzających.
Jarmark w Bratysławie pozytywnie zaskoczył nas dużą różnorodnością wśród sprzedawanych ozdób świątecznych i rękodzieła. Najbardziej spodobały się nam ozdoby wykonane z cynamonu, pomarańczy i innych owoców. Ozdoby te nie tylko niesamowicie wyglądały, ale miały też bardzo intensywny świąteczny zapach.
Jedzenie
Rzeczą, która bardzo odróżnia od siebie świąteczne jarmarki zdecydowanie jest jedzenie. Na jarmarku Bożonarodzeniowym w Bratysławie znaleźliśmy sporo potraw, których nie widzieliśmy na innych kiermaszach. Bez wątpienia w Bratysławie królują ziemniaki. Na wielu stoiskach kupić można lokše, czyli ziemniaczane naleśniki wypełnione słodkim lub słonym nadzieniem np. kiełbasą i kapustą, bryndzą, czekoladą, nutellą czy orzechami. Koszt jednej sztuki lokše to od 1 do 1,5 euro.
Charakterystyczne dla Bratysławy są również niezwykle popularne tu kromki chleba ze smalcem i cebulą. Kromka kosztuje około jednego euro. Ziemniaki znajdziemy tu również pod wieloma innymi postaciami – jako smażone spiralki, pieczone z cebulą i innymi dodatkami czy też w postaci placków ziemniaczanych.
Wśród słodyczy bez wątpienia największą popularnością cieszą się strudle o różnych smakach (najpopularniejsze to wiśniowe, orzechowo-wiśniowe, jabłkowe, makowe) sprzedawane po około 1-2 euro. Na jarmarku w Bratysławie kupimy też oblátky, czyli okrągłe waniliowe wafle. Trochę zdziwiło nas, że jest tu stosunkowo niedużo stoisk sprzedających trdelnik, czyli słodkie drożdżowe ciasto nawijane na walce i pieczone nad ogniem. Trdelnik przywędrował na Słowację z Węgier, a później przyjął się niezwykle dobrze w Czechach (na Jarmarku w Pradze sprzedawany jest co krok). Oprócz charakterystycznych dla tego regionu słodkości, na wielu stoiskach kupić można oczywiście popularne pierniki czy czekoladę.
W Bratysławie z pewnością odnajdą się miłośnicy mięsa, którego sprzedaje się tu bardzo dużo pod różnymi postaciami. Bardzo popularne są grillowane kiełbasy podawane w bułce lub z różnymi dodatkami. Cena kiełbasy z dodatkami to około 3-4 euro. Na większości stoisk kupimy również cygańską pieczeń (cigánska pečienka), czyli bułkę wypełnioną smażoną piersią z kurczaka lub mięsem wieprzowym oraz musztardą i grillowaną cebulą. Koszt tego niezwykle popularnego przysmaku to od 3,5 do 4 euro.
Na zmarzniętych gości czekają również gorące napoje. Bardzo popularna jest tu medovina, czyli słodki napój ze sfermentowanego miodu oraz wody (jedną z jego odmian jest vcelovina, która jest bardziej miodowa). Poncz (punč) przygotowywany na wiele różnych sposobów (często jego składnikiem jest np. wysokoprocentowy tatrzański czaj) oraz grzane wino (varené víno) z cynamonem, anyżem i różnymi owocami. Dla najmłodszych oraz tych, którzy nie przepadają za procentami dostępne są poncze bezalkoholowe, herbata czy gorąca czekolada.
Podsumowanie
Wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Bratysławie możemy zdecydowanie zaliczyć do udanych. Przybycie tam początku grudnia zdecydowanie wprowadziło nas w magiczny, świąteczny nastrój. Odwiedzenie jarmarku było okazją do spróbowania nowych rzeczy oraz porównania go z innymi odwiedzonymi przez nas jarmarkami. Kramy z ciekawymi ozdobami zdecydowanie przykuwają wzrok, a jedzenie i napoje kuszą unoszącym się w powietrzu zapachem. Jeśli zastanawiacie się nad odwiedzeniem kiermaszu świątecznego w Bratysławie to zdecydowanie wam to polecamy!
Partnerem naszego wyjazdu była Bratislava Tourist Board.