Jak wysyłać pocztówki za darmo? Czyli o kodach 2FABE, S4S, S2S, STS i innych.

Jak wysyłać pocztówki za darmo?Jak wysyłać pocztówki za darmo? Jakiś czas temu w internecie natknęliśmy się na informacje o kodach pozwalających bezpłatnie wysyłać pocztówki z niemal całego świata. Wersji kodu jest kilka, od najpopularniejszego 2FABE oraz SFS (student for student) przez różne jego modyfikację takie jak StS, S4S, S2S. Kod w myśl krążących w internecie informacji należy wpisać w miejsce znaczka. Będąc zaciekawieni tą sprawą postanowiliśmy empirycznie sprawdzić skuteczność kodu, z wysłanych przez nas krajowych kartek do adresatów dotarło ponad 95%.

Na początek jednak warto przedstawić trochę więcej informacji o rzekomym pochodzeniu kodu, który pozwala wysyłać pocztówki za darmo. Funkcjonuje na ten temat przynajmniej kilka legend. Kod 2FABE miał być używany przez amerykańskich żołnierzy walczących na europejskich frontach podczas I i II Wojny Światowej i wysyłających pocztówki do rodzin znajdujących się w USA. Na kilku amerykańskich forach znaleźliśmy szczątkowe informacje na temat tego kodu. Niektórzy użytkownicy przekonani, że posiadają tajemną wiedzę, która jest cenna dopóty dopóki znana jest tylko wąskiej grupie osób apelowali nawet to założycieli tematów o ich usunięcie. Niestety z forów tych ciężko dowiedzieć się czegoś konkretnego, bo bardzo często użytkownicy piszą sprzeczne ze sobą informacje, niektórzy piszą, że kartki pocztowe zarówno z kodem jak i bez dochodzą do adresatów, inni natomiast przekonują, że jeśli kod zostanie źle zapisany to kartki nie dojdą.

2fabe

Kod S4S i różne jego modyfikacje według legendy miał z kolei informować pracowników poczty o tym, że kartka jest wysyłana od studenta do studenta. Ze względu na szczególne traktowanie studentów przez społeczeństwo pracownicy poczty mieli przymykać oko na brak uiszczenia opłaty.

Niestety kod 2FABE i S4S to miejskie legendy, nie wiadomo kiedy dokładnie zaczęły funkcjonować i gdzie powstały. Nie zmienia to jednak faktu, że kartki wysyłane bez znaczka z Polski do Polski w większości dochodzą (co sprawdziliśmy sami). Z informacji, które uzyskaliśmy w internecie wynika również, że kartki w przesyłkach międzynarodowych bez znaczka też często docierają (z wyjątkiem Chin). Wynika to prawdopodobnie z polityki poczt na świecie, które w przypadku braku opłaty lub jeśli opłata jest niewystarczająca przerzucają ją na odbiorcę, o czym świadczy naniesiony na kartkę znak T – 1,75 oznaczający wysokość opłaty jaką powinien pobrać listonosz. Wszystkie osoby, które otrzymały od nas kartki znalazły je w skrzynkach i nie uiszczały żadnej opłaty. Dlaczego ma to miejsce? Prawdopodobnie wynika to z przeoczenia bądź życzliwości listonoszy, którzy nie pobierają opłaty której konieczność pobrania nie jest nigdzie zarejestrowana. To właśnie na tej życzliwości listonosz miał bazować wspomniany wcześniej kod S4S.

Komentarze

Komentarzy