Jak piec pizzę w domu w piekarniku elektrycznym? – poradnik

jak piec pizzę w domuPizza to niezwykle popularne danie, które chętnie przyrządzamy w domach. Sekret idealnej pizzy to nie tylko dobre ciasto (przepis na takie znajdziecie tutaj), sos czy idealnie dobrane składniki, ale również sam proces pieczenia. Klasyczna pizza neapolitańska pieczona jest przez 60-90 sekund w piecach opalanych drewnem, których temperatura dochodzi do 500 stopni Celsjusza. Niestety, domowe piekarniki nie zbliżają się nawet do tej temperatury. W domowych warunkach można jednak upiec bardzo dobrą pizzę. Jak upiec pizzę w piekarniku elektrycznym? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

pizza carbonara przepis

Jednym z największych problemów w pieczeniu pizzy w domu jest nadmiar wilgoci, który sprawia że pizza zamiast być z jednej strony delikatna, z drugiej zaś chrupiąca, zamienia się w wodnistą breję. Piece do pizzy wykonane z kamienia dobrze absorbują wilgoć, jeśli często pieczecie w domu pizzę, dobrym pomysłem jest zakup kamienia, który z pewnością ułatwi cały proces. Przydatny jest szczególnie wtedy kiedy pieczemy przynajmniej 2 pizze. Na szczęście kamień nie jest niezbędny do tego, aby zrobić dobrą pizzę. W tym artykule przedstawimy wam sposoby jak piec pizzę w piekarniku elektrycznym na blaszce tak, aby smakowała lepiej niż z większości pizzerii.

Ten wpis jest częścią naszej serii kuchnie świata. Zapraszamy szczególnie do zapoznania się z działem kuchnia włoska, gdzie oprócz przepisu na ciasto, znajdziecie też opisy jak przygotować panuozzo czy panzerotti.

pizza margherita przepis

1. Maksymalna temperatura pieczenia + termoobieg

Pizzę zawsze należy wkładać do piekarnika rozgrzanego do maksymalnej temperatury, z ustawionym grzaniem góra-dół oraz termoobiegiem. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia grzania góra-dół i używamy blachy, wybierzmy grzanie od dołu. W większości piekarników temperatura grzania wynosić będzie powyżej 220 stopni. Wysoka temperatura sprawi, że brzegi powinny ładnie wyrosnąć, a pizza będzie gotowa w około 10 minut.

2. Pieczemy na najniższym poziomie

W piekarniku mamy kilka poziomów wysokości do wyboru. Piekąc pizzę na blaszce, zawsze wybierajmy ten najniższy.

W przypadku, gdy posiadamy kamień, poziom nie jest już tak ważny. Może on znajdować się zarówno na poziomach dolnych, jak i na poziomie środkowym.

3. Smarujemy brzegi oliwą

Aby brzegi nie były blade, przed pieczeniem powinniśmy posmarować je niewielką ilością oliwy. Sprawi to, że w ciągu 10 minut, które pizza spędzi w piekarniku powinny się one ładnie zarumienić.

4. Ser dokładamy w połowie pieczenia

Po uformowaniu ciasta, nakładamy na nie sos pomidorowy i wstawiamy do pieczenia na około 4 minuty. W tym czasie boki pizzy powinny wyrosnąć, a sos nieco wyschnąć.

pizza z sosem

Następnie wyciągamy pizzę i nakładamy na nią kolejne składniki. Jest to ważne szczególnie w przypadku świeżej mozzarelli (z kulki), która poddawana zbyt długiej obróbce termicznej traci wygląd oraz walory smakowe. Pizzę wkładamy do piekarnika na kolejne kilka minut (aż rozpuści się mozzarella). Zabieg ten sprawi, że pizza będzie zarówno lepiej wyglądać, jak i smakować.

Jeśli składnikami waszej pizzy są produkty, które powinny zostać poddane dłuższej obróbce termicznej, najlepiej włożyć je wcześniej do piekarnika na innej blaszce.

Dwie pizze capricciosy z dokładnie taką samą ilością składników pieczone dwoma metodami w takim samym czasie. W tej po lewej przez pierwsze 4 minuty w piekarniku były tylko ciasto i sos pomidorowy, w drugiej od początku pieczono wszystkie składniki.

Reklama

5. Dobrze odsączamy mozzarellę

Jeśli używamy świeżej mozzarelli w kulce należy bardzo dokładnie odsączyć ją z serwatki (cieczy, która znajduje się w opakowaniu) oraz osuszyć. Możemy zrobić to kładąc ją po wyjęciu z opakowania na papierowym ręczniku. Przed położeniem na pizzy, dobrze jest ją również trochę porwać lub pokroić.

mozzarella

Mozzarella jest serem stosowanym do większości pizzy. Po wyjęciu jej z opakowania należy dobrze odsączyć ją jednak z serwatki.

6. Unikamy nadmiaru „mokrych” składników

Jeśli chcemy, aby nasza pizza była dobra, powinniśmy unikać nadmiaru składników zawierających dużo wody (pizza będzie się wtedy lała). Punkt ten dotyczy szczególnie pomidorów – jeśli chcemy użyć ich na pizzy, pamiętajmy o wcześniejszej konieczności pozbycia się ich gniazd nasiennych oraz nie przesadzajmy z ich ilością.

Podsumowanie

Jeśli będziesz stosował się do powyższych punktów podczas pieczenia pizzy, to z pewnością twoja pizza będzie smakowała lepiej niż wcześniej.

W tym miejscu chciałbym wspomnieć jeszcze o paru rzeczach, które nie są bezpośrednio związane z procesem pieczenia, ale też wpływają na to, czy pizza się uda. Po pierwsze, nie stosuj zamienników, pizza z olejem słonecznikowym zamiast oliwy nie będzie smakować tak jak powinna. Po drugie, nie przesadzaj z ilością składników. Pizza ze wszystkim niczym się nie wyróżnizbyt duża ilość i liczba rodzajów składników zaburzy smak pizzy i może wpłynąć negatywnie na proces pieczenia. Po trzecie, nie żałuj sera i układaj go nie na składnikach, ale albo pod nimi albo obok nich. Dla większości pizzy najlepszym serem będzie mozzarella, której kulkę wystarczającą na jedną pizzę można kupić już za 2,5 zł.

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku radom, wasza pizza będzie jeszcze lepsza. Nie zapomnijcie podzielić się z nami zdjęciami waszej pizzy przez maile, wiadomości na Facebooku lub na Wykopie czy w komentarzu.

Zapomniałbym! Wielu z Was pytało nas jak formować ciasto na pizzę bez użycia wałka. Nie jest to trudne, jest kilka technik. Mistrzowie robią to w ciągu kilku sekund. My stosunkowo od niedawna rozciągamy pizzę ręcznie i cały czas się tego uczymy, ale efekty są już zadowalające 😉

Komentarze

Komentarzy