Ile kosztuje weekend w Pradze?

ile kosztuje weekend w PradzePraga to piękne i bardzo często odwiedzane przez turystów miejsce. Bez wątpienia należy do jednego z najpopularniejszych miast w Europie, przez co jest dość zatłoczona i stosunkowo droga, w porównaniu np. do Wilna czy Budapesztu. Mimo to często wybierana jest jako cel podróży turystów z Polski. Często wpływa na to bliskość od naszej granicy i stosunkowo tanie możliwości transportu. Odpowiednie zaplanowanie budżetu pomoże nam odpowiednio nim dysponować i w konsekwencji nie wydać na wycieczkę fortuny. Ile więc kosztuje weekend w Pradze?

kosciol najswietszej marii panny przed tynem praga

Koszty przejazdu do Pragi

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, do stolicy Czech w większości przypadków najtaniej wyjdzie wybrać się na kołach. W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy planujemy samotną podróż, warto rozejrzeć się za ofertami przewoźników takich jak PolskiBus czy LeoExpress. Jeśli chodzi o podróż samolotem, to na najtańsze bilety mogą liczyć osoby chcące polecieć z Krakowa (czasem można je dostać nawet poniżej 80 zł).

Jeśli zamierzasz wybrać się do Pragi, koniecznie zajrzyj do innych naszych artykułów na temat Czech. Przed wizytą w Pradze pieniądze na korony czeskie najlepiej wymienić w Polsce. W Pradze bardzo dużo kantorów ma prowizje rzędu 20-40%, mimo iż reklamują się brakiem takiej prowizji.

Samochód

Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem to oczywiście koszt będzie rósł wraz z odległością, jaka dzieli nas od stolicy Czech. Do Pragi z Wrocławia jest około 300 km w jedną stronę, z Poznania i Katowic 450 km, z Krakowa i Szczecina 500 km, z Kielc 600 km, z Warszawy 650 km, a z Gdańska aż 850 km.

Do kosztów wyjazdu należy doliczyć cenę winiety w Czechach, która kosztuje około 50 zł (więcej w Samochodem do Czech). Przy założeniu, że nasz samochód spala 6 litrów benzyny (której cena wynosi 5 zł) i aby podróżować komfortowo będą w nim jechać tylko 4 osoby, to koszt przejazdu w obie strony wyniesie:

 • przy wyjeździe z Wrocławia 230 zł (ok. 58 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Poznania lub Katowic 320 zł (ok. 80 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Krakowa lub Szczecina 350 zł (ok. 88 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Kielc 410 zł (ok. 103 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Warszawy 440 zł (ok 110 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Gdańska 560 zł ( ok 140 zł na osobę)

Do tej kwoty powinniśmy doliczyć również koszt parkingu, który jest zależny od tego, gdzie zamierzamy pozostawić samochód oraz jak blisko będzie to od centrum.

pomnik Franza Kafki Praga

Pomnik Franza Kafki w Józefowie.

Przewoźnicy autobusowi

Jeśli nie dysponujemy własnym samochodem lub nie znajdziemy kilku osób, które chciałyby towarzyszyć nam w podróży, warto rozważyć wybranie się do Pragi jednym z tanich przewoźników autokarowych. Bilety kupowane za pośrednictwem PolskiegoBusa czy LeoExpress na trasie Warszawa – Praga – Warszawa kilka dni przed wyjazdem kosztują około 120-200 zł w obie strony.

Jeśli zaplanujemy swój wyjazd wcześniej, możemy trafić bilety nawet poniżej 80 zł w dwie strony. Ponadto, jeśli zdecydujemy się wybrać „na weekend do Pragi” w tygodniu, to bilety z Warszawy można kupić już nawet poniżej 50 zł. W przypadku innych miast jest podobnie. Oczywiście, zazwyczaj im bliżej, tym taniej dlatego tańsze bilety mogą znaleźć mieszkańcy południowej Polski. Kupując bilety z Krakowa, z dwumiesięcznym wyprzedzeniem za przejazd tam i z powrotem zapłacimy jedynie 50 zł. W przypadku Gdańska będzie to około 120 zł, warto wtedy, biorąc pod uwagę dość długi czas jazdy (około 12 godzin) wyjechać już w czwartek wieczorem.

Jeśli tylko macie możliwość wybrać się „na weekend do Pragi” poza weekendem (czyli np. wtorek-czwartek) to zdecydowanie polecamy Wam tę opcję. Nie tylko zaoszczędzicie na biletach, ale też możecie spodziewać się nieco mniejszej ilości turystów, niż podczas weekendu. Praga jest jednym z najbardziej zatłoczonych europejskich miast, przed wizytą w nim polecamy zapoznać się z artykułem zwiedzanie popularnych miejsc- jak uniknąć tłumów.

Samolot

Samolot to póki co najdroższa opcja dostania się do Pragi, chyba, że zamierzamy lecieć z Krakowa. Wybierając się do Pragi ze stolicy Małopolski możemy znaleźć bilety już za 100-150 zł w przypadku wylotu w czwartek i powrotu w niedziele. Jeśli chcielibyśmy wylatywać w piątek, cena biletów wzrasta nawet o 200-300 zł. Decydując się na podróż samolotem do Pragi z innych miast, musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 400 zł w obie strony. Oczywiście warto śledzić promocje lotnicze, bo czasem może udać nam się upolować bardzo tanie bilety, będzie to jednak dużo trudniejsze, niż w przypadku biletów autokarowych.

Reklama

Koszty noclegu

franz kafka cerny

Rzeźba Cernego znajdująca się tuż obok centrum handlowego przy ulicy Vladislavova (niedaleko stacji metra Narodni Trida), kilkadziesiąt metrów od naszego hostelu.

Praga to jedno z najpopularniejszych miast Europy. Dysponuje więc bardzo dobrze rozwiniętą bazą hotelową. W stolicy Czech znajdziemy zarówno tanie hostele, jak i najlepsze i najdroższe hotele z apartamentami prezydenckimi.

Pobyt w wieloosobowym pokoju w hostelu w centrum, to koszt od 8 euro (ok. 34 zł) za osobę za dzień. My nocowaliśmy w dobrze ocenianym (8,6/10) hostelu Ahoy, gdzie noc kosztowała około 15 euro (ok. 65 zł). Gorzej położone i słabiej oceniane hostele oferują nocleg czasem już za 6 euro (26 zł), jednak ze względu na duże oddalenie od centrum, ich wybór nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Koszt jednodniowego pobytu w dwuosobowym pokoju w dobrze ocenianym (ocena powyżej 7/10) hotelu na starym mieście to przynajmniej 160 zł (za pokój). Jeśli zależy nam na oszczędności, a nie chcemy dzielić pokoju z innymi, warto rozważyć pokoje dwuosobowe w hostelach, które są trochę tańsze (już od 120 zł za pokój).

Jeśli do Pragi wybieramy się całą rodziną lub paczką znajomych, to warto jako nocleg rozważyć apartament. Ceny za czteroosobowe apartamenty zaczynają się już od 45 euro (ok. 193 zł za noc). Za 60 euro (ok. 258 zł) za noc będziemy już mogli przebierać w ofertach. Czasem w podobnej cenie można trafić apartamenty np. na 5 lub 6 osób.

most karola

Weekendowy koszt zwiedzania Pragi

Koszty zwiedzania to zawsze sprawa bardzo indywidualna. Aby odwiedzić klasyczne obiekty, które polecamy w artykule 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze należy kupić kilka biletów. Najkorzystniej będzie zdecydować się na łączony bilet pozwalający na zwiedzanie Zamku Praskiego. Osobiście, polecamy raczej nieco tańszą wersję B (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita), w której bilet ulgowy kosztuje 125 CZK (ok. 21 zł), a normalny 250 CZK (ok. 42 zł).

Poza Zamkiem Praskim, wiele innych atrakcji w Pradze również jest biletowanych. Znajdziemy jednak też takie, które są w całości lub częściowo bezpłatne (chociażby jeden z symboli Pragi – Most Karola, większość rzeźb i instalacji Davida Cernego, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem czy Dzielnica Żydowska Józefów). Zwiedzanie Pragi, szczególnie jeśli interesujemy się klasycznymi zabytkami, przy niewielkim budżecie może być jednak trudne. Większość obiektów posiada bowiem biletowany wstęp (niemal wszystkie kościoły, synagogi, muzea, itp.).

Alternatywą jest karta miejska, dzięki której bezpłatnie skorzystamy z komunikacji miejskiej i wejdziemy do niektórych atrakcji. Karta na 2 dni kosztuje 58 euro (249 zł), na 3 dni 68 euro (292 zł), a na 4 dni 78 euro (335 zł). Cena karty jest bardzo wysoka i według nas biorąc pod uwagę atrakcje, które w sobie zawiera, raczej nie warto jej kupować.

Weekend w Pradze – koszt jedzenia

trdelnik

Kręcące się na walcach trdelniki, sprzedawane na Praskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Jedzenie w restauracjach czy fast foodach jest nieco droższe niż w Polsce. Jeśli zamierzamy jeść na mieście, powinniśmy przeznaczyć na ten cel kwotę trochę większą do tej, którą w czasie wizyty wydalibyśmy na jedzenie w Polsce.

Wybierając hostel lub apartament mamy możliwość gotowania. Jeśli nasz budżet jest ograniczony i zależy nam na tym, aby nie wydać dużo na wycieczkę to warto rozważyć przygotowanie śniadań i kolacji samemu. My zazwyczaj staramy staramy się wybierać noclegi, które pozwolą nam na przygotowywanie posiłków. Ceny produktów spożywczych w Czechach są trochę wyższe niż w Polsce, ale podczas weekendowego wyjazdu nie powinniśmy tego bardzo odczuć.

Podsumowanie

Warianty kosztowe

Ile kosztuje weekend w Pradze? Przykładowy koszt wizyty dla jednej osoby w Pradze w ekonomicznej wersji (hostel lub apartament, transport autobusem z Warszawy, śniadania i kolacje przygotowywane w hostelu, obiad na mieście oraz zwiedzanie Zamku Praskiego i jednej z tańszych atrakcji):

 • 2 noclegi w hostelu – 70 zł
 • koszt biletu autobusowego – 80 zł
 • jedzenie – 100 zł
 • atrakcje – 50 zł (zwiedzanie Zamku Praskiego w wersji B, studenci 25 zł)
 • w sumie około 292 zł

Ile kosztuje weekend w Pradze? Przykładowy koszt wizyty dla jednej osoby w Pradze w wersji normalnej z intensywnym zwiedzaniem (apartament czteroosobowy, transport autobusem z Warszawy w cztery osoby, śniadania i kolacje w apartamencie, obiady na mieście, zwiedzanie Zamku Praskiego w wersji B + 3 płatne klasyczne atrakcje np. Kościół św. Mikołaja + 1 nietypowa płatna atrakcja np. Muzeum Maszyn Erotycznych):

 • 2 noclegi w apartamencie – 90 zł
 • koszt biletu autobusowego – 80 zł
 • jedzenie – 100 zł
 • atrakcje – 190 zł
 • w sumie około 490 zł
mac museum

Muzeum Apple to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w Pradze dla każdego fana nadgryzionego jabłka.

Ile kosztuje weekend w Pradze? Przykładowy koszt wizyty dla jednej osoby w Pradze w wersji premium (pokój dwuosobowy w hotelu min. 3 gwiazdki, transport samolotem z Krakowa, jedzenie na mieście, zwiedzanie zamku Praskiego + 3 płatne klasyczne atrakcje + jedna droższa nietypowa atrakcja np. bilet do Muzeum Figur Woskowych Grevin lub Muzeum Apple):

 • 2 noclegi w hotelu – 250 zł
 • koszt biletu na samolot – 300 zł
 • jedzenie – 250 zł
 • atrakcje – 230 zł
 • w sumie około 1030 zł

Podsumowanie

Jak widzimy, koszt weekendowej wizyty w Pradze może się bardzo różnić i jest zależny od indywidualnych preferencji. Według nas najważniejsze jest to, aby przed wizytą zastanowić się, co jest naszym priorytetem i pieniądze wydawać tak, aby dzięki nim osiągnąć jak największą satysfakcję. W bardzo ekonomicznym wariancie koszt takiego wyjazdu można zamknąć nawet w 300 zł.

Praga zdecydowanie nie należy do najtańszych miast. Mimo iż bardzo nam się podobała, to jeśli koszt wyjazdu jest dla Was ważny, polecamy zamiast niej rozważyć wizytę w Budapeszcie lub Lwowie. Ciekawą i tańszą alternatywą może być też wycieczka samolotem do niezwykle urokliwego, otoczonego murami włoskiego miasteczka Bergamo, gdzie bardzo łatwo znajdziemy tanie loty, a większość najciekawszych atrakcji jest bezpłatna.

Komentarze

Komentarzy