Czarnobyl – informacje praktyczne

czarnobyl informacje praktyczneCzarnobyl, Prypeć oraz cała Zona, która powstała po katastrofie elektrowni atomowej, to mekka i marzenie chyba wszystkich miłośników opuszczonych miejsc oraz urban exploration. Czarnobyl to miejsce akcji wielu filmów, książek oraz gier komputerowych, takich jak S.T.A.L.K.E.R. Miejsce to chcieliśmy odwiedzić już od wielu lat, udało nam się to w 2018 roku, podczas podróży W 100 dni dookoła Europy. Zonę odwiedziliśmy dzięki Olegowi, przewodnikowi po niej oraz współwłaścicielowi Chernobyl Adventure. Dzięki jego pomocy powstał również ten artykuł.

Jeśli chcesz wybrać się na Ukrainę to polecamy zapoznać się również z innymi artykułami z kategorii Ukraina. Znajdziesz tam między innymi praktyczne informacje np. dotyczące Lwowa czy artykuły takie jak Co kupić na Ukrainie?

wesole miasteczko czarnobyl

Jak dostać się do Czarnobyla?

Do Czarnobyla, a właściwie ZONY, czyli zamkniętej strefy otaczającej miejsce katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, można dostać się na dwa sposoby: legalny oraz nielegalny.

Sposób nielegalny

Sposób nielegalny jest trudniejszy, niezgodny z prawem i jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie nie masz w Zonie znajomych, którzy mogliby przekazać Ci wiedzę dotyczącą dokładnego rozmieszczenia punktów kontrolnych, patroli oraz kamer. Jeśli chciałbyś wybrać ten sposób, niezbędne jest, aby zostać do Zony przez kogoś wprowadzonym. Próba nielegalnego dostania się do strefy zamkniętej, grozi między innymi mandatem, zakazem wjazdu, konfiskatą elektroniki i pojazdów oraz innymi przykrymi konsekwencjami, takimi jak przesłuchanie przez SBU i rozprawa w sądzie.

arka na elektrowni atomowej w czarnobylu

Sposób legalny

Dużo częściej wybierany przez turystów jest drugi sposób, polegający na otrzymaniu odpowiednich zezwoleń na wjazd oraz pobyt. Takie wejście możliwe jest tylko z oficjalnym przewodnikiem posiadającym uprawnienia, w większości przypadków załatwi on za nas wszystkie wymagane formalności, będzie też rozmawiał ze strażnikami w punktach kontrolnych.

Kiedy najlepiej pojechać do Czarnobyla?

Zgodnie z radami z artykułu zwiedzanie popularnych miejsc, jak uniknąć tłumów? Do Zony najlepiej wybrać się wtedy, kiedy będzie tam najmniej osób.

Obecnie strefę zamkniętą w sobotę i niedzielę odwiedza od 600 do nawet 900 osób. To zdecydowanie za dużo! O wiele luźniej jest w środku tygodnia, wtedy odwiedzających jest zazwyczaj od 50 do 300. Na wizytę w Czarnobylu najlepiej wybrać poniedziałek, wtorek, środę lub czwartek.

Ceny w tygodniu zazwyczaj są o kilkanaście euro wyższe, niż w weekend – spowodowane jest to tym, że zwiedza się wtedy w mniejszych grupach, co według nas też jest zdecydowanie lepsze.

Wejścia do Zony odbywają się przez cały rok. Jeśli jesteście zaprawionymi w bojach zdobywcami urbexów i nie straszna Wam zła pogoda oraz deszcz, to najlepiej będzie wybrać późną jesień, zimę lub wczesną wiosnę. Wtedy w Zonie jest zdecydowanie mniej turystów.

Jeśli jednak nie lubicie zimna i wolelibyście odwiedzić Zonę w lepszych okolicznościach pogodowych, to wybór lata również nie jest złym pomysłem. My odwiedziliśmy Czarnobyl w lipcu i na tłok również nie mogliśmy narzekać.

Jak należy przygotować się do wizyty w Zonie?

Do Strefy Zamkniętej mogą wejść legalnie jedynie osoby mające ukończone 18 lat. Zgoda od rodziców lub ich obecność podczas wycieczki nie zmieniają tego prawa.

Wejście do Zony możliwe jest tylko pod opieką przewodnika, po otrzymaniu stosownych zezwoleń (musi on przedłożyć wcześniej między innymi plan wycieczki oraz dane osób w niej uczestniczących). Należy wypełnić również specjalne oświadczenie.

blok mieszkalny w prypeci

Do Zony zakaz wstępu mają osoby pod wpływem alkoholu. W punktach kontrolnych nie przechodzi się kontroli alkomatem, ale jeśli strażnik zauważy objawy upojenia alkoholowego lub poczuje zapach alkoholu, to nie zostaniecie wpuszczeni.

Do zony nie można wwozić:

  • broni (w tym noży)
  • dronów (należy uzyskać pozwolenie od administracji)

Do Czarnobyla obowiązkowo należy zabrać:

  • paszport,
  • długie spodnie,
  • pełne buty.

Paszporty oraz odzież sprawdzane są przy pierwszym punkcie kontrolnym. Jeśli zdecydujecie się na wizytę własnym samochodem, on również będzie sprawdzany, tak jak na granicy państwowej.

Warto wziąć ze sobą również:

  • wodę,
  • jedzenie,
  • bluzę z długim rękawem lub kurtkę.

Bluza z długim rękawem lub kurtka przyda się szczególnie tam, gdzie promieniowanie może być najwyższe – w okolicach Arki oraz Czerwonego Lasu.

Wybierając się do Czarnobyla, warto pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą wodę oraz jedzenie. W samym Czarnobylu działają trzy sklepy i kantyna, pracownicza stołówka jest umiejscowiona tuż obok elektrowni atomowej. Przed wyjazdem warto spytać w Waszym biurze podróży czy wycieczka zawiera wyżywienie lub czy będzie czas pozwalający na zakup tego jedzenia.

W Zonie rosną dzikie jabłka i inne owoce, ze względu na napromieniowanie nie polecamy ich jednak zrywać.

Wjazd własnym samochodem do Czarnobyla, czy to możliwe?

Tak, do strefy zamkniętej można wjechać własnym samochodem. Oczywiście potrzebne jest stosowne zezwolenie, ale jest to jak najbardziej możliwe. Przed naszą wizytą spotkałem się z wieloma informacjami, jakoby za wjazd własnym samochodem należało płacić łapówki, itp. Jest to kompletna nieprawda. Własnym samochodem można wjechać zupełnie legalnie. Jeśli zamierzasz wybrać się samochodem do naszych wschodnich sąsiadów koniecznie zapoznaj się z artykułem Samochodem na Ukrainę.

wjazd do prypeci

Czy w Czarnobylu jest niebezpiecznie? Jaki jest poziom promieniowania?

Informacje o tym, że w strefie zamkniętej w Czarnobylu jest w pełni bezpiecznie nie są prawdziwe. Bezpiecznie będzie jednak, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • nie należy spożywać posiłków na zewnątrz,
  • nie należy siadać na ziemi,
  • nie należy palić (do palenia wyznaczone są specjalne strefy),
  • należy cały czas mieć pełne obuwie i długie spodnie,
  • nie należy jeść owoców i innych roślin ze strefy.

Poziom promieniowania w większości miejsc nie odbiega od tego z Warszawy czy Krakowa (0,15 µSv na godzinę). Większość biur w cenie swojej oferty ma również wypożyczenie liczników Geigera-Mullera, pozwalających na mierzenie chwilowego promieniowania oraz całej przyjętej podczas wizyty dawki.

Przy ziemi i przy wodzie promieniowanie jest zazwyczaj trochę wyższe. Najwyższe promieniowanie jest w Czerwonym Lesie, tam już na jego skraju liczniki potrafią pokazać nawet 20 czy 25 µSv na godzinę. Podczas naszego pobytu, najwyższe chwilowe promieniowanie wynosiło 29 µSv na godzinę.

Przewodnicy znają trasy, jakimi chodzić, aby nie przyjąć dużego promieniowania. Wiedzą, gdzie można robić dłuższe postoje, a gdzie to jest niewskazane. My, podczas naszego całodniowego pobytu w Zonie przyjęliśmy 3 µSv, czyli mniej, niż podczas lotu samolotem z Warszawy do Barcelony (im wyżej, tym większe promieniowanie).

Jak wybrać biuro podróży?

W Kijowie jest wiele biur zajmujących się wycieczkami po Zonie. Większość biur oferuje przejazd z Kijowa do Zony i z powrotem. Wybierając biuro, nie zawsze warto kierować się ceną – zazwyczaj im niższa cena, tym większa grupa zwiedzających, przez co traci się znacząco na jakości. Jeśli nie zależy Wam jedynie na zrobieniu sobie zdjęcia w najpopularniejszych miejscach, unikajcie ofert zwiedzania Zony w 8 godzin z dojazdem. Na odwiedzenie tak dużego obszaru jeden dzień to absolutne minimum (my byliśmy w Zonie 8 godzin + 4 godziny dojazdu), a jeśli pozwalają Wam na to środki, to najlepiej spędzić tam przynajmniej dwa dni.

opuszczona szkoła

My korzystaliśmy z usług wspomnianego wcześniej biura Chernobyl Adventure. Zdecydowaliśmy się na wycieczkę indywidualną, naszym samochodem. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ z wyjątkiem pierwszego punktu kontrolnego oraz znaku wjazdu do Czarnobyla, cały czas, wszędzie byliśmy jedynymi turystami. Mogliśmy też dostosować czas i trasę zwiedzania, wybierając miejsca, które nas najbardziej interesują.

widok na prypec

Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla?

Wycieczka do Czarnobyla nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać. Najtańsze pakiety zaczynają się już od około 40 euro (ok. 180 zł). Cena rośnie w zależności od daty, wielkości grupy, długości zwiedzania oraz tego, co dokładnie zawarte jest w cenie (wypożyczenie licznika Geigera, posiłek, itp.)

Chernobyl Adventure, z którego usług korzystaliśmy, na swojej stronie oferuje najtańsze wycieczki już nawet od 33 euro. Niezależnie od biura, jakie wybierzecie, polecamy Wam jednak unikać najtańszych i najbardziej okrojonych pakietów. Czarnobyl to miejsce, które większość osób odwiedza tylko raz. Warto wydać wtedy trochę więcej, aby wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Według nas, realnie, na dobrej jakości jednodniową wycieczkę do Czarnobyla trzeba wydać około 100 euro. Przykładowe ceny:

Jednodniowe zwiedzanie Czarnobyla w grupie (12 godzin z dojazdem):

  • najtańsza opcja – 33 euro (zwiedzanie w weekend w dużej grupie, bez posiłku i licznika Geigera, bez anglojęzycznego przewodnika),
  • najlepsza opcja – 90 euro (zwiedzanie w tygodniu w małej grupie, z posiłkiem oraz licznkiem Geigera i anglojęzycznym przewodnikiem).

Dwudniowe zwiedzanie Czarnobyla w grupie:

  • rezerwacja ponad 30 dni wcześniej – 201 euro,
  • rezerwacja od 3 do 29 dni wcześniej – 226 euro,
  • rezerwacja 3 dni wcześniej – 288 euro.

Jednodniowe zwiedzanie indywidualne (własnym samochodem lub samochodem biura):

  • jedna osoba – 391 euro,
  • dwie osoby – 424 euro,
  • trzy osoby – 471 euro,
  • cztery osoby – 504 euro,
  • pięć osób – 548 euro.
Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją za darmo tutaj:
Revolut

Podsumowanie

Czarnobyl nie jest taki straszny, jak go malują. Nie mówię tu jednak o bezpieczeństwie, ale o odczuciach z punktu widzenia turysty. Jadąc do Czarnobyla, spodziewałem się tłumu innych ludzi oraz syndromu paryskiego. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Czarnobyl wywarł na mnie ogromne wrażenie, jest to zdecydowanie najciekawszy urbex, jaki przyszło mi odwiedzić.

oko Moskwyradaropuszczone wesołe miasteczkoruiny hoteluzniszczona książkalis ze strefy znak czarnobyl stare książki zniszczona gazeta sterta książek

Komentarze

Komentarzy