Burrito to pochodzące z północy Meksyku danie, którego podstawę stanowi pszenna tortilla, wypełniona zazwyczaj fasolą oraz mięsnym farszem. Zawijanie jedzenia w tortille było praktykowane w Ameryce Północnej już nawet 10 000 lat p.n.e. Wtedy wykorzystywano do tego celu tortille kukurydziane, dania te były więc bardziej protoplastami dzisiejszych tacos.
Według jednej z ludowych historii, burrito zostało wymyślone w okresie rewolucji meksykańskiej (1910-1921) przez Juana Mendeza. Mendez był sprzedawcą tacos z Ciudad Juarez (miasto w Meksyku położone przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi) wykorzystującym do transportu osiołka (hiszp. burrito). Pszenna tortilla, którą ciasno owinięte było jedzenie, miała pomagać mu dłużej utrzymywać ciepło. Danie sprzedawane z osiołka szybko zyskało popularność, a kupujący zaczęli nazywać je właśnie burrito.
Burrito w Stanach Zjednoczonych pojawiło się już w latach 30. XX wieku i szybko podbiło serca Amerykanów, szczególnie w Kalifornii i innych południowo-zachodnich stanach. Danie mocno ewoluowało w Stanach, jego amerykańska wersja jest zazwyczaj dużo większa i dużo bogatsza w składniki. Klasyczne meksykańskie burrito to zwykle tylko mięso i pasta z fasoli, w Stanach w zależności od regionu znajdziemy dużo więcej wariacji dotyczących składników.
Dziś prezentujemy Wam przepis na jedną z najprostszych, a zarazem najlepszych wersji amerykańskiego burrito – z chorizo, czerwoną fasolą, kukurydzą oraz majonezem chipotle.
Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której pokazujemy Wam przepisy przywiezione z różnych krajów. Więcej przepisów kuchni USA znajdziecie w dziale kuchnia amerykańska. Zachęcamy również do zapoznania się z działami dotyczącymi kuchni hiszpańskiej, kuchni włoskiej oraz przepisów z pozostałych krajów.
Burrito z chorizo i majonezem chipotle
Składniki
- 2 tortille pszenne ~26 cm średnicy (ok. 125 gramów) lub trzy mniejsze
- 400 gramów mielonego mięsa wieprzowego (najlepiej z łopatki)
- 80 gramów fasoli czerwonej (jedna mała puszka)
- 70 gramów kukurydzy (jedna mała puszka)
- 3 ząbki czosnku (ok. 6 gramów)
- 1 liść laurowy
- 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego (ok. 3 gramy)
- 2 łyżeczki papryki wędzonej w proszku (słodkiej lub ostrej, ok. 10 gramów)
- 1/2 łyżeczki soli (ok. 3 gramy)
- 1/4 łyżeczki pieprzu (ok. 2 gramy)
- 40 ml octu jabłkowego
- 2 łyżki majonezu (ok. 40 gramów)
- 2 papryczki chipotle (z puszki)
- 5 papryczek chili guajillo
(suszone, ok. 30 gramów) lub 100 gramów papryki czereśniowej - 100 gramów sera mozzarella
- 100 gramów sera cheddar
Instrukcje
- Przygotowanie naszego burrito rozpoczynamy od zrobienia majonezu chipotle. Do tego celu będą nam potrzebne papryczki chipotle, będące niczym innym jak wędzoną wersją popularnych papryczek jalapeno.Chipotle sprzedawane są zazwyczaj w puszkach w sosie adobo. Papryki te bywają trudno dostępne, jeśli nie znajdziecie ich w swoim sklepie, majonez chipotle możecie zastąpić sosem samuraj z tego przepisu.
- Do 2 łyżek papryczek chipotle dodajemy 2 łyżki majonezu i wszystko razem blendujemy na jednolitą masę.Papryczki sprawią, że majonez będzie dość pikantny. Jeśli chcecie przygotować go w nieco łagodniejszej wersji, możecie na początek dodać tylko jedną paprykę, a następnie sprawdzić czy poziom ostrości Wam odpowiada. Jeśli będziecie chcieli, aby sos był ostrzejszy, zblendujcie jeszcze jedną paprykę.
- Majonez chipotle po przygotowaniu odstawiamy do lodówki, aby nieco stężał.
- Czas na przygotowanie głównego elementu naszego burrito - meksykańskiego chorizo.Chorizo to hiszpańska wieprzowa, zazwyczaj suszona kiełbasa, przygotowywana z użyciem papryki.W Stanach Zjednoczonych mówiąc o chorizo, zazwyczaj mamy mamy na myśli jego świeżą wersję, popularną szczególnie w Meksyku i krajach Ameryki Południowej.
- Do przygotowania chorizo w Meksyku i USA zazwyczaj używa się suszonych papryczek guajillo lub ancho. Niestety, papryki te są trudno dostępne w Polsce - alternatywą jest wykorzystanie świeżych papryk chilli dostępnych w większości sklepów.
- Możecie użyć np. papryki czereśniowej lub innej niezbyt ostrej papryki chilli (celujcie w papryczki o ostrości do 5 tysięcy jednostek - np. peperoncini).Jeśli zdecydujecie się na świeże papryki, użyjcie ok. 100 gramów.
- Jeśli uda Wam się zdobyć papryki guajillo, pozbądźcie się pestek, a następnie wrzućcie 5 sztuk do zagotowanej (już wyłączonej) wody na około 20-30 minut.
- Papryki po półgodzinnej kąpieli wodnej zmienią trochę kolor, a ich struktura będzie przypominać nieco strukturę papryki marynowanej.
- Następnie do blendera wrzucamy: - papryki w zależności od wyboru- 3 obrane ząbki czosnku- 1 liść laurowy- 1/2 łyżeczki kminu- 1/2 łyżeczki soli- 1/4 łyżeczki pieprzu- 2 łyżeczki słodkiej wędzonej papryki w proszku- 40 ml octu jabłkowego
- Całość po zblendowaniu powinna mieć dość jednolitą konsystencję.
- Do 400 gramów mielonego mięsa wieprzowego z łopatki, dodajemy zblendowane wcześniej składniki.Możecie użyć również innego rodzaju mięsa, wieprzowa łopatka jest jednak stosowana najczęściej i według mnie sprawdza się w swojej roli idealnie.
- Wszystko dokładnie mieszamy i ugniatamy, aż mięso będzie miało jednolity kolor i strukturę.
- Na tarce o dużych oczkach ścieramy 100 gramów twardego sera mozzarella oraz 100 gramów cheddara.W USA najczęściej stosowana jest mieszanka pomarańczowego cheddara oraz sera Monterey Jack. Możecie użyć również innych serów, które lubicie a które dobrze nadają się do topienia.
- Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, a następnie dodajemy mięso.Smażymy na mocnym ogniu (największy palnik, na największej mocy) przez około 5 minut, cały czas dość intensywnie mieszając, tak aby mięso się ładnie rozpadło.
- Po około 5 minutach chorizo powinno zmienić kolor i być już usmażone.Dodajemy małą puszkę (80 gramów) czerwonej fasoli łącznie z zalewą i smażymy przez kolejne 2 minuty cały czas mieszając.
- Dodajemy małą puszkę (80 gramów) kukurydzy, którą wcześniej odsączamy z zalewy i smażymy przez kolejne 2 minuty mieszając.
- Wyłączamy ogień.
- Na pszennych tortillach kładziemy ser.Jeśli czujecie się pewnie w zawijaniu, użyjcie dwóch większych tortilli (po około 27 centymetrów średnicy). Pozwoli Wam to przygotować dwie, prawdziwie amerykańskie potężne porcje burrito.Jeśli zawijanie tortilli nie jest Waszą najmocniejszą stroną lub macie mniejsze tortille, zróbcie trzy trochę mniejsze porcje.
- Na ser wysypujemy chorizo z czerwoną fasolą.
- Całość polewamy przygotowanym wcześniej majonezem chipotle.
- Tortillę zawijamy tworząc burrito.
- Burrito odkładamy na suchą patelnię, którą ustawiamy na małym palniku i średnim ogniu pozwalając tortilli się podgrzać obracając ją po kilku minutach.Tortilla powinna podgrzewać się powoli, dzięki czemu ser w środku dobrze się roztopi, a samo burrito z zewnątrz nie będzie przypalone.Zamiast patelni możecie również użyć grilla elektrycznego.
- Burrito podajemy od razu, kiedy jest jeszcze gorące
- Smacznego!
Partnerem wpisu jest Bonduelle, producent warzyw w puszkach „Porcja na raz”.