Bochum to jedno z najważniejszych miast, jednego z największych i najistotniejszych ośrodków przemysłowych na świecie – Zagłębia Ruhry. Rozwój miasta przez lata zdeterminowany był przez znajdujące się w regionie złoża oraz różnego typu zakłady, które przyciągała ich bliskość. Zmiany gospodarcze na świecie wywarły konieczność zmian również w samym mieście, które w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stało się centrum kultury. Stare zakłady przemysłowe zaczął zastępować high-tech, a dawne industrialne tereny przekształcono w przestrzeń miejską, będącą gratką dla wszystkich miłośników przemysłowych miast. Zamierzasz odwiedzić Bochum i zastanawiasz się co zobaczyć? Niezależnie czy zamierzasz spędzić tu weekend, czy jesteś tylko przejazdem i masz kilka godzin – zapraszamy Cię na zwiedzanie Bochum razem z nami! W artykule umieściliśmy kilka punktów, które naszym zdaniem warto odwiedzić w Bochum!
Jeśli wybierasz się do miasta w okresie około świątecznym, to może zainteresować Cię Jarmark Bożonarodzeniowy w Bochum. Wszystkich fanów piłki nożnej z pewnością zainteresuje również znajdujące się 10 minut drogi pociągiem Muzeum Futbolu w Dortmundzie.
Muzeum Niemieckiego Górnictwa
adres: Schillerstrasse 20 (wejście)
współrzędne: 51.488170, 7.216229 (kasa biletowa), 51.488344, 7.217009 (wejście)
godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne, wtorek – czwartek 8:30-15:30, piątek 8:30-13:15, weekendy 10:00-15:30
ceny biletów: normalny 6,5 euro, ulgowy 3 euro, rodzinny (2+2) 14 euro do nabycia na miejscu
Czarne złoto przez lata stanowiło o sile i znaczeniu tego regionu. Liczne kopalnie węgla kamiennego (którego złoża są tu prawdopodobnie największe na świecie) i górujące nad nimi wieże szybowe, na lata wpisały się w krajobraz Bochum oraz całego Zagłębia Ruhry.
Dziś rzut beretem od centrum, odwiedzający Bochum mogą zobaczyć muzeum mówiące chyba najwięcej o przeszłości miasta – Muzeum Niemieckiego Górnictwa (Deutsches Bergbau-Museum – DBM).
Muzeum oczywiście nie mieści się w zwykłym budynku, zwiedzający mogą poczuć się trochę jak górnicy i oglądać jego eksponaty w naturalnym środowisku 2,5 kilometrowej sztolni. Wśród eksponatów znajdziemy zarówno ciężki sprzęt służący do drążenia szybów oraz wydobycia, jak i ciekawostki w postaci używanych w tunelach pojazdów (wśród których znalazł się nawet rower).
Muzeum możemy polecić szczególnie miłośnikom górnictwa oraz wszystkim, którzy tak jak my lubią podziemne klimaty. Była to już kolejna odwiedzona przez nas kopalnia po Kopalni Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, Kopalni soli w Bochni oraz kopalni Soli w Kaczyce (Rumunia).
Kunstmuseum Bochum – muzeum sztuki XX wieku
adres: Kortumstrasse 147
współrzędne: 51.487157, 7.221387
godziny otwarcia: wtorek, czwartek, piątek, sobota i niedziela 10:00-17:00, środy 10:00-20:00, poniedziałki nieczynne
ceny biletów: normalny 5 euro, ulgowy 2,5 euro
Niemal tuż obok Muzeum Górnictwa mieści się Kunstmuseum. Muzeum Sztuki (kunt to po niemiecku sztuka) w Bochum, to pozycja przede wszystkim dla miłośników sztuki współczesnej. Znajdują się tam klasyczne dzieła artystów z Dalekiego Wschodu, sztuka sakralna w postaci piet czy ikon zgromadzonych z wielu krajów. Jednak najbardziej interesujące wystawy związane są ze sztuką współczesną.
Podczas naszej wizyty, miała miejsce wystawa poruszająca temat kościoła katolickiego. Znajdowały się tam zdumiewające i nieco szokujące eksponaty. Według nas, dziełem o szczególnie mocnym wyrazie było czarne płótno, na którym można było dostrzec sylwetkę ukrzyżowanego Chrystusa. Na wystawie można też było zobaczyć obrazy inspirowane Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci. Szczególnie niepokojąca była wersja tego dzieła zupełnie pozbawiona ludzi, przedstawiająca jedynie pusty pokój ze stołem, przy którym w oryginalnym dziele zasiadali Jezus i dwunastu Apostołów. W muzeum podziwiać można było naprawdę bardzo wiele nietuzinkowych, niezwykle interesujących dzieł.
Muzeum Kolei
adres: Dr.-C.-Otto-Strasse 191
współrzędne: 51.433004, 7.126429
godziny otwarcia: tylko w sezonie letnim, od wtorku do piątku oraz w niedziele od 10:00 do 17:00
sezon: od 1 marca do 18 listopada
ceny biletów: normalny 8 euro, ulgowy 4 euro, rodzinny (2+2) 20 euro
Rozwój przemysłu dawniej był bezpośrednio związany z rozwojem kolei. Tam gdzie powstawała kolej, rozwijał się przemysł, tam gdzie powstawał przemysł, rozwijała się kolej. Wszyscy miłośnicy kolei, podczas wizyty w Bochum zdecydowanie powinni odwiedzić działające od 1977 roku Muzeum Kolei – Eisenbahnmuseum. Muzeum znajduje się na terenie dawnej składnicy lokomotyw, zbudowanej jeszcze podczas I Wojny Światowej. Na 70 hektarów muzeum, znajduje się ponad 120 historycznych lokomotyw i parowozów pochodzących od 1853 roku do czasów współczesnych.
Muzeum Kolei, jako jedyna z opisanych przez nas w tym artykule atrakcji Bochum, nie mieści się w okolicach centrum, od którego oddalone jest o około 11 kilometrów. Z centrum Bochum do Muzeum Kolei możemy dostać się… koleją! W okolice muzeum dojedziemy ze stacji głównej Bochum Hbf w około 8 minut, później czeka nas jednak jeszcze jedna przesiadka, ponieważ muzeum oddalone jest od stacji kolei o około 2 km.
Zeiss Planetarium Bochum
adres: Castroper Str. 67
współrzędne: 51.485550, 7.227520
godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, w różnych godzinach, zgodnie z harmonogramem pokazów
ceny biletów: pokazy planetarne: bilet normalny 9,50 euro, bilet ulgowy 6,50 euro, do nabycia na miejscu lub na stronie planetarium
Wszyscy miłośnicy gwiazd odwiedzający Bochum, powinni wybrać się do Zeiss Planetarium, którego centralnym punktem jest licząca 20 metrów średnicy kopuła, pod którą można odbyć międzyplanetarną podróż od początku wszechświata do chwili obecnej, czy podziwiać niesamowite projekcje gwiazd.
Planetarium w Bochum w 2000 roku jako pierwsze w Europie zostało wyposażone w najnowocześniejszy projektor planetarny Zeiss Universarium IX (jego cena to obecnie kilka milionów euro).
Przed lub po seansie, możemy sprawdzić na jakich planetach i gwiazdach bylibyśmy w stanie podnieść puszkę Coca-Coli oraz obejrzeć wykorzystywany w planetarium przed 2000 rokiem projektor Zeiss model IV, który używany był tu od 1964 roku.
Westpark
adres: An der Jahrhunderthalle 1
współrzędne: 51.481010, 7.199207
godziny otwarcia: całą dobę
ceny biletów: wstęp bezpłatny
Wszyscy wielbiciele terenów poprzemysłowych, w Bochum powinni udać się do największego miejskiego parku. Na terenach tych, od 1842 roku produkowano wyroby stalowe do tworzenia kościelnych dzwonów, przez armaty po koła dla pociągów. W 1968 roku zgaszono wielkie piece, a w 1985 zamknięto stalownie. Po zatrzymaniu produkcji, większość budynków zburzono. Część budowli i konstrukcji stało się jednak podstawą nowej przestrzeni miejskiej. Mający 75 hektarów Westpark został otwarty w 1999 roku, a jego transformacja trwała jeszcze przez kilka kolejnych lat.
Park przez spore różnice wysokości jest bardzo ciekawy pod kątem topograficznym, różnica między jego najniższym a najwyższym poziomem wynosi aż 18 metrów. Najważniejszym budynkiem parku jest Jahrhunderthalle – Hala Stulecia, która stała się centrum wydarzeń artystycznych, miejscem koncertów i wystaw. Częściowo przeszklona dziś hala, budzi respekt swoimi rozmiarami. Ona, jak cały park, jest doskonałym łącznikiem pomiędzy przeszłością, a przyszłością miasta.
Musical Starlight Express
adres: Stadionring 24
współrzędne: 51.492637, 7.233376
godziny otwarcia: spektakle raz lub dwa razy dziennie w godzinach popołudniowych
ceny biletów: od 54,90 euro w górę, do nabycia na stronie musicalu
Od 12 czerwca 1988 roku, w Bochum prezentowany jest rockowy musical Starlight Express. Dzieło autorstwa Andrew Lloyda Webbera i Richarda Stilgoe wystawiane jest w specjalnie zbudowanym na jego potrzeby teatrze – Starlighthalle, którego budowa trwała jedynie rok.
Spektakle odbywają się codziennie, z wyjątkiem kilku dni w roku (np. Wigilii), cena biletów uzależniona jest od daty oraz miejsca na widowni. Najtańsze bilety można kupić już za 54,90 euro, te w najlepszej części teatru kosztują od 119,90 euro. Bilety można kupić nawet dwa dni przed spektaklem, należy pamiętać jednak, że wtedy najlepsze miejsca będą już prawdopodobnie zajęte.
Musical, od daty premiery do 8 marca 2010 roku, obejrzało 13 044 148 osób, co zostało uwzględnione w Księdze Rekordów Guinnessa we wpisie najwięcej odwiedzających musical w pojedynczym teatrze. Do końca 2018 roku, liczba widzów przekroczyła już 16 milionów.
Podsumowanie
Bochum to miasto, w którym odnajdą się przede wszystkim miłośnicy industrialnych klimatów. Już na pierwszy rzut oka widać, że przemysł ciężki odegrał w historii miasta ogromną rolę. O historii miasta przypominają Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Kolei. Kiedy jednak zgasły wielkie piece, a coraz większą rolę zaczęły odgrywać handel i usługi, zmiany nie zachodziły tylko na płaszczyźnie gospodarczej, ale również kulturalnej. Dziś Bochum to miasto, które oferuje zwiedzającym zarówno dziedzictwo historyczne, jak i nowoczesność – znajdziemy tu ciekawe Muzeum Sztuki czy jedno z najnowocześniejszych planetariów, mamy też możliwość uczestniczyć w wyjątkowym musicalu, który grany jest w Bochum już od ponad 30 lat. Miejscem, które łączy w sobie wszystkie cechy Bochum bez wątpienia jest Westpark, tworzący przestrzeń będącą jakby symbiozą przeszłości i przyszłości miasta.
Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.