Lwów to miasto niezwykłe, z barwną i niekiedy dramatyczną historią. Przez stulecia było to miasto wielu kultur. Obok siebie żyli tu Polacy, Żydzi, Ormianie i Ukraińcy. Jest to miasto ciekawe turystycznie, postanowiliśmy wybrać więc 10 miejsc, które zdecydowanie polecamy odwiedzić we Lwowie. Artykuł ten stanowi też początek naszej serii z planami zwiedzania Lwowa. Większość zawartych w nim miejsc znajduje się w przedstawionej przez nas trasie zwiedzania Lwów w jeden dzień.
Jeśli wybieracie się do Lwowa koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu Lwów – informacje dla odwiedzających. Jeśli waszym środkiem transportu będzie samochód to z pewnością zainteresuje was też artykuł Samochodem na Ukrainę. W przerwach między zwiedzaniem warto wyskoczyć do jednej z wielu ciekawych knajp opisanych przez nas w tym artykule lub wypić kawę w jednej z urokliwych lwowskich kawiarni, które opisaliśmy tu.
1. Pchle Targi we Lwowie
Będąc we Lwowie warto odwiedzić pchle targi, które organizowane są każdego dnia. Pierwszy z nich mieści się tuż obok kościoła Bożego Ciała i Klasztoru Dominikanów na Placu Teatralnym. Miejsce to określane jest czasem jako Targ Buknistów, ponieważ to właśnie osób zajmujących się handlem starymi książkami jest tu najwięcej. Oprócz książek znajdziemy tu również inne starocie, takie jak płyty winylowe, monety, znaczki pocztowe czy pamiątki związane z II Wojną Światową i Związkiem Radzieckim. Drugi z lwowskich pchlich targów – nazywany potocznie Wernisażem mieści się przy zbiegu ulic Teatralnej i Lesi Ukrainki. Nabyć można tu między innymi wszelkiego rodzaju pamiątki, ukraińskie stroje ludowe, obrazy czy biżuterię. My kupiliśmy tu między innymi pamiątki czy pisanki wielkanocne (pisanki są jednym z produktów, które warto kupić na Ukrainie). Sprzedawcy na obu z pchlich targów zaczynają rozkładać się od godziny 8, a zwijają swoje stragany zazwyczaj po godzinie 17. Jeśli zależy nam, aby zobaczyć je w pełnej okazałości najlepiej wybrać się w godzinach 10-17.
2. Prospekt Swobody i Opera
Prospekt Swobody to zdecydowanie najważniejszy deptak Lwowa. W okresie ukraińskiej rewolucji 2013-2014 to właśnie tu pod pomnikiem Tarasa Szewczenki zorganizowany był lwowski majdan. Liczący około pół kilometra deptak rozpoczyna się od niedawno odnowionego Placu Mickiewicza, gdzie znajdziemy pomnik wieszcza, kończy zaś na jednym z najpiękniejszych budynków miasta – Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Odwiedzającym Lwów zdecydowanie polecamy spacer od pomnika Mickiewicza, aż do samej Opery, którą warto zresztą obejrzeć od środka. W okresie zimowym odbywa się tu Lwowski Jarmark Bożonarodzeniowy, w okresie wiosennym zaś Jarmark Wielkanocny.
3. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich
Najstarsza nekropolia Lwowa skrywa w swoich alejkach wiele tajemnic. Część grobów to prawdziwe dzieła sztuki, a najstarsze rzeźby liczą sobie przeszło 200 lat. Znajdziemy tu groby wielu wybitnych Polaków, pisarzy Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej czy matematyka Stefana Banacha.
W południowo-wschodniej części cmentarza znajduje się autonomiczny Cmentarz Obrońców Lwowa. Na cmentarzu pochowani są polegli w walkach o miasto z lat 1918-1919 (wojna z Ukraińcami) oraz 1920 (wojna z bolszewikami). Cmentarz często określany jest mianem Cmentarza Orląt, ponieważ większość poległych to uczniowie lwowskich gimnazjów i szkół średnich w wieku kilkunastu lat (najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat).
Cmentarz Orląt w okresie sowieckim został zniszczony i zdewastowany. Zniszczono okazałą kolumnadę, wywieziono Lwy stojące przed wejściem na cmentarz. Odbudowę cmentarza rozpoczęto już w 1989 roku, niestety była ona wielokrotnie przerywana. Cmentarz wielokrotnie był miejscem sporu władz Polski i Ukrainy. Ostatecznie na skutek porozumienia władz polskich z władzami Ukrainy w 2001 roku, radni Lwowa w 2005 roku przestali blokować dalsze prace. Lwy powróciły na cmentarz w 2015 roku, gdzie miały zostać poddane renowacji. Obecnie są jednak zasłonięte płytami z dykty. Na tarczy jednego z lwów umieszczony był napis „Zawsze wierny”, na tarczy drugiego zaś „tobie Polsko”. Lwy nadal budzą dużo kontrowersji i z pewnością władze Lwowa będą blokować ich odsłonięcie. Więcej o cmentarzu możesz przeczytać w osobnym artykule na temat cmentarza. Znajdziesz tam też dużo więcej zdjęć.
Wejście na nekropolię jest płatne. Cena biletów na Cmentarz Łyczakowski to 40 UAH (ok. 5,6 zł, dorośli) lub 20 UAH (ok. 2,85 zł, dzieci i studenci). Dodatkowo za robienie zdjęć należy zapłacić 10 UAH (ok. 1,5 zł).
4. Katedra Ormiańska
Katedra Ormiańska pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny to według nas jeden z najciekawszych lwowskich kościołów. Niewielka i niepozorna z zewnątrz budowla mieszcząca się przy ulicy Krakowskiej, w środku zachwyca kolorowymi ornamentami przypominającymi niekiedy malowidła z meczetów.
Katedra, której budowa została rozpoczęta w 1356 roku przez mieszkających w mieście Ormian już w 1364 roku stała się siedzibą biskupstwa ormiańskiego. W późniejszym okresie katedra uległa spaleniu, była odbudowywana i restaurowana. Po II wojnie światowej zamieszkałych w mieście Ormian wypędzono do Polski, a katedrę przerobiono na magazyn Lwowskiej Galerii Obrazów. Katedrę w 2000 roku przekazano Apostolskiemu Kościołowi Ormiańskiemu, w 2001 roku odbyła się tu pierwsza po ponad pół wieku msza. Kościół od 2003 roku przechodzi remont. Więcej jego zdjęć i informacji o nim możesz znaleźć w artykule Katedra Ormiańska we Lwowie.
5. Pałac Potockich
Wzniesiony w latach 1888-1890 pałac to jeden z najbardziej okazałych świeckich budynków we Lwowie. Jego pierwszym właścicielem był były austriacki premier i namiestnik Galicji – hrabia Alfred Józef Potocki. Hrabia Potocki był również między innymi ordynatem Zamku w Łańcucie.
Znajdujący się przy ulicy Mikołaja Kopernika pałac obecnie pełni rolę Lwowskiej Galerii Sztuki, a jego reprezentacyjna część jest lwowską rezydencją prezydenta Ukrainy. Zewnętrzną część pałacu można obejrzeć bezpłatnie. Płatne jest natomiast wejście do Galerii mieszczącej się w pałacu, jeśli nie jesteś miłośnikiem sztuki to tę aktywność możesz sobie odpuścić.
6. Wysoki Zamek i Kopiec Unii Lubelskiej
Najwyższe wzniesienie Lwowa znajduje się w północno-wschodniej części miasta. W latach 1362-1704 znajdował się tu murowany, gotycki zamek zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska szwedzkie w 1704 roku, aby 16 lat później zostać całkowicie rozebranym. W 1869 roku obok miejsca, gdzie stał zamek usypano Kopiec Unii Lubelskiej. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na miasto, według nas najlepiej wybrać się tu o poranku lub tuż przed zachodem słońca.
7. Rynek
Lwowski Rynek to miejsce, gdzie można spędzić cały dzień. Niemal każda kamienica na Rynku ma swoją tajemnicę oraz ciekawą historię. Ponadto wiele z kamienic to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na mieszczącą się pod nr 4 Czarną Kamienicę oraz nazywaną Małym Wawelem kamienicę spod nr 6 (była własnością między innymi króla Jana III Sobieskiego). Rynek oczywiście stanowi również centrum starego miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
8. Wieża Ratuszowa
Wieża widokowa ratusza we Lwowie to zdecydowanie miejsce, które trzeba odwiedzić. Z tarasu widokowego usytuowanego na wysokości 65 metrów rozciąga się widok na stare miasto. Z góry dostrzec będziemy mogli wiele opisywanych przez nas w tym artykule obiektów oraz inne warte zwiedzenia miejsca we Lwowie. Aby dostać się na taras należy pokonać około 400 dość stromych schodów, wcześniej kupując bilet, którego koszt to 40 UAH (ok. 5,65 zł) dla dorosłych oraz 20 UAH dla dzieci (ok. 2,8 zł).
9. Gaj Szewczenki
Położony w północno-wschodniej części Lwowa Gaj Szewczenki to bardzo duży skansen, gdzie znajdziemy budynki i przedmioty sztuki ludowej Zachodniej Ukrainy. Na około 50 hektarach zostało zgromadzone ponad 100 zabytków architektury drewnianej. Skansen podzielony jest na sektory, w zależności od miejsca pochodzenia obiektów znajdujących się w nim. Muzeum architektury ludowej i życia codziennego, bo taka jest jego pełna nazwa, mieści się przy ulicy Czernecza Góra 1, a jego zwiedzanie warto połączyć z odwiedzinami na pobliskim Cmentarzu Łyczakowskim.
Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli, jednak w poniedziałki i wtorki budynki oglądać można jedynie z zewnątrz. Cena biletu to 20 UAH (ok. 3 zł) dla dorosłych oraz 10 UAH (ok. 1,5 zł) dla dzieci oraz studentów. Kupując bilet otrzymamy również mapkę całego skansenu z zaznaczonymi sektorami oraz budynkami.
10. Ślady polskości we Lwowie
Lwów był częścią Polski przez blisko 500 lat, w okresie II Rzeczypospolitej był jednym z najważniejszych polskich miast. W mieście nie brakuje śladów jego historii związanej z Polską. Co prawda ulice zmieniły nazwy, część budynków zburzono, część zdewastowano, wielu ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia miasta, a po miejscach takich jak Hotel Poznań pozostały już tylko napisy przedzierające się przez tynk na ścianach historycznych budynków. W mieście nadal widoczne są jednak ślady polskości i starego Lwowa okresu międzywojennego. Jeśli będziemy chcieli je znaleźć i udać się w sentymentalną podróż, może uda nam się cofnąć w czasie niczym zrobił to Gil Pender – główny bohater filmu W. Allena O północy w Paryżu.