Telefon na Ukrainie – jak tanio dzwonić do Polski i korzystać z Internetu? Krok po kroku.

telefon na ukrainie

Wybierając się na Ukrainę musimy liczyć się z ogromnymi opłatami za telefon czy Internet. Jeśli będziemy chcieli korzystać ze swojej karty sim, nawet krótki weekendowy wypad do Lwowa może być dla nas bardzo kosztowny. Cena połączenia z Ukrainy do Polski może sięgać nawet kilku złotych, a 1 MB danych kosztować nawet złotych kilkadziesiąt. Jest jednak sposób, aby cieszyć się niedrogim internetem mobilnym i możliwością dzwonienia do Polski lub do znajomych, którzy wybrali się na wycieczkę razem z nami. Tym sposobem jest ukraińska karta sim, dzięki której będziemy mogli bezpiecznie korzystać z Internetu oraz telefonować do naszych towarzyszy. Takie rozwiązanie jest dobre, nawet jeśli na Ukrainie mamy zamiar spędzić tylko weekend. O tym gdzie kupić kartę, ile to kosztuje i jak doładować swoje konto krok po kroku dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytasz tu też o tym jak tanio dzwonić z Ukrainy do Polski.

Krok pierwszy: wybór sieci komórkowej

Na Ukrainie na szczęście nie ma konieczności rejestrowania pre-paidowych kart sim. Cała procedura zakupu karty sprowadza się więc do konieczności wyboru operatora i znalezienia sklepu, bądź salonu, gdzie kupimy nasz starter. Do najpopularniejszych sieci komórkowych na Ukrainie należą Vodafone, Lifecell oraz Kyivstar. My korzystamy z kart Kyivstara. Mają dobrą i przejrzystą ofertę oraz salony chyba w każdym ukraińskim mieście, jest trochę droższy od innych sieci, ale są to różnice rzędu 1-2 zł za miesięczny pakiet. Dalsza część artykułu będzie pisana właśnie na podstawie doświadczeń z Kyivstar, dlatego to wybór tej sieci wam rekomendujemy.

Po kartę udajemy się do salonu, który zlokalizujemy z łatwością – wszystkie salony Kyivstara mają błękitny kolor i charakterystyczne logo w kształcie gwiazdki w białym kolorze. W tym momencie przechodzimy do kroku drugiego.

salon telefoniczny ukraina

Mimo iż firma zmieniła logo w 2015 roku nadal niektóre salony szczególnie na prowincji mają szyldy ze starym logo. Zdjęcie zrobione w maju 2017 w Kołomyi.

Krok drugi: wybór planu

W Polsce zazwyczaj każda sieć oferuje jeden plan, w ramach którego można wykupić różne pakiety obniżające koszty korzystania z wybranych usług. Inaczej jest na Ukrainie, tutaj już w momencie zakupu karty sim musimy zastanowić się czego oczekujemy i jak będziemy chcieli z niej korzystać. Karta sim niezależnie od wybranego planu kosztuje 25 UAH (ok. 4 zł).

Jeśli zamierzcie tylko dzwonić do innych współtowarzyszy wyjazdu najlepiej wybrać najtańszy pakiet (More Talks), wszystkie pakiety zawierają bowiem bezpłatne nielimitowane połączenia w ramach sieci Kyivstar. W takim pakiecie będziemy mieli też 30 minut połączeń do innych ukraińskich sieci. Koszt takiego pakietu to 35 UAH (ok. 5,3 zł) za miesiąc.

Jeśli zamierzacie korzystać z Internetu to najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór pakietu Online, gdzie oprócz nielimitowanych rozmów w ramach sieci dostaniecie też 60 minut do innych oraz 3GB internetu w szybkości 3G. Koszt takiego pakietu to 50, 60 lub 70 UAH (ok 9 lub 10,5 zł).

ukraińskie startery

UWAGA: Na Ukrainie sieci komórkowe swoje oferty mają podzielone na regiony. Domyślnie sprzedawane są zazwyczaj karty z danego regionu (np. karty Regionu 1 we Lwowie), jeśli chcesz korzystać z karty na terenie całej Ukrainy poinformuj więc o tym sprzedawcę. Różnice w kosztach nie będą duże, dla przykładu miesięczny pakiet Online w Kołomyi kosztuje 50 UAH, we Lwowie 60 UAH, zaś w Kijowie lub działający na całej Ukrainie 70 UAH.

Po zakupie kartę aktywuje dla nas sprzedawca, możemy to też zrobić sami za pomocą kodu, który znajduje się na opakowaniu. Teraz pozostaje tylko włożyć kartę do telefonu i przejść do kolejnego punktu.

Jeśli wybierasz się do Lwowa, przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z artykułem o najlepszych barach i restauracjach oraz o 10 miejscach, które warto odwiedzić we Lwowie.

Krok trzeci: doładowanie konta

Kiedy jesteśmy już w posiadaniu wybranej karty, nie pozostaje nam nic innego jak tylko doładować konto. Doładowanie odbywa się w specjalnych automatach, które ustawione są zazwyczaj w salonach sieci komórkowych.

doładowanie telefonu ukraina

W automacie należy podać swój numer telefonu (bez +38, np. 067 212 58 32 pamiętając przy tym, że wszystkie numery zaczynają się od 0, które jest ich integralną częścią). Nasz numer znajdziemy z tyłu zestawu startowego.

Po dodaniu numeru telefonu należy nacisnąć zielony przycisk po prawej stronie, następnie mamy 5 minut na włożenie odpowiedniej ilości pieniędzy i ponowne zatwierdzenie zielonym przyciskiem. Po doładowaniu odpowiednią kwotą operator sam pobierze odpowiednią opłatę za wybraną przez nas taryfę. Plan będzie ważny miesiąc, jeśli na koncie będą odpowiednie środki odnowi się automatycznie. Jeśli po miesiącu na koncie nie będziemy mieć odpowiednich funduszy nie będziemy mogli dzwonić, ale odbieranie sms oraz połączeń telefonicznych będzie aktywne jeszcze przez 11 miesięcy od daty skończenia ostatniego pakietu.

Od teraz możemy cieszyć się tanim internetem na Ukrainie, w każdym miejscu, gdzie będzie tylko zasięg telefonu komórkowego. Po powrocie do domu nie wyrzucajcie karty, zachowajcie ją, a podczas kolejnej wizyty doładujcie jedynie odpowiednią kwotą.

Jak tanio dzwonić z Ukrainy do Polski?

Jeśli chcemy dzwonić do Polski najlepiej skorzystać z oferty favorite countries/ulyublena krayina (Улюблені країни). W ramach oferty możemy wybrać maksymalnie 3 kraje, do których będziemy mieć tańsze połączenia. Dodanie jednego kraju kosztuje jednorazowo 5 UAH (niecałe 1 zł), a za każde rozpoczęte połączenie będziemy płacić 2 UAH (ok. 30 groszy) + opłatę w zależności od długości rozmowy.

Koszt minuty rozmowy do Polski w ramach tej oferty to 0,80 UAH (ok. 12 groszy). Aby dodać Polskę do ulubionych krajów należy na telefonie użyć kodu *222*48#. Od teraz możemy tanio dzwonić z Ukrainy do Polski.

Jeśli chcemy dodać inne kraje do listy ulubionych, należy skorzystać z poniższych kodów:

  • USA – koszt minuty połączenia 0,50 UAH, kod do aktywacji *222*11#
  • Niemcy – koszt minuty połączenia 1 UAH, kod do aktywacji *222*49#
  • Włochy – koszt minuty połączenia 0,80 UAH, kod do aktywacji *222*39#
  • Norwegia – koszt minuty połączenia 1 UAH, kod do aktywacji *222*47#

Należy pamiętać, aby przed aktywacją usługi doładować konto odpowiednią ilością środków. Usługa działa na wszystkich pakietach.

Pytanie i odpowiedzi

Czy na Ukrainie mają karty sim w rozmiarze nano?

Tak. Kyivstar sprzedaje pakiety startowe, w których są karty w rozmiarze standardowym z możliwością wyłamania do rozmiaru micro lub nano. Dla pewności warto powiedzieć sprzedawcy, że potrzebujemy karty nano.

Jak sprawdzić ile pieniędzy mamy na koncie?

Aby sprawdzić stan konta należy użyć kodu *111# Po wpisaniu go naszym oczom ukaże się krótka informacja ze stanem konta.

Podsumowanie

Opłaty za telefon na Ukrainie z punktu widzenia Polaka nie należą do najwyższych. Warto więc, wybierając się nawet na krótki wyjazd, zaopatrzyć się w ukraiński starter, dzięki któremu będziemy mogli korzystać na Ukrainie z telefonu i Internetu. Telefonowanie z Ukrainy do Polski również będzie sporo tańsze dzięki posiadaniu ukraińskiego startera.

Komentarze

Komentarzy