Samochodem na Słowację – co warto wiedzieć?

Polacy częściej przez Słowację przejeżdżają, niż do niej jeżdżą. Nasz najmniejszy sąsiad jest jednak popularnym celem narciarskich wypadów oraz jednym z najważniejszych krajów tranzytowych dla polskich turystów wybierających się na południe, szczególnie dla tych mieszkających we wschodniej części kraju. Chcąc udać się samochodem np. na weekend do Budapesztu czy odwiedzić kraje bałkańskie bardzo często należy w pierwszym etapie podróży przejechać przez Słowację. Co więc warto wiedzieć? Jakie są wymagane dokumenty i ile można przewieźć przez granicę? O tym w dzisiejszym artykule.
Samochodem na Słowację

Dokumenty

Z racji, że Słowacja znajduje się w strefie Schengen poruszanie się po tym kraju samochodem nie wymaga dodatkowych dokumentów niż w Polsce. Na Słowacji nie jest też prawnie określona konieczność posiadania upoważnienia do kierowania pojazdem jeśli nie jesteśmy jego właścicielem. Wymagane dokumenty to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
 • ubezpieczenie OC.

Mimo iż nie jest to prawnie wymaganie, wybierając się na Słowację pożyczonym samochodem warto pomyśleć o sporządzeniu pełnomocnictwa choćby na zwykłej kartce papieru. Więcej na ten temat, możecie przeczytać w artykule Pożyczonym samochodem za granicę – krok po kroku.

Winiety na Słowacji – opłaty drogowe w 2017

Winiety Słowacja

Mapa płatnych dróg na Słowacji (stan na 1 stycznia 2017), źródło ndsas.sk

Wybierając się samochodem na Słowację musimy pamiętać, że autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Jeśli więc mamy zamiar poruszać się płatnymi drogami musimy wcześniej dokonać stosownej opłaty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że drogi na Słowacji są zazwyczaj słabej jakości, dziury nie są rzadkością a stan dróg przypomina nieco ten jaki był w Polsce około 2000 roku.

Najtańsza winieta dla samochodów osobowych do 3,5 tony na Słowacji kosztuje 10 euro i obowiązuje 10 dni wraz z dniem wykupu winiety. Oprócz niej możemy również zakupić winietę 30 dniową za 14 euro oraz winietę roczną (na jeden rok kalendarzowy, będzie ona obowiązywać jedynie do 31 stycznia następnego roku). Roczna winieta kupiona w 2017 roku będzie więc obowiązywać do 31 stycznia 2018. Jeśli podróżujemy z przyczepą, należy również dla niej wykupić winietę.

Od pewnego czasu na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat – kupując winietę dostajemy jedynie potwierdzenie, że tego dokonaliśmy, a numer rejestracyjny naszego samochodu wprowadzany jest do bazy operatora. Nie musimy naklejać na szybę żadnych naklejek. Winietę można zakupić w jednym z wielu punktów (zazwyczaj są to stacje benzynowe) w okolicach płatnych dróg lub bezpośrednio na stronie słowackiego operatora w języku polskim.  Na stronie tej możemy również sprawdzić ważność wykupionej przez nas wcześniej winiety, wystarczy podać numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji.

Co można przewieźć przez granicę ze Słowacją?

Sprawy dotyczące przewozu różnego rodzaju towarów bardzo uprościły się wraz z wejściem obu krajów do Strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jadąc samochodem na Słowację oraz wracając do Polski można wwieź do drugiego kraju tyle towarów ile tylko chcemy, pod warunkiem że będą to towary przeznaczone na własny użytek (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż). Istnieją pewne limity, poniżej których nie musimy udowadniać, że towary są na nasz użytek. Jeśli zmieścimy się w tych limitach, nie mam również obowiązku płacić akcyzy w państwie do którego wjeżdżamy. Limity o których wcześniej mowa są następujące:

Alkohol:

 • 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki)
 • 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np.  sherry, porto)
 • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
 • 110 litrów piwa

Wyroby tytoniowe:

 • 800 sztuk papierosów
 • 400 cygaretek
 • 200 cygar
 • 1 kg tytoniu

Podsumowanie

Podróż samochodem na Słowację nie powinna raczej sprawić większych problemów nawet tym mniej doświadczonym kierowcom, którzy nie podróżowali jeszcze za granicę. Znaki na Słowacji są bardzo podobne do naszych, przepisy celne proste i zrozumiałe oraz nie potrzeba żadnych specjalnych dokumentów (z wyjątkiem pozwolenia na prowadzenie samochodu, jeśli nie ma w nim właściciela). Podróżując samochodem po Słowacji należy pamiętać o zakupie winietki, przestrzeganiu przepisów oraz uważać na drogi, które często są w złym stanie.

Komentarze

Komentarzy