Samochodem do Mołdawii – co warto wiedzieć?

samochodem do MołdawiiMołdawia to kraj, który najwygodniej zwiedza się własnym samochodem. Wielu turystów z polski ma jednak obawy przed skomplikowanymi przepisami związanymi z winietami czy złym stanem dróg. Czy warto jechać do Mołdawii samochodem? Jaki jest stan dróg i czy są one płatne? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu

Jeśli wybierasz się do Mołdawii, koniecznie zajrzyj do naszych innych artykułów z kategorii Mołdawia. Wśród nich znajdziesz praktyczne wpisy, takie jak Ceny w Mołdawii, Telefon i Internet w Mołdawii oraz artykuły dotyczące zwiedzania największych atrakcji kraju, takich jak podziemne piwnice Cricovy czy trasę zwiedzania Kiszyniowa w jeden dzień.

Jeśli zamierzasz wybrać się do Mołdawii samochodem, prawdopodobnie będziesz przejeżdżał przez Ukrainę, Rumunię i Słowację. Informacje dla kierowców przejeżdżających przez te kraje znajdziesz tutaj.

Dokumenty wymagane w Mołdawii

Potwierdzenie zakupu mołdawskiej winiety.

Mołdawia nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie należy też do Strefy Schengen. Na granicy czeka nas więc kontrola. Polacy, aby wjechać do Mołdawii nie potrzebują paszportu, wystarczy jedynie dowód osobisty. Dokument, którym będziemy się posługiwać musi mieć ważność dłuższą niż pół roku. Kierowca powinien mieć przy sobie polskie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu. W Mołdawii wymagane jest ubezpieczenie OC samochodu w postaci Zielonej Karty, o tym jak je uzyskać i ile kosztuje możecie przeczytać w tym artykule.

Dodatkowo, jeśli w samochodzie nie ma właściciela, to kierowca powinien posiadać upoważnienie do kierowania pojazdem sporządzone w języku mołdawskim, rumuńskim lub rosyjskim potwierdzone notarialnie. Upoważnienie takie powinno zawierać też trasę, jaką pojazd ma pokonać. Więcej o upoważnieniach do wyjazdu pożyczonym samochodem za granicę można znaleźć w tym artykule.

 Wymagane w Mołdawii dokumenty to:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy kierującego pojazdem,
  • ubezpieczenie OC Zielona Karta,
  • upoważnienie do poruszania się pożyczonym samochodem, jeśli nie ma w nim właściciela.

Przepisy drogowe w Mołdawii

Znaki drogowe w Mołdawii zbliżone są do tych w Polsce. Nie ma przepisów, które drastycznie różnią się od tych u nas w kraju. Najważniejszymi różnicami jest to, że w Mołdawii limit alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,00 promila. Należy pamiętać o tym, szczególnie kiedy przyjdzie nam próbować nam mołdawskiego wina. W Mołdawii, w przeciwieństwie do Polski, nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Mołdawii, o których warto pamiętać:

  • ograniczenia prędkości w Mołdawii: 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym),
  • dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,00 promila we krwi,
  • jazda z włączonymi światła mijania przez samochody w dzień nie jest obowiązkowa
  • jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały dzień dla motocykli i motorowerów oraz pojazdów holowanych i holujących
  • zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno z tyłu, jak i z przodu jest obowiązkowe,
  • jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od 1 grudnia do 1 marca
  • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Mołdawii:

  • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
  • posiadanie apteczki jest obowiązkowe,
  • posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe,
  • posiadanie kamizelki jest obowiązkowe.

Mołdawia jest jednym z krajów, które podpisały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, zgodnie z którą przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu dotyczą samochodów zarejestrowanych tylko w danym kraju. Zgodnie z nią, poruszając się po Mołdawii samochodem zarejestrowanym w Polsce, wystarczy jedynie wyposażenie wymagane przez polskie przepisy. Jeśli wybieracie się do Mołdawii autem, według nas warto mieć przy sobie całe obowiązkowe wyposażenie, aby uniknąć ewentualnych problemów. Z doświadczenia wiemy, że w wielu krajach, mimo iż ratyfikowały ową konwencję i nie powinno tak być, to policja próbuje wręczać mandaty za brak wyposażenia, które nie jest wymagane w kraju rejestracji.

Stan dróg w Mołdawii

Stan dróg w Mołdawii jest różny, w zależności od klasy i rodzaju drogi. Infrastruktura drogowa nie jest tu tak rozwinięta jak w Polsce, a szczególnie boczne drogi mogą być bardzo dziurawe. Mołdawskie drogi są według nas w dużo lepszym stanie, niż te na Ukrainie.

drogi w Mołdawii

W Mołdawii trafiają się drogi bardzo dobrej jakości.

Najlepszej jakości są główne drogi łączące granice krajów oraz największe miasta z Kiszyniowem. Część z nich nie odbiega od standardów europejskich, pozostałe również są stosunkowo dobre. Drogi te oznaczone są literami M. Drogi niższej klasy oznaczone literą R, miewają różny stan nawierzchni, czasem jest on bardzo dobry, czasem jednak zdarzają się w nich dziury i fragmenty, gdzie trzeba jechać zdecydowanie wolniej. Zdecydowanie najgorszą jakość mają drogi lokalne, gdzie czasem możemy spotkać naprawdę duże ilości dziur.

Niestety, mniejsze boczne drogi zazwyczaj są w dość kiepskim stanie. Dostosowując jednak prędkość do panujących warunków, można się nimi bezpiecznie poruszać.

Według mnie, jadąc do Mołdawii nie należy obawiać się złych dróg, warto pamiętać jednak o tym, aby dostosować prędkość do panujących warunków i stanu nawierzchni. Jeśli ograniczenie na danym fragmencie wynosi 90 km/h, czasem warto jechać 60 km/h.

Podsumowanie

Mołdawia nie taka straszna jak ją malują! Drogi są co prawda w dużo gorszym stanie niż w Polsce, jednak są znacznie lepsze niż te na Ukrainie. Jadąc autem do Mołdawii, jak wszędzie, warto przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do panujących warunków oraz stanu nawierzchni.

Nie należy obawiać się też mołdawskiej policji, która raczej nie będzie bez powodu próbować ukarać nas mandatem. Szczególnie na południu kraju warto zwracać uwagę na znajdujące się przy drodze zwierzęta. Krowy, owce, kozy czy konie są raczej dobrze pilnowane, ale jadąc przez mniejsze wioski na drogę mogą wychodzić gęsi i inne ptactwo.

Komentarze

Komentarzy