Samochodem do Bułgarii – co warto wiedzieć?

Bułgaria szczególnie w okresie wakacyjnym stanowi częsty cel podróży polskich turystów. Aby dostać się do znajdującego się nad Morzem Czarnym kraju wiodą trzy drogi: autobus, samolot i własny samochód. Artykuł ten przeznaczony jest dla tych, którzy zdecydują się jechać samochodem do Bułgarii. Postaramy się w nim przybliżyć wszystkie niuanse takiej podróży, od stanu dróg poprzez winiety , przekraczanie granicy czy też obowiązkowe wyposażenie samochodu.

samochodem do Bułgarii

Dokumenty

Bułgaria, podobnie jak sąsiednia Rumunia czy Serbia nie należą do Strefy Schengen. Bardzo często szczególnie wśród osób wybierających się tam pierwszy raz pojawia się wiec pytanie Czy jadąc do Bułgarii potrzebny jest paszport? Dla Polaków do wjazdu na terytorium Bułgarii nie jest wymagany paszport, wystarczy jedynie dowód osobisty.

W przypadku prowadzenia pojazdu, którego właściciela nie ma na pokładzie zgodnie z przepisami powinno posiadać się notarialne potwierdzenie użyczenia pojazdu przetłumaczone na język bułgarski. Badamy jednak czy nie jest to martwy przepis i czy takie potwierdzenie jest rzeczywiście sprawdzane podczas kontroli. My podróżując po Bułgarii samochodem, którego nie byliśmy właścicielami tylko raz mieliśmy kontrolę policyjną podczas której nikt nie pytał o upoważnienie.

Wymagane dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy (dla kierującego pojazdem),
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • ubezpieczenie OC,
 • jeśli w samochodzie nie ma właściciela notarialne potwierdzenie użyczenia pojazdu przetłumaczone na język bułgarski, angielski francuski lub niemiecki, więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Przekraczanie granicy Bułgarskiej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej Bułgaria nie należy do Strefy Schengen, na jej wszystkich granicach obecne są więc nadal kontrole. Taki stan rzeczy potrwa jednak miejmy nadzieję niedługo, ponieważ Bułgaria razem z Rumunią spełniła już wszystkie warunki stawiane przed kandydatami i czeka na przyjęcie do układu z Schengen. Jadąc do Bułgarii z Polski będziemy przekraczać granicę rumuńsko-bułgarską lub serbsko-bułgarską. Kolejki zarówno na jednej jak i drugiej granicy nie należą do zbyt długich, a czas ich przekroczenia to zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin. Zarówno na przejściach granicznych z Serbią jak i z Rumunią funkcjonują specjalne pasy dla obywateli Unii Europejskiej oraz dla pozostałych przekraczających granicę (all passports).

Podczas naszych wojaży używaliśmy zarówno pasów dla obywateli UE, jak i dla wszystkich. Prędkość przekraczania granicy była podobna. Same kontrole nie są raczej bardzo szczegółowe, widać że na tych granicach Polacy nie stanowią raczej grupy podwyższonego ryzyka, a celnicy raczej nie chcą utrudniać turystom życia.

Limity wwozu do Bułgarii tytoniu i alkoholu są takie same jak w przypadku Rumunii, zainteresowanych tematem odsyłamy więc do artykułu Samochodem do Rumunii (Co można przewieźć przez granicę z Rumunią?).

Opłata za przekraczanie granicy rumuńsko-bułgarskiej

W przypadku wyboru trasy do Bułgarii przez Rumunię jeśli będziemy przekraczać granicę na Dunaju wiązać będzie się to z koniecznością poniesienia opłaty za przeprawę promową lub przejazd mostem. Opłata ta jest różna w zależności od przejścia granicznego. Do wyboru mamy 4 miejsca, gdzie możemy przeprawić się promem oraz dwa przejścia graniczne, gdzie pobierana jest opłata za przejazd mostem. Jeśli zdecydujemy się przekraczać granicę lądową możemy wybrać między innymi przejścia takie jak: Negru Vodă – Yovkovo czy znajdujące się nad samym wybrzeżem morza czarnego przejście graniczne Vama Veche – Durankulak.

Przejście graniczneMotocykleSamochody osobowe do 3,5t <9 miejsc
Giurgiu - Ruse (most)
z Rumunii do Bułgarii
bez opłat6 euro
Ruse - Giurgiu (most)
z Bułgarii do Rumunii
bez opłat2 euro
Vidin - Kalafat (most)6 euro6 euro
Silistra - Kalarash (prom)3 euro7 euro
Oriahovo - Beket (prom)3 euro12 euro
Nikopol - Turnu Magurele (prom)2 euro12 euro
Svishtov - Zimnicea (prom)3 euro4 euro
(samochody do 5 miejsc)

Bardzo ciekawym jest fakt, że opłata za przejazd mostem Giurgiu – Ruse wynosi 2 lub 6 euro w zależności od strony, w którą go przekraczamy. Za wjazd z Rumunii (Giurgiu) do Bułgarii należy zapłacić 6 euro, za przejazd z Bułgarii do Rumunii jedynie 2.

Winiety w Bułgarii – opłaty drogowe w 2017

Winiety w Bułgarii obowiązują na wszystkich drogach krajowych poza miastami. Nie jest możliwy więc przejazd przez Bułgarię z ominięciem płatnych dróg. W 2017 roku do użytku weszły nowe naklejki (nowe kolory), ceny winiet pozostały jednak bez zmian względem poprzedniego roku.

Bułgaria jako jeden z nielicznych europejskich krajów nadal posiada system poboru opłat za drogi w formie naklejek na szybę. Winiety kupić można na większości stacji benzynowych w całym kraju. Wjeżdżając do Bułgarii z zagranicy nie musimy się martwić o to, że nie będziemy mieli gdzie kupić winiety ponieważ za każdym przejściem granicznym znajdują się zarówno stacje, jak i sklepy, które banerami czy neonami zachęcają nas aby to właśnie w nich zakupić wspomniane winiety.

winieta bułgaria

Bułgarska winieta 30 dniowa na 2017 rok.

Dla samochodów osobowych (max 8 miejsc + 1 kierowca, nie więcej niż 3,5 tony DMC) dostępne są trzy rodzaje winiet:

 • tygodniowa (7 dni), koszt 15 lewów (około 35 zł) lub 8 euro
 • miesięczna (ważna do końca miesiąca) koszt 30 lewów (około 70 zł) lub 15 euro
 • roczna (do końca stycznia następnego roku kalendarzowego), koszt 97 lewów (około 220 zł) lub 50 euro

W przypadku samochodu osobowego za brak winiety w Bułgarii przewidziany jest mandat w wysokości 300 lewów (ok. 675 zł).

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe obowiązujące w Bułgarii nie odbiegają znacząco od tych w Polsce. Podobnie jak w Polsce jest tu dość dużo radarów. Drogówka używa „suszarek” schowanych w samochodach, często stojąc obok przystanków policji (obowiązuje tam zazwyczaj ograniczenie do 50 km/h).

Przepisy drogowe, o których warto pamiętać wybierając się samochodem do Bułgarii:

 • ograniczenia prędkości w Bułgarii: 130 km/h (autostrada), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym)
 • dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,50 promila
 • światła mijania obowiązkowe są przez całą dobę w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w nocy i w trudnych warunkach w pozostałym okresie
 • zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu jest obowiązkowe
 • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe
 • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego
 • posiadanie apteczki wyposażona zgodna ze standardem unijnym jest obowiązkowa
 • posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe
 • posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe

Stan dróg w Bułgarii

autostrady Bułgaria

Mapa prezentująca obecnie istniejące i planowane autostrady w Bułgarii.
Żółty – istniejące autostrady
Czerwony – autostrady planowane
Różowy – planowane drogi ekspresowe

Stan infrastruktury drogowej w Bułgarii jest całkiem niezły. W kraju jest niemal 800 kilometrów autostrad, odchodzących głównie od stolicy – Sofii. W planach jest wybudowanie kolejnych 700 kilometrów i połączenie całego kraju siecią autostrad i dróg szybkiego ruchu. Oznaczenia drogowe są dość przejrzyste, a stan techniczny mniejszych dróg jest przyzwoity i nie odbiega od tego w Polsce.

Komentarze

Komentarzy