Jaskinie Punkvy i Przepaść Macochy – perły wschodnich Czech

Jaskinie Punkvy i Przepaść MacochaCzechy od zawsze są bardzo popularnym celem wyjazdów polskich turystów. Naszych rodaków przyciągają zazwyczaj czeskie ośrodki narciarskie oraz Praga, która z pewnością jest warta odwiedzenia. Rzadziej celem wycieczek pada wschodnia część tego kraju, która potrafi zachwycić starym miastem w Brnie i Ołomuńcu czy swoimi atutami przyrodniczymi. Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie tego ostatniego, a konkretniej północnej części Krasu Morawskiego, którego sercem są Jaskinie Punkvy (Punkevní jeskyně) oraz przepaść Macocha (Propast Macocha). Wizytę w tym pięknym miejscu można połączyć z wypadem do Brna oraz wcześniejszą wizytą w Ołomuńcu, tworząc tym samym ciekawą propozycję na weekend.

Jaskinie Punkvy

Jaskinie Punkvy położone są kilkanaście kilometrów na północ od Brna (z Brna należy jechać drogą E461) obok miejscowości Skalny Młyn (Skalní Mlýn). Jaskinie wraz z przepaścią mieliśmy okazję odwiedzić w 2015 roku podczas naszej pierwszej wyprawy. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie i było jednym z najciekawszych, które odwiedziliśmy podczas całej podróży.

Udostępnionym do zwiedzania od 1910 roku jaskiniom niezwykłego klimatu dodaje podziemna rzeka Punkva. W ramach zwiedzania jaskiń można odbyć rejs elektryczną łodzią (jest to tzw. mokra droga do przepaści Macocha, odkryta została w latach 30′ XX wieku, a pierwsze spływy wodne dla turystów rozpoczęto w 1933 roku).

Jaskinie Punkvy

Podczas rejsu po podziemnej rzece Punkvie należy uważać na głowę 😉

Zwiedzanie jaskiń rozpoczyna się od wejścia, które znajduje się w ścianie kanionu krasowego Pustý žleb. Już na samym początku zwiedzania jaskiń w Przedniej Katedrze będziemy mieli okazję zobaczyć największy stalaktyt w jaskiniach, nazwanego ze względu na swoje położenie Strażnikiem. Następnie będziemy mogli udać się do Glinianych Sal, Średniej Katedry, Tylnej Katedry oraz dna Macochy, gdzie zakończenie ma sucha droga, a do miejsca gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę będziemy mogli dotrzeć wspomnianymi wcześniej łodziami.

Przepaść Macocha

Fragment przepaści, oraz dolnego jeziora.

Przepaść Macocha to najgłębszy (138 metrów) lej krasowy  w Czechach i tej części europy, który powstał na skutek zawalenia się stropu jaskini. Górna część przepaści ma ponad 75 metrów szerokości oraz 174 metry długości. Przepaść można oglądać z góry (można tam dostać się pieszo lub kolejką linową) lub z dołu. Dno urwiska częściowo pokryte jest skałami, będącymi dawniej częścią zawalonego stropu, znajdują się też na nim dwa jeziora (Górne, widoczne z góry i mające około 13 metrów głębokości oraz Dolne, widoczne z dołu i mające ponad 30 metrów) zasilane wodą z Punkvy.

Macocha zawdzięcza swoją nazwę legendzie, zgodnie z którą pewna macocha próbowała zrzucić z urwiska swojego pasierba, aby cały majątek dziedziczony po ojcu przypadł tylko jej własnemu synowi. Chłopiec jednak zdołał uniknąć śmierci ponieważ spadając złapał się wystającego ze zbocza drzewa. Gdy we wsi rozniosła się wiadomość o próbie zabicia pasierba, macocha nie mogąc znieść napiętnowania postanowiła popełnić samobójstwo i rzuciła się w ową przepaść – która od tego momentu nosiła nazwę Macocha. Od tego czasu w przepaści zginęło co najmniej 60 osób, w większości przypadków były to samobójstwa lub nieszczęśliwe wypadki.

Kiedy i za ile?

Godziny otwarcia

Jaskinie Punkvy oraz Przepaść Macocha zwiedzać można od początku kwietnia do końca września w poniedziałki od godziny 10:00 do 16:00, a w pozostałe dni tygodnia od 8:20 do 16:00.

Od października do marca w poniedziałki jaskinie są zamknięte, od wtorku do niedzieli zwiedzanie odbywa się zazwyczaj w godzinach od 8:40 do 14:00 (więcej informacji na oficjalnej stronie Zarządu Jaskiń Republiki Czeskiej). Kasa biletowa znajduje się około pół godziny drogi od Pustýego žleba, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie. Do jaskiń można podjechać kolejką, jest to jednak opcja dosyć droga i zdecydowanie polecamy spacer 😉

Jeden ze stalagnatów, jakich w Jaskiniach Punkvy nie brakujeCena biletów

Dostępne są trzy warianty zwiedzania jaskiń, wariant pełny zawierający zwiedzanie pieszo oraz rejs łódką, wariant ze skróconym czasem rejsu oraz wariant, w którym można skorzystać tylko z drogi suchej.

 • Rejs – czas 60 min
  Dorośli 180 CZK, około 30 zł
  Emeryci 160 CZK, około 27 zł
  Ulgowe 100 CZK, około 16,5 zł
 • Skrócony rejs – czas 70 min
  Dorośli 160 CZK, około 27 zł
  Emeryci 140 CZK, około 23 zł
  Ulgowe 90 CZK, około 15 zł
 • Bez rejsu – czas 55 min
  Dorośli 110 CZK, około 18 zł
  Emeryci 90 CZK, około 15 zł
  Ulgowe 70 CZK, około 13 zł
 • Obowiązuje dopłata 40 CZK (około 6,5 zł) za robienie zdjęć lub nagrywanie video

Rezerwacja

Bilety należy wcześniej zarezerwować wcześniej, można to zrobić np. telefonicznie:

Skalní Mlýn – Informační centrum
CZ – 678 25 Blansko,
Tel.: +420 / 516 413 575;
516 410 024, 602 205 584
Fax.: +420 516 415 379
E-mail: info@caves.cz

Podsumowanie

Jaskinie Punvky oraz Przepaść Macocha wywarły na nas ogromne wrażenie. Żałujemy, że nie mieliśmy dość czasu, aby udać się na pieszą wycieczkę i zobaczyć Macochę z góry. Na szczęście Kras Morawski znajduje się dosyć blisko Polski i mamy nadzieję w przyszłości jeszcze raz odwiedzić to wspaniałe i urokliwe miejsce. Nie macie pomysłu na weekend? Często jesteście w Pradze, ale to jedyna część Czech, którą odwiedzacie? Wybieracie się w okolice Brna? Zdecydowanie polecamy wam odwiedzić Jaskinie Punkvy oraz Macochę!

Komentarze

Komentarzy