Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze

jarmark bożonarodzeniowy w pradzeJarmark Bożonarodzeniowy w Pradze należy do najpopularniejszych i najbardziej uznanych w Europie. Każdego roku gości tysiące odwiedzających, których oczy napawa widok pięknie przyozdobionej ogromnej choinki oraz setki świątecznych straganów. To właśnie kiermasz w Pradze wybraliśmy jako pierwszy do opisania w serii artykułów o Jarmarkach Bożonarodzeniowych. Wybierając się do Pragi polecamy zapoznać się też z artykułem o 10 miejscach, które trzeba odwiedzić oraz innych wpisach dotyczących Czech.

kiermasz świąteczny pragaPraga – informacje o Jarmarku Bożonarodzeniowym w skrócie:

Kiedy: zazwyczaj koniec listopada – początek stycznia
Gdzie: Rynek Staromiejski (choinka, centrum jarmarku), Plac Wacława, Plac Republiki, Wzgórze Zamkowe, inne
Charakterystyczne produkty: trdelnik, medovina (miód pitny), wino z miodem, ziemniaki pod różnymi postaciami: z boczkiem i kapustą, smażone zakręcane spiralki, chipsy, pieczona szynka.

Uwaga: Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze w 2019 roku rozpoczyna się 30 listopada 2019 a kończy 6 stycznia 2020 roku

Do Pragi dotarliśmy 14 grudnia, kiermasz świąteczny działał więc już pełną parą (w 2016 roku rozpoczął się 26 listopada). Na Rynku stała ogromna choinka, a wokół znajdowały się dziesiątki straganów. Warto zaznaczyć, że praski jarmark odbywa się w wielu miejscach jednocześnie. Centrum jarmarku znajduje się zawsze na Rynku Staromiejskim, gdzie odbywają się też towarzyszące mu eventy, wiele straganów rozmieszczonych jest również na Placu Wacława i Placu Republiki. Nieco mniej budek znajdziemy na Wzgórzu Zamkowym czy na Kampie (półwysep w dzielnicy mala strana obok Mostu Karola).

mapa jarmarków praga

Choinkami zaznaczone zostały niektóre miejsca, gdzie odbywa się jarmark bożonarodzeniowy w Pradze.

Jarmark odwiedzaliśmy zarówno w dzień, jak i wieczorem po zachodzie słońca. Największe wrażenie zrobiła na nas oczywiście ogromna choinka i centralna część targu znajdująca się na Rynku Staromiejskim. Na straganach obejrzeć i zakupić można między innymi ozdoby choinkowe, rękodzieło, biżuterię oraz niezliczoną ilość potraw i przysmaków, które kuszą swoim wyglądem i zapachem. Liczba żywych zwierząt nie była zbyt duża, można było pogłaskać kucyka, kozę i owcę. Przy zagrodzie ze zwierzętami były umieszczone automaty z paszą po 20 kc.

choinka praga

Ogromna choinka na Rynku Staromiejskim stanowi nieodłączny element Jarmarków Bożonarodzeniowych w Pradze.

Na świątecznych straganach sprzedawane są głównie ozdoby, rękodzieło, zimowe czapki, rękawiczki i inne elementy odzieży. Znajdziemy tu wiele szklanych świecidełek, z których słyną Czechy czy tradycyjne drewniane ozdoby do powieszenia na choince. Na jarmarku kupić możemy też biżuterię. W kilku miejscach odbywały się również pokazy kowalstwa.

ozdoby drewniane

Jedzenie

Bez wątpienia królem jarmarku bożonarodzeniowego w Pradze jest trdelnik – słodkie drożdżowe ciasto z cukrem i cynamonem nawijane na walce kręcące się później nad ogniem. Kiedy zobaczyliśmy go pierwszy raz wydawał nam się bardzo znajomy. Jak się później okazało nieprzypadkowo. Przysmak ten przywędrował do Czech ze Słowacji, gdzie z kolei dotarł z Węgier, gdzie mieliśmy okazję go próbować (tam nazywany jednak  kürtőskalács). Podawany jest sam lub z dodatkami w środku. Koszt jednej porcji zaczyna się od 60 kc jeśli wybierzemy wersję bez dodatków, która naszym zdaniem i tak jest pyszna.

trdelnik

Kręcący się na walcach trdelnik.

trdelnik w porcjach

Jedna porcja trdelnika ma kilka centymetrów wysokości.

Na trdelniku nie kończą się węgierskie akcenty obecne na jarmarku, bardzo popularne i sprzedawane w wielu miejscach są również langosze (placki z ziemniaków, mąki i mleka smażone w głębokim oleju a następnie posypywane serem lub innymi dodatkami). Langosze jak nie trudno się domyśleć dotarły z Węgier do Czech również za pośrednictwem Słowaków. Ceny langoszy zaczynają się od 40 kc.

Na jarmarku bez wątpienia królują ziemniaki, oprócz langoszy spotkamy je tu też pod wieloma różnymi formami. Pomieszane z boczkiem i warzywami, z kapustą czy pod postacią chipsów lub zakręcanych smażonych spiralek.

ziemniaki

chipsy

Sprzedawane na jarmarku chipsy są smażone oczywiście na miejscu.

Na kiermaszu świątecznym nie może też zabraknąć mięsa. Na wielu stoiskach dostępne są ogromne kawałki szynki pieczonej nad ogniem, grillowane kiełbasy czy smażona wieprzowina. Kiełbasy sprzedawane są zazwyczaj za 60-70 kc za sztukę, szynka to dużo droższy przysmak – kosztuje aż 70 kc za 100 gram. Dla miłośników zup z pewnością ciekawą opcją będzie gulasova polevka, czyli czeski gulasz sprzedawany po 50 kc za porcję.

szynkakiełbasa z grilla

Święta kojarzą się oczywiście ze słodyczami i różnymi przysmakami, których również nie może zabraknąć na kiermaszu. Pierniczki, żelki, słodkie ciastka, pieczone kasztany czy prażone orzechy z pewnością ucieszą najmłodszych.

prażone orzechy

Prażone orzechy wyśmienicie smakują na ciepło.

jadalne kasztany

Jadalne kasztany na kiermaszu świątecznym w Pradze można kupić w co najmniej kilku miejscach.

pierniki świąteczne

Świąteczne pierniczki mają różne kształty i ciekawe zdobienia.

orzeszki

Różne rodzaje orzeszków i innych słodkości dostępne są w każdej części jarmarku.

Wymarznięci goście po obejrzeniu kramów z ozdobami świątecznymi czy pokazów kowalstwa mogą rozgrzać się jednym z gorących napojów oferowanych na jarmarku. Najpopularniejsza jest tu medovina, czyli miód pitny podawany oczywiście na gorąco. Oprócz niego można nabyć również różne owocowe poncze, cydr, grzane wina z miodem. Napoje alkoholowe sprzedawane są zazwyczaj za 30 kc za 100 ml lub 50 kc za 200 ml. Osoby nie pijące alkoholu mogą spróbować gorącej czekolady lub bezalkoholowego ponczu. W tym roku firma Kingswood zajmująca się produkcją cydru prowadziła na jarmarku akcję marketingową i rozdawała odwiedzającym bezpłatne kubki gorącego cydru.

gorący cydr

Oprócz tradycyjnych potraw udało nam się znaleźć między innymi budkę sprzedającą dalekowschodnie przysmaki kuchni chińskiej, tajskiej i wietnamskiej.

Podsumowanie

Generalnie Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze wywarł na nas ogromne wrażenie. Zdecydowanie lepiej wygląda  w nocy, ale również w dzień ma wiele do zaoferowania. Ogromna ilość kramów rozmieszczona w różnych częściach miasta roztacza magiczną świąteczną atmosferę nad całą starówką i okolicami. Rękodzieło i ozdoby choinkowe przyciągają wzrok, a przygotowywane jedzenie kusi swoim zapachem. Niestety ceny na jarmarku są dość wysokie, więc nie mogliśmy sobie pozwolić na spróbowanie wszystkiego, na co mieliśmy ochotę. Kiermasz świąteczny w Pradze jednak bez wątpienia polecamy!

Komentarze

Komentarzy