Gimbal FeiyuTech G5 – recenzja

gimbal feiyutech g5 recenzjaWielkimi krokami zbliża się nasza największa dotychczasowa podróż – „W 100 dni dookoła Europy”, podczas której oprócz codziennych relacji na stronie, zamierzamy również nagrywać i publikować vlogi z podróży. Do kręcenia filmów z podróży przygotowywaliśmy się już jakiś czas, testując różne rozwiązania związane z nagrywaniem oraz sprzętem, którego będziemy używać. Początkowo myśleliśmy o nagrywaniu lustrzankami, ostatecznie jednak decyzja padła na mniejsze i bardziej poręczne kamery sportowe. W odbiorze nagrań, oprócz jakości dźwięku i obrazu, ważna jest także stabilizacja, dlatego również w tej kwestii robiliśmy różne przymiarki, których efektem jest poniższa recenzja gimbala FeiyuTech G5, do której lektury serdecznie Was zapraszamy.

gimbal opakowanie

Gimbal FeiyuTech G5 – dane techniczne

Waga: 383 gramy (lub 319 gramów bez akumulatora)
Wykonanie: aluminium, plastik i guma
Tryby pracy: tryb panoramowania – zablokowana oś pan, tryb blokady (lock) – zablokowane wszystkie trzy osie, tryb śledzenia (follow) – zablokowana oś tilt i pan, obrót w osi pan o 180 stopni, autopanorama, reset osi pan
Sterowanie: joystick i trzy przyciski funkcyjne
Zasilanie: akumulator 3000 mAh
Kompatybilność: GoPro Hero 5 Black, Yi Action 4k+, GoPro Hero 4, Ant 4K i inne kamery sportowe o podobnych gabarytach
Dodatkowe wyposażenie: Dodatkowy ciężarek do GoPro Hero 5, kabel micro USB – mini USB, kabel USB – micro USB, neoprenowe etui

gimbal feiyutech g5

G5 wykonany jest z aluminium, plastiku oraz gumy. Wszystko wygląda bardzo solidnie, a zastosowane materiały mają dobrą jakość. Stabilizator obsługiwany jest za pomocą trzech przycisków funkcyjnych, a tryb pracy sygnalizowany jest przez migającą diodę. Podstawowe tryby pracy to panoramowanie, tryb blokady (lock), w którym zablokowane są wszystkie trzy osie, tryb śledzenia (follow) – który jest najczęściej używany przez nas, obrót w osi pan (horyzontalnej) o 180 stopni, reset osi pan oraz funkcja autopanoramowania, która umożliwia zaprogramowanie ruchu gimbala pomiędzy dwiema pozycjami.stabilizator feiyutech

Gimbal został wyposażony w akumulator o pojemności 3000 mh, który w  zależności od sposobu i warunków wykorzystania, pozwala na pracę nawet do ośmiu godzin. Ponadto, dzięki dołączonemu do zestawu kablowi micro USB – mini USB, podczas używania można doładowywać z niego kamerę.

FeiyuTech G5 jest bardzo lekki, waży jedynie 383 gramy razem z akumulatorem. Niewielka waga wiąże się również z niewielkimi gabarytami – jego wysokość to 25 cm, przy 14 cm wysokości rączki. Rączka ma odpowiednią wielkość, nawet dla osób z dużymi dłońmi, a zastosowana guma sprawia, że trzyma się go bardzo pewnie. Gimbal posiada też dwa gwinty, na które nakręcić można statyw lub np. ramię przedłużające.

gimbal

Gimbal FeiyuTech G5 – wrażenia

Pierwsze wrażenia

G5 to jeden z kilku i zarazem najtańszy, spośród dedykowanych do kamer sportowych stabilizatorów obrazu, chińskiego producenta FeiyuTech. Gimbal na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie, nie widać przy nim żadnych niedoróbek czy wizualnych kwestii, których moglibyśmy się doczepić.stabilizator obrazu

Początek naszej przygody z G5 rozpoczęliśmy od lektury krótkiej instrukcji obsługi, w której w języku polskim zostały pokrótce opisane wszystkie jego funkcje oraz sposób użytkowania.

Użytkowanie i obsługa

Stabilizator testowaliśmy z kamerą GoPro Hero 4 Black. Po jej zamontowaniu przeszliśmy od razu do testów. Tryb, w jakim pracuje gimbal sygnalizowany jest jedynie przez miganie diody led, co przez pierwsze kilka godzin użytkowania może wiązać się z koniecznością spoglądania co jakiś czas na instrukcję, szczególnie kiedy klikniemy coś, czego nie zamierzaliśmy kliknąć. Z czasem obsługa staje się bardziej intuicyjna, a brak monitora informującego o trybie pracy przestaje przeszkadzać.

testowanie gimbala

Gimbala testowaliśmy głównie pod kątem tego, co czeka nas już wkrótce – vlogowania i mówienia do kamery. Korzystaliśmy głównie z trybu śledzenia (follow) oraz z kierowania kamerą za pomocą joysticka. Stabilizacja obrazu, jaką oferuje G5, zdecydowanie poprawiła odbiór nagrywanych przez nas wideo. Ruch stał się bardzo płynny i przyjemny w odbiorze. Po wykonaniu dodatkowej stabilizacji w programie do obróbki wideo, nawet podczas biegu ma się wrażenie jakby kamera leciała.

Poniżej możecie obejrzeć film, gdzie porównaliśmy wideo z biegu, bez stabilizacji obrazu i nagranie wykonane przy wykorzystaniu gimbala FeiyuTech G5.

Jedyną rzeczą, której brakuje mi w stabilizatorze FeiyuTech G5 jest możliwość rozpoczynania i kończenia nagrywania z poziomu samego gimbala. Rozumiem jednak, że dodanie takiej funkcji wiązałoby się z wyższą ceną, spowodowaną koniecznością instalacji modułu wi-fi oraz większym akumulatorem. Taka funkcja jest zresztą dostępna w oferowanym przez FeiyuTech G6, który jest jednak niemal dwukrotnie droższy.

Ładowanie akumulatora przebiega poprzez bezpośrednie połączenie gimbala dołączonym kablem micro USB – USB do zasilacza 5V (końcówki nie ma w zestawie, my podpinaliśmy końcówkę, której używamy do ładowania telefonów) i do gniazdka.

stabilizator

Podsumowanie

Gimbal FeiyuTech G5 to urządzenie, które z czystym sumieniem możemy polecić wszystkim, którym zależy na dobrej stabilizacji obrazu, a których budżet nie pozwala na zakup droższego sprzętu. FeiyuTech G5 w oficjalnym sklepie dystrybutora kosztuje 599 zł, co czyni go jednym z najtańszych, o ile nie najtańszym gimbalem do kamer sportowych na rynku. Ponadto, specjalnie dla czytelników naszego bloga, został uruchomiony kod rabatowy roadtripbus, który będzie działał do 1 lipca. Wpisując ten kod w koszyku, na stronie producenta G5, będzie można nabyć go jedynie za 509 zł łącznie z wysyłką. Za tę cenę otrzymujemy dobrze wykonany sprzęt, który spełnia wszystkie swoje zadania i znacząco wpływa na jakość nagrywanego wideo. My jesteśmy bardzo zadowoleni ze stabilizacji, jaką oferuje gimbal FeiyuTech i nie wyobrażamy już sobie nagrywania wideo bez jego pomocy. Możemy go z czystym sumieniem polecić zarówno osobom, które chciałyby poprawić jakość swoich prywatnych, pamiątkowych filmów z podróży, jak i tym, którzy chcieliby swoje nagrania wykorzystywać profesjonalnie.

Plusy

  • dobra jakość wykonania
  • spełnia wszystkie podstawowe zadania stabilizatora
  • możliwość ładowania kamery z gimbala
  • długa praca na baterii
  • najniższa na rynku cena

Minusy

  • brak możliwości sterowania kamerą z poziomu gimbala
  • brak ekranu informującego o trybie pracy

Komentarze

Komentarzy