Ceny na Litwie

Ceny na Litwie

Artykuł Ceny na Litwie jest kolejnym z serii o cenach na świecie, którą prowadzimy na blogu. W artykułach z tej serii staramy się przedstawiać informacje o cenach żywności w odwiedzonych przez nas krajach podając konkretne ceny danych produktów w przeliczeniu na złotówki. W artykule przyjęliśmy kurs 1 euro = 4,30 zł, czyli dokładnie taki, po jakim kupowaliśmy euro w kantorze przed naszym wyjazdem na Litwę. Podane ceny pochodzą z marketów Maxima i IKI w Wilnie, Kownie i Trokach. Warto zaznaczyć tu, że sklep Maxima jest zazwyczaj nieco tańszy od sklepu IKI. Ceny były przez nas sprawdzane w październiku oraz grudniu 2016. W artykułach tych podajemy też ceny najpopularniejszych produktów z fast-foodów McDonald’s, ponieważ są oni obecni niemal na całym świecie, więc łatwo na ich przykładzie zaobserwować różnice pomiędzy poszczególnymi krajami.

Jeśli interesują Cię ceny w innych odwiedzonych przez nas krajach, koniecznie zajrzyj do artykułów o cenach: na Węgrzech, na Ukrainie i w Turcji.

Litwa, podobnie jak kiedyś Słowacja, była krajem chętnie odwiedzanym przez Polaków, nie tylko w celach turystycznych, ale również jako miejsce gdzie mogli oni zrobić tańsze zakupy. Od czasu kiedy oba te kraje przyjęły euro sytuacja zaczęła się mocno zmieniać. Teraz to Polska stanowi dla Litwinów miejsce, gdzie jeździ się na zakupy. Większość znajomych Litwinów, których pierwszy raz pytałem o to, co mieli okazję odwiedzić w Polsce oprócz Warszawy, Wrocławia czy Krakowa wymieniało również Biedronkę.

Jeśli wybierasz się na Litwę na czterech kółkach to polecamy zajrzeć do artykułu Samochodem na Litwę, gdzie zamieściliśmy sporo praktycznych informacji. Jeśli celem twojej wizyty jest natomiast Wilno to polecamy zajrzeć do artykułu Wilno – informacje dla odwiedzających, gdzie można znaleźć między innymi trasy zwiedzania i użyteczne wskazówki dotyczące miasta.

Litwini bardzo obawiali się wzrostu cen związanego z przyjęciem nowej waluty. Rząd zapewniał, że zrezygnowanie z lita nie wpłynie na zmianę cen (kurs lita wobec euro był stały). Ostatecznie  Litwa przyjęła euro 1 stycznia 2015 roku. Na początku wydawało się, że zmiana waluty nie spowodowała wzrostu cen. Po kilku miesiącach jednak zaczęły się drastyczne wzrosty cen, których symbolem za pomocą mediów społecznościowych stał się kalafior. Wszystko zaczęło się od opublikowania w jednym z portali społecznościowych zdjęcia, które przedstawiało kalafiora z ceną 3,49 euro. Przed przyjęciem euro cena kalafiora wynosiła przeciętnie około 3 litów (0,87 euro). Wzrost cen uderzył przede wszystkim w samych mieszkańców Litwy. Podczas drugiego dnia naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe, mieliśmy okazję w Wilnie spotkać Litwinów wyrażających swoje oburzenie związane ze wzrostem cen.

euro przeciwnicy

Kalafior będący symbolem wzrostu cen często wykorzystywany jest np. na transparentach.

Jak wzrost cen odczuje turysta? Osoby, które miały okazję odwiedzić Litwę kilka lat temu z pewnością od razu zauważą sporą różnicę. Ceny są wyższe niż w Polsce, ale nie są to na szczęście jeszcze ceny skandynawskie. Na Litwie, podobnie jak w Polsce, jest stosunkowo dużo marketów, do najtańszych i najpopularniejszych należą Maxima i IKI (większość cen w artykule pochodzi właśnie z tych marketów).

Ile kosztuje … na Litwie?

Ceny w litewskich marketach (Maxima, IKI):

Chleb czarny jore juoda duona  290 gram, krojony, cena 0,74 euro – 3,18 zł

Chleb biały 800 gram, cena 0,87 euro – 3,74 zł

Ser jabłkowy, cena 7,82 euro/kg – 33,63 zł

Jajka z wolnego wybiegu opakowanie 10 sztuk, cena 1,99 euro- 8,56 zł

Jajka z wolnego wybiegu opakowanie 6 sztuk, cena 1,49 euro – 6,41 zł

Makaron Penne Favorit 400 gram, cena 0,46 euro – 1,98 zł

Makaron Spaghetti Lubella 400 gram, cena 0,86 euro – 3, 70 zł

Ziemniaki 1 kilogram, cena 0,39 euro – 1,68 zł

Pomidor 1 kilogram, cena 1,19 euro – 5,12 zł

Sałata lodowa 1 sztuka, cena 0,75 euro – 3,22 zł

Czerwone winogrono 1 kilogram, cena 1,99 euro – 8,56 zł

Jabłka 1 kilogram, cena 1 euro – 4,30 zł

Gruszki 1 kilogram, cena 1,30 euro – 5,59 zł

Śliwki węgierki 1 kilogram, cena 1 euro – 4,30 zł

Truskawki 1 kilogram, cena 2,90 euro – 12,47 zł

Orzechy laskowe 1 kilogram, cena 3,50 euro – 15,05 zł

Pestki dyni niełuskane 150 gram, cena 2,08 euro – 8,94 zł

Kwas chlebowy Tauras Gira 1,5 litra, cena 1,24 euro – 5,33 zł

Woda mineralna wysokozmineralizowana Vytautas 1,5 litra, cena 0,58 euro – 2,49 zł

Woda mineralna niegazowana Neptunas 1,5 litra, cena 0,57 euro – 2,45 zł

Woda mineralna niegazowana o smaku cytrynowym Neptunas 1,5 litra, cena 0,58 euro – 2,49 zł

Woda mineralna niegazowana Akvile 2 litry, cena 0,69 euro – 2,97 zł

Coca-Cola Zero 2 litry, cena 1,45 euro – 6,23 zł

Coca-Cola 2 litry, cena 1,45 euro – 6,23 zł

Fanta 0,33 litra, cena 0,49 euro – 2,11 zł

Sok multiwitamina Tymbark 1 litr, cena 1,13 euro – 4,86 zł

Sok różowy grejpfrut Tymbark 1 litr, cena 1,27 euro – 5,46 zł

Sok 100% różowy grejpfrut Rauch 1 litr, cena 1,69 euro – 7,27 zł

Sok pomarańczowy IKI 1 litr, cena 1,09 euro – 4,69 zł

Nalewka 999 zielona, butelka szklana 0,5 litra, cena 6,69 euro – 28,77 zł

Nalewka 999 czerwona, butelka szklana 0,5 litra, cena 5,19 euro – 22,32 zł

Nalewka 999 klasyczna, butelka szklana 0,5 litra, cena 5,59 euro – 24,03 zł

Miód pitny Trakai, butelka szklana 0,5 litra, cena 6,19 euro – 26,62  zł

Miód pitny Trakai, butelka ceramiczna 0,5 litra, cena 7,69 euro –  33,07 zł

Zestaw miodów pitnych Lithuanian Mead  6 x 0,04 l, cena 6,59 euro – 28,34 zł

 

stragan Litwa

Mimo obecności wielu marketów, na Litwie nadal można spotkać tzw. „warzywniaki”.

Kanapka trójkąt z łososiem 170 gram, cena 1,45 euro – 6,23 zł

Kanapka trójkąt z kurczakiem 150 gram, cena 1,07 euro – 4,60 zł

Kanapka trójkąt z wieprzowiną i warzywami 180 gram, cena 1,49 euro – 6,41 zł

Truskawkowy/bananowy/czekoladowy napój mleczny Miau 450 gram, cena 0,94 euro – 4,04 zł

Jogurt pitny ACTIVIA 300 gram, cena 0,75 euro – 3,22 zł

Ser Džiugas 12 miesięczny kruszony, opakowanie 100 gram, cena 1,79 euro – 7,70 zł

Ser Džiugas 18 miesięczny kruszony, opakowanie 100 gram, cena 2,04 euro – 8,77 zł

Ser Džiugas 24 miesięczny kruszony, opakowanie 100 gram, cena 2,36 euro – 10,15 zł

Ser Džiugas 36miesięczny kruszony, opakowanie 100 gram, cena 2,94 euro – 12,62 zł

Surelis (baton twarogowy) jabłkowwo-gruszkowy Roksikio 40 gram, cena 0,30 euro – 1,29 zł

Surelis (baton twarogowy) borówowy Vilkyškių 40 gram, cena 0,35 euro – 1,50 zł

Śmietana 30% tłuszczu MU 360 gram, cena 1,05 euro – 4,51 zł

Śmietana 30% tłuszczu Vilkyškių 350 gram, cena 1,00 euro – 4,30 zł

Śmietana 30% tłuszczu Roksikio 360 gram, cena 0,96 euro – 4,13 zł

Śmietana 25% tłuszczu Visiems 400 gram, cena 0,79 euro – 3,40 zł

Serek śmietankowy PHILADELPHIA 125 gram, cena 1,43 euro – 6,15 zł

Serek topiony o smaku szynki Panemunes Pievos 185 gram, cena 1,12 euro – 4,82 zł

Ser Ementaler Campus 250 gram, cena 1,99 euro – 8,56 zł

Margaryna Rama Classic 250 gram, cena 1,06 euro – 4,56 zł

Pizza z salami IKI 405 gram, cena 3,99 euro – 17,16 zł

Bułka z serem i papryką (ser i papryka u góry) 110 gram, cena 0,75 euro – 3,22 zł

Ketchup pomidorowy Heinz 450 gram, cena 1,78 euro- 7,65 zł

Kukurydza w puszce IKI 150 gram, cena 0,52 euro – 2,24 zł

Zielony groszek w puszce IKI 212 gram, cena 0,55 euro – 2,36 zł

Olej słonecznikowy Cento 1 litr, cena 1,19 euro – 5,12 zł

Olej słonecznikowy Vilnius 1 litr, cena 2,56 euro – 11 zł

Olej słonecznikowy Favorit 1 litr, cena 1,97 euro – 8,47 zł

Olej kukurydziany Goccia d’oro 1 litr, cena 3,57 euro – 15,35 zł

Ocet CENTO 1 litr, cena 0,32 euro – 1,38 zł

Kawa JACOBS Kronung 250 gram, cena 3,28 euro – 14,10 zł

Sękacz 1 kilogram, cena 11 euro – 47,03 zł

Baton czekoladowy Kit Kat Chunky 40 gram, cena 0,49 euro – 2,11 zł

Baton czekoladowy Lion 40 gram, cena 0,52 euro – 2,24 zł

Baton czekoladowy Snickers 40 gram, cena 0,49 euro – 2,11 zł

Baton zbożowy Corny BIG 50 gram, cena 0,57 euro – 2,45 zł

Pianki (Marshmallows) Haribo 200 gram, cena 1,48 euro – 6,36 zł

Rogalik 7 Days 60 gram, cena 0,48 euro – 2,06 zł

Drażetki Tic-Tac 18 gram, cena 0,55 euro – 2,36 zł

Chipsy Lays Strong 220 gram, cena 1,69 euro – 7,27 zł

Chipsy Lays Zielona cebulka 285 gram, cena 1,99 euro – 8,56 zł

Ceny alkoholu na Litwie:

Wódka Bajoru Premium 0,35 litra, cena 4,07 euro – 17,50 zł

Wódka NEMIROFF Birch Special 0,5 litra, cena 7,99 euro – 34,36 zł

Wódka NEMIROFF Honey Pepper 0,5 litra, cena 7,99 euro – 34,36 zł

Whisky Grant’s (brązowe) 0,7 litra, cena 17,99 euro – 77,36 zł

Piwo Somersby Blackberry 1 litr, cena 2,35 euro – 10,10 zł

Piwo Somersby Blackberry/Apple Cider 0,5 litra, cena 1,45 euro – 6,23 zł

Piwo pomarańczowe Radler 0,5 litra, cena 0,69 euro – 2,97 zł

Martini Asti 0,75 litra, cena 7,99 euro – 34,36 zł

Ceny w McDonald’s na Litwie:

Frytki (małe / średnie / duże ) cena 1 / 1,3 / 1,45 euro – 4,3 / 5,59 / 6,23 zł

lód w wafelku cena 0,7 euro – 3,01 zł

McFlurry cena 1,85 euro – 7,95 zł

Jogurt cena 1 euro – 4,3 zł

mcdonalds litwa

Kanapki:

Hamburger (Mėsainis) cena 1 euro – 4,3 zł

Cheeseburger (Mėsainis su suriu) cena 1,1 euro – 4,73 zł

Cheeseburger z podwójnym serem (Mėsainis su dvigubu suriu) cena 1,3 euro – 5,59 zł

BigMac cena 2,8 euro – 12,04 zł

McChicken cena 2,6 euro – 11,18 zł

Royal cena 2,6 euro – 11,18 zł

Filet-O-Fish cena 2,6 euro – 11,18 zł

McWrap cena 3,5 euro – 15,05 zł

Chicken McNuggets (6 sztuk + 1 sos) cena 2,6 euro – 11,18 zł

Chicken McNuggets (9 sztuk + 2 sosy) cena 3,4 euro – 14,62 zł

Chicken McNuggets (20 sztuk + 3 sosy) cena 6,7 euro – 28,81 zł

Napoje:

Napój gazowany (0,25 l / 0,4 l / 0,5 l) cena 1,1 /1,35 /1,5 euro- 4,73 / 5,80 / 6,45 zł

Kawa (0,2 l / 0,3 l / 0,4 l) cena 1,2 /1,5 /1,8 euro- 5,16 / 6,45 / 7,74 zł

Capuccino (0,2 l / 0,3 l / 0,4 l) cena 1,3 /1,6 /1,9 euro- 5,59 / 6,88 / 8,17 zł

Espresso ( 35 lm / 70 ml) cena  1 / 1,2 euro – 4,3 / 5,16 zł

Herbata (0,2 l / 0,3 l / 0,4 l) cena 1 /1,2 /1,4 euro- 4,3 / 5,16 / 6,02 zł

mleko smakowe Rasa Rasens (0,2l) cena 1,05 euro – 4,51 zł

Zestawy:

HappyMeal cena 2,9 euro – 12,47 zł

BigMac zestaw cena 4,35 euro- 18,70 zł

McChicken zestaw cena 4,25 euro – 18,27 zł

Filet-O-Fish zestaw cena 4,25 euro – 18,27 zł

McNuggets zestaw (6 sztuk + 1 sos) cena  4,25 euro – xxx zł

McNuggets zestaw (9 sztuk + 2 sosy) cena 4,70 euro – 20,21 zł

Powiększenie każdego zestawu o większe frytki i napój (z wyjątkiem HappyMeal) cena 0,30 euro – 1,29 zł

Komentarze

Komentarzy