Bezpłatne zwiedzanie Grecji dla studentów

Koszty są zawsze jednym z najistotniejszych elementów wpływających na wybór kierunku podróży. Na koszty te zazwyczaj składają się ceny noclegów, ceny żywności oraz ceny atrakcji turystycznych. To właśnie często czynnik związany z ceną sprawia, że chętnie na krótkie wyjazdy Polacy wybierają bliższe i tańsze miasta takie jak np. Lwów czy Budapeszt. Niektóre atrakcje posiadają bilety ulgowe dla studentów lub seniorów. W Grecji studenci dostają coś więcej niż tylko bilety ulgowe – przysługują im bezpłatne wejściówki do większości miejsc!

Bezpłatne atrakcje

Wiele miast posiada wiele atrakcji i zabytków dostępnych bezpłatnie (tak jest np. w Bergamo), w przypadku innych natomiast za wstęp musimy słono zapłacić. Grecja nie należy do najtańszych krajów, zarówno jeśli chodzi o ceny żywności, noclegów czy biletów do największych turystycznych atrakcji, które zazwyczaj kosztują 12 euro.

Większość biletów wygląda podobnie. Na zdjęciu bezpłatny bilet do stanowiska archeologicznego i muzeów w starożytnej Olimpii.

Jeśli jednak jesteśmy studentami lub należymy do innej z uprzywilejowanych grup, większość największych greckich zabytków staje przed nami otworem w zupełności bezpłatnie. Zanim postanowiliśmy, że kierunkiem naszej wyprawy w 2017 roku będzie Olimp, a sporą część z 40 dniowej podróży, którą dzień po dni opisujemy tutaj spędzimy w Grecji, nie mieliśmy pojęcia o tym fakcie. Podczas planowania trasy dowiedzieliśmy się o tym ze strony greckiego ministerstwa kultury. Byliśmy bardzo zadowoleni i nieco niedowierzaliśmy, bo na polskojęzycznych stronach próżno było szukać tej informacji.

Kariatydy znajdujące się na ateńskim Akropolu. Normalny bilet na wzgórze Akropol kosztuje 20 lub 30 euro.

Dzięki wiedzy jaką pozyskaliśmy, mogliśmy zaplanować naszą trasę dokładnie tak, jak chcieliśmy, w przeciwnym wypadku nie odwiedzilibyśmy pewnie z połowy miejsc, które udało nam się zobaczyć. Podczas kilku dni pobytu w Grecji odwiedziliśmy między innymi: stanowisko archeologiczne w Olimpii, bizantyjską Mistrę koło Sparty, ateński Akropol, ruiny Wyroczni Delfickiej czy antyczny teatr w Epidauros oraz kilka mniejszych miejsc. Łącznie naszą grupę bilety kosztowałyby około 500 euro (czyli prawie 2500 zł).

Dla kogo bezpłatne bilety do atrakcji w Grecji?

Bezpłatne bilety przysługują:

  • młodzieży do 18 roku życia, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego wiek,
  • studentom uczelni wyższych, instytutów technologicznych, szkół wojskowych lub równoważnych szkół państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • nauczycielom pilotującym wycieczki szkół i instytucji szkolnych.

W przypadku studentów honorowane są zarówno polskie legitymacje studenckie, jak i międzynarodowe legitymacje studenckie ISIC.

Grób Agamemnona w Mykenach. Bilet na stanowisko archeologiczne normalnie kosztuje 12 euro.

W tym miejscu warto wspomnieć, że bilety ulgowe dla wszystkich wymienionych poniżej atrakcji przysługują:

  • obywatelom Unii Europejskiej po ukończeniu 65 roku życia,
  • studentom uczelni wyższych z poza Unii Europejskiej,
  • rodzicom, którzy pilnują dzieci ze szkół podstawowych.

Jakie atrakcje są bezpłatne w Grecji?

Bezpłatnie dla studentów i młodzieży udostępnione są chyba wszystkie stanowiska archeologiczne i muzea związane ze starożytną Grecją. Atrakcje, takie jak prawosławne klasztory są biletowane normalnie (ale bilety do nich są zazwyczaj sporo tańsze np. 2 lub 3 euro). Najważniejsze atrakcje, do których przysługują bezpłatne bilety wymienione zostały w tabeli poniżej.

Jeśli wybierasz się do Grecji i chcesz sprawdzić czy miejsce, które chcesz odwiedzić jest bezpłatne, możesz sprawdzić to na stronie ministerstwa kultury. Należy kliknąć Museums, Archeological Site lub Monuments, a następnie wybrać interesujące nas miejsca.

NazwaBilet normalnyBilet ulgowyDla studentów
Akropol w Atenach20 euro
lub 30 euro (+ dodatkowe atrakcje w Atenach)
10 euro lub 15 euro (z dodatkowymi atrakcjami)bezpłatnie
Starożytna Agora w Atenach8 euro4 eurobezpłatne
stanowisko archeologiczne w Olimpii12 euro6 eurobezpłatne
stanowisko archeologiczne w Mistrze12 euro6 eurobezpłatne
stanowisko archeologiczne w Delfach / Wyrocznia Delficka12 euro6 eurobezpłatne
Archeologiczne Muzeum Kerameikos w Atenach8 euro4 eurobezpłatne
stanowisko archeologiczne w Knossos15 euro8 eurobezpłatne
Akropol w Dodoni8 euro4 eurobezpłatnie
Muzeum Archeologiczne w Salonikach8 euro4 eurobezpłatnie
Stanowisko Archeologiczne Starożytny Teatr w Epidauros12 euro6 eurobezpłatnie

Jak uzyskać bezpłatny bilet?

Mimo iż wstęp do wymienionych wcześniej atrakcji jest bezpłatny, to należy posiadać bilet, który po okazaniu legitymacji studenckiej, paszportu lub dowodu (w przypadku młodzieży do 18 roku życia) otrzymamy w kasie biletowej.

Jedna z prawosławnych świątyń znajdujących się w Mistrze. Normalne bilety do tego miejsca kosztują 12 euro.

Podsumowanie

Nie każdy lubi stanowiska archeologiczne czy muzea. Będąc w Grecji warto jednak odwiedzić przynajmniej te najważniejsze, takie jak Akropol w Atenach. Bezpłatny bilet z pewnością to ułatwi. Dla tych, którzy interesują się historią oraz lubią zwiedzać ta informacja może natomiast wpłynąć nawet na wybór kierunku wycieczki.

Komentarze

Komentarzy